افزایش نرخ ctr سایت

چطور نرخ ctr را افزایش دهیم؟

امروزه موتورهای جستجو به عنوان یکی از منابع اصلی ترافیک در سایت های اینترنتی به شمار می روند. برخی از افراد تصور می کنند که تنها حضور در رتبه های برتر گوگل به معنای افزایش کاربران و در نتیجه رشد سطح درآمدی آن ها است. اما اگر هیچ گونه کلیکی بر روی محتوای صفحه شما انجام نشود، عملا حضور در نتایج برتر موتورهای جستجو بی فایده است. نرخ کلیک یا همان (ctr (Click Through Rate یکی از فاکتورهایی است که شما در کنار سئو و بهینه سازی، باید به دنبال افزایش آن باشید. ارتبط نزدیک ctr با رتبه بندی موتورهای جستجو باعث شده تا اهمیت نرخ کلیک و افزایش نرخ ctr سایت روز به روز بیشتر شود. در این مقاله با ویرا همراه باشید تا روش های مختلف افزایش نرخ ctr سایت را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

نرخ کلیک یا ctr چیست؟

نرخ کلیک، که با نام CTR ارگانیک نیز شناخته می شود، نشان دهنده درصد کاربرانی است که بر روی یک نتیجه خاص پس از انجام جستجو در گوگل کلیک می کنند. مقدار ctr برای صفحات موجود در یک وبسایت متفاوت است، چرا که این نرخ کاملا مرتبط با رتبه صفحه و مطلب شما در نتایج گوگل دارد. طبق بررسی های انجام شده، نرخ کلیک یا ctr در نتایج رتبه اول گوگل 36 درصد است که این مقدار برای نتایج دوم به 24 درصد کاهش می یابد.

افزایش نرخ ctr سایت - 1

نحوه محاسبه نرخ کلیک چگونه است؟

درصد کاربرانی که بر روی یک آدرس از وبسایت شما کلیک می کنند، تابع سه فاکتور مختلف زیر است:

  • بازه زمانی ای که شما در حال محاسبه نرخ کلیک هستید
  • تعداد دفعات ظاهر شدن آن URL در نتایج جستجو آن کلمه کلیدی
  • درصد کاربرانی که بر روی آن نتیجه کلیک کرده اند

به عنوان مثال اگر شما بخواهید نرخ کلیک URL ای از وبسایت خودتان را برای کلمه کلیدی ای که 1000 بار در هفته جستجو می شود، و 20 دفعه از آن جستجوها به کلیک بر روی صفحه وبسایت شما ختم شود، نرخ کلیک ارگانیک این URL به صورت زیر خواهد بود:

2%=100*1000/20

به صورت خلاصه فرمول محاسبه ctr در یک بازه زمانی مشخص به شکل زیر است: CTR=(Clicks/Impressions)*100

افزایش نرخ ctr سایت - 2

افزایش نرخ ctr سایت در رتبه بندی گوگل چه قدر مهم است؟

هیچگونه صحبتی از سوی گوگل در اهمیت نرخ کلیک در رتبه بندی سایت ها نشده است، اما قضیه در نحوه نمایش نتایج موتورهای جستجو بسیار تاثیرگذار است. درگیر شدن کاربر و رفتار آن یک سینگال بسیاری قوی در الگوریتم های پیشرفته سرچ گوگل است. اگر یک سایت بتواند در CTR ارگانیک خود پیشرفت قابل توجهی داشته باشد، گوگل این سایت را به عنوان یک نتیجه مناسب در نظر خواهد گرفت. اگر شما بتوانید نرخ ctr سایت خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید، حضور شما در نتایج برتر گوگل بسیار محتمل خواهد بود.

راه های افزایش نرخ ctr سایت

قبل از اینکه به سراغ تکنیک های افزایش نرخ ctr سایت برویم، بهتر است ابتدا دید مناسبی از نرخ کلیک فعلی سایت خود داشته باشیم. بهترین راه برای دریافت CTR کلمات کلیدی سایت خود، ابزار قدرتمند و فوق العاده گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) است. در منوی سرچ کنسول کافی است تا گزارش عملکردی (Performance Report) وبسایت خود را باز کرده، سپس بر روی گزینه های Impressions، CTR و Position کلیک نمایید.

افزایش نرخ ctr سایت - 3

تمرکز بر روی کلمات کلیدی دم دراز (Long Tail Keywords)

به رشته های جستجویی که بیش از 3 یا 4 کلمه باشند، کلمات کلیدی دم دراز گفته می شود. این نوع از کلمات کلیدی به عنوان یکی از قسمت های مهم در استراتژی های سئو سایت و بهینه سازی به شمار می روند. اگر بتوانید مطالب و محتواهای مناسبی را برای این دسته از کلمات کلیدی منتشر کنید، نرخ کاربر و در نتیجه نرخ ctr بیشتری را برای سایت خود به ارمغان خواهید آورد. کلمات کلیدی دم دراز می توانند گامی مهم در راستای افزایش نرخ ctr سایت باشند.

از تیترها جذاب و کاربرپسند استفاده کنید

اولین و واضح ترین المانی که یک کاربر بعد از جستجو مشاهده می کند، تیتر (Title) مطلب است. یکی دیگر از راه های افزایش نرخ ctr سایت، انتخاب تیترهایی جذاب و گیرا است. تیتری که برای مطلب خود انتخاب می کنید باید قابلیت جذب کاربر را داشته باشد و آن را وادار به کلیک بر روی وبسایت شما بکند.

توضیحات متا (Meta Description) خود را بهینه کنید

طبق گفته گوگل، توضیحات متا قرار گرفته در نتایج جستجو، هیچگونه تاثیری در رتبه بندی سایت ها ندارد. دلیل نوشتن این توضیحات دادن یک دید کلی به کاربر است که قرار است با چه محتوایی در این لینک روبرو شود. از روش های بسیار موثر در جذب کاربران و در نتیجه افزایش نرخ ctr سایت، نوشتن توضیحاتی کاربردی و جذاب در متا مطلب است. حداکثر تعداد کاراکترهای نوشتن در توضیحات متا 160 است، بنابراین بهتر است در نحوه انتخاب آن ها نهایت دقت و هوشمندی را به خرج دهید.

افزایش نرخ ctr سایت - 4

برای مطالب خود از URL ها خوب و توصیفی استفاده کنید

آدرس مطالب یا همان URL ها باعث افزایش اعتماد در کاربر با دیدن نام برند شما و کلمه کلیدی مورد نظرش در آن ها خواهد شد. ساختار URL به کاربران و افراد جستجو کننده کمک خواهد کرد تا درک درست تری از نتیجه ای که انتظارشان را دارند، پیدا کنند. طبق بررسی انجام شده، URL های توصیفی از نظر عملکردی، 25 درصد بهتر از نمونه های معمولی خودشان هستند. سعی کنید در این قسمت نیز از کلمه کلیدی استفاده کنید، عبارت های بیهوده را حذف کنید و شفافیت مورد انتظار کاربر را در آن قرار دهید. همین کار افزایش نرخ ctr سایت شما را به همراه خواهد داشت.

سرعت سایت را افزایش دهید

نکته دیگری که در افزایش نرخ ctr سایت بسیار موثر است، بهینه کردن سرعت بارگذاری وبسایت است. اگر کاربری بر روی نتیجه شما کلیک کنید اما زمان زیادی را منتظر بارگذاری سایت شما مانده و آن را ترک کند، هیچگونه کلیکی از سوی گوگل برای شما ثبت نخواهد شد. به همین خاطر برای بهتر کردن تجربه کاربری (User Experience) و افزایش نرخ کلیک خود، سرعت سایتتان تا حد ممکن افزایش دهد. بنابراین بهتر است تا این فاکتور را جزو اولویت های خود جهت بهبود نرخ ctr و حضور در رتبه های برتر گوگل قرار دهید.

افزایش نرخ ctr سایت - 5

سخن نهایی

یکی از فاکتورهای بسیار حیاتی در سئو و بهینه سازی که منجر به حضور در رتبه های برتر گوگل می شود، نرخ CTR است. در این مقاله سعی کردیم تا راه های کاربردی افزایش نرخ ctr سایت را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم. شما می توانید سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

46 پاسخ

    1. سلام وقت بخیر دوست عزیز شما میتوانید از طریق شبکه های اجتماعی و یا شماره تماس های شرکت با تیم ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 – (11 امتیاز)

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله