گوگل آنالیتیکس

چرا گوگل آنالیتیکس تا این حد مهم است؟

اگر از جمله کسانی باشید که دارای وبسایت هستید و یا با مفاهیم طراحی سایت و سئو آشنایی داشته باشید، حتما نام گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) را شنیده اید. ابزار گوگل آنالیتیکس یکی از مشهورترین و البته محبوب ترین ابزارهای سنجش و رصد سایت و کاربران سایت است. به کمک گوگل آنالیتیکس قادر خواهید بود تا استراتژی های موفقیت خود را به درستی و با دانش کافی بچینید و بتوانید به نامی برجسته در زمینه کاری خود تبدیل شوید. از آنجایی که امروزه اهمیت گوگل آنالیتیکس بیش از پیش شده است، بهتر است تا علم کافی را نسبت به این ابزار قدرتمند بدست آوریم. ویرا همراه شماست تا با یکدیگر سیر تا پیاز گوگل آنالیتیکس و اهمیت در طراحی سایت و سئو را بررسی کنیم.

گوگل آنالیتیکس - 1

گوگل آنالیتیکس چیست؟

Google Analytics یک ابزار آنالیزی در بستر وب است که توسط گوگل در سال 2005 میلادی معرفی شد. این ابزار قدرتمند به شما این امکان را می دهد تا درک بهتری نسبت به مراجعه کنندگان و کاربران سایت و یا فعالیت آنلاین خود پیدا کنید.

گوگل آنالیتیکس - 2

فواید Google Analytics در دنیای کسب و کار کدامند؟

برای اینکه بهتر با Google Analytics آشنا شویم قصد داریم تا از طریق فواید آن اطلاعات لازم در مورد این ابزار آنالیزی فوق العاده را بدست آوریم.

1- رصد آنلاین ترافیک سایت:

به لطف الگوریتم ها و فناوری های استفاده شده در گوگل آنالیتیکس شما قادر خواهید تا تمامی منابع ترافیک به سایت خود را مشاهده کنید. فهمیدن اینکه ترافیک سایت و کسب و کار آنلاین شما از کدام منبع تامین می شود، می تواند تاثیر بسزایی در چینش استراتژی های کاری و تبلیغاتی شما داشته باشد. گوگل آنالیتیکس می تواند ترافیک وارد شده به وبسایت شما را از طریق مختلف نظیر:

 • ترافیک ارگانیک (Organic): ترافیکی که از طریق موتورهای جستجو بدست آمده اند
 • ترافیک شبکه های اجتماعی (Social Media): ترافیکی که از سمت شبکه های اجتماعی مختلف نظیر اینستاگرام و تلگرام جذب شده است
 • ترافیک های ارجاعی (Referral): کاربرانی که از طریق لینک دهی به سایت شما در وبسایت های دیگر جذب شده اند
  و روش های دیگر آنالیز و بررسی کند. جمع آوری این اطلاعات و بررسی موقعیت های مکانی کاربران کمک شایانی به سنجش رفتار مشتریان و رشد سریعتر شما خواهد کرد.

2- شناسایی رفتار کاربران:

یکی از قابلیت های عالی و برجسته Google Analytics، درک و سنجش رفتار کاربران سایت شما است. این دسته از داده های رفتار برای اعمال تغییرات در طراحی وبسایت و بکارگیری استراتژی های مختلف سئو و بهینه سازی بسیار حائز اهمیت است. گوگل آنالیتیکس برای اینکه بتواند رفتار کاربران و مخاطبین وبسایت شما را بسنجد به فاکتورهای مختلفی مانند

 •  Bounce Rate
 •  صفحات برتر و عملکرد آن ها
 •  نرخ خروج از صفحات
 •  تعداد بازدید از صفحات
 •  جستجو در سایت

و موارد گوناگون دیگر را زیر ذره بین قرار می دهد.

3- بهبود سئو و بهینه سازی سایت:

در سیستم گزارش دهی Google Analytics صفحات برتر وبسایت از نظر بازدید کاربران را نشان می دهد. این صفحات دید بسیار مناسبی را به شما می دهند تا بتوانید بفهمید چه نوع محتوایی برای کاربران و مخاطبینتان جذاب تر و کاربردی تر است. با همین دیدگاه قادر خواهید بود تا مقالات و مطالب بهتری را در سایتتان منتشر کنید و از نظر سئو و بهینه سازی عملکرد بهتری را ارائه دهید.

4- پیدا کردن جامعه هدف:

یکی از کارهای سخت و دشوار در بازاریابی آنلاین، پیدا کردن جامعه هدف مناسب و ارائه خدمات و محصولات به آن ها است. به لطف گوگل آنالیتیکس می توانید کاربران مختلف وبسایت خود را از نظر موقعیت جغرافیایی، سن، شهر و یا حتی جنسیت شناسایی و دسته بندی کنید تا بتوانید راحت تر مخاطبین عمده خود را بیابید.

5- بهینه سازی سایت از نظر طراحی و دیزاین:

فعالیت بهینه سازی طراحی سایت بدون اینکه بدانید چه چیزی را باید بهینه کنید بسیار طاقت فرسا و سخت است. Google Analytics به وجود آمده با قرار دادن اطلاعاتی مفید و کاربردی در مورد رفتار کاربران شما را در مسیر دست یابی به یک طراحی ناب و جذاب برای وبسایتتان قرار دهد. با گوگل آنالیتیکس نقص های موجود در طراحی وبسایت خود را خواهید فهمید و خواهید توانست با رفع آن ها یک تجربه کاربری فوق العاده را برای مشتریان و مخاطبین خود رقم بزنید.

6- مطالعه رقیبان:

در ابزار Google Analytics شما می توانید اطلاعاتی را در مورد ترافیک سایت های رقیب و میزان کاربران آن ها پیدا کنید. همین شناخت از رقیبان به شما کمک می کند تا با اعمال تغییرات لازم، برتری را در میدان رقابت از آن خود کنید. همین امر به شما کمک می کند تا به پرچمدار حوزه فعالیتتان تبدیل شده و کاربران بیشماری را به سمت خودتان جذب نمایید.

گوگل آنالیتیکس - 3

ثبت وبسایت در Google Analytics

شرکت پیشگامان داده و فناوری ویرا همراه شما در مسیر طراحی سایت و سئو است تا بتوانید کسب و کار خود را به سمت فضای اینترنت بیاورید و از مزایای بیشمار آن بهره مند شوید. یکی از خدمات ویرا ثبت وبسایت شما در گوگل آنالیتیکس است تا از گزارش ها و آمارهای کاربردی و مفید آن استفاده کنید و در مسیر رشد و ترقی قدم بردارید.

مراحل ثبت و اتصال گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول

در این جا فرض را بر این گذاشته ایم که شما وبسایت خود را داخل سرچ کنسول ثبت کرده اید و در داخل Google Analytics اکانت دارید . قصد داریم تا روند ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس و لینک کردن آن با سرچ کنسول را با یکدیگر بررسی کنیم.

1- اضافه کردن کد گوگل آنالیتیکس به سایت:

در مرحله اول اتصال Google Analytics به سرچ کنسول ابتدا باید وارد اکانت خود در گوگل آنالیتیکس شوید. سپس در نوار ثبت چپ، گزینه ادمین (Admin)، که با یک علامت چرخ دنده قابل مشاهده است، را انتخاب نمایید. سپس سه ستون را مشاهده خواهید کرد. در ستون وسط، که با نام Property قابل مشاهده است، گزینه Tracking Info را انتخاب کنید. بعد از انتخاب یک سری گزینه به شما نمایش داده می شود. از میان گزینه ها، گزینه نخست که همان Tracking Code است را انتخاب کنید. سپس خطوطی از کد را میان تگ های مشاهده خواهید. تمامی کدها همراه با تگ ها را کپی کرده و داخل فایل کد سایت خود قرار دارد. توجه داشته باشید که برخی CMS ها به صورت پیش فرض افزونه Google Analytics را بر روی خود نصب دارند. در این صورت تنها باید Tracking ID را از گوگل آنالیتیکس دریافت کرده و آن را در اختیار افزونه مورد نظر قرار دهید تا سایت شما از سوی گوگل آنالیتیکس رصد شود.

2- اتصال گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول:

پس از ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس، به سراغ اتصال سرچ کنسول به این ابزار قدرتمند خواهیم رفت. مراحل مختلف اتصال گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول را به صورت زیر توضیح خواهیم داد:

 • ابتدا وارد اکانت خود در گوگل آنالیتیکس شده و در نوار سمت چپی گزینه ادمین (Admin) را انتخاب نمایید. سپس سه ستون را مشاهده خواهید کرد. در ستون Property، گزینه Property Settings را بزنید. سپس صفحه ای برای شما باز خواهد شد. این صفحه را اسکرول کنید تا به دکمه ای به نام Adjust Search Console برسید. اگر ایمیلی که با آن در سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس ثبت نام کرده اید یکی باشد، این دکمه به صورت اتوماتیک به شما نمایش داده خواهد شد.
 • بعد از زدن دکمه Adjust Search Console شما با صفحه ای روبرو خواهید شد که از شما می خواهد نحوه نمایش گزارش های سرچ کنسول در گوگل آنالیتیکس را انتخاب کنید.
 • بعد از اینکه نحوه نمایش را انتخاب کردید، گزینه Save را بزنید.
 • پس از اتمام این مرحله گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول شما به یکدیگر متصل شده اند.
 • برای دیدن گزارشات سرچ کنسول در گوگل آنالیتیکس نیز کافی است تا در نوار سمت چپ گوگل آنالیتیکس گزینه Acquisition و سپس Search Console را انتخاب کنید تا بتواند به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنید.
گوگل آنالیتیکس - 6

سخن نهایی

گوگل آنالیتیکس توانسته با امکانات و ابزارهای هوشمند خود به یکی از حیاتی ترین و مهمترین ابزارهای آنالیزی و بازاریابی در فضای بی انتهای اینترنت تبدیل شود. امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد گوگل آنالیتیکس و فواید آن در دنیای امروز به شما بدهیم. هرگونه پیشنهاد، انتقاد و سوال خود را در با کارشناسان ویرا در میان بگذارید.

35 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   برای ارتباط با کارشناسان ویرا لطفا شماره تماس و نام و نام خانوادگی خودتون رو برای ما بذارید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند

  1. کارشناسان ویرا در تمامی مراحل (از مشاوره رایگان تا انجام پروژه) در خدمت شما هستند،برای ثبت سفارش با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:
   021-88770431

 1. سلام. بسیار عالی. دومین باره دارم مطلبی از سایتتون رو میخونم. هر دو عالی بودن. خیلی ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 – (14 امتیاز)

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله