تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی به چه معناست؟​

امروزه وبسایت‌ها، یکی از بسترهای ارتباطی افراد به شمار می‌روند، به‌خصوص در مورد کسانی که خدمات و یا محصولاتی را ارائه می‌کنند. افراد متقاضی یا همان مشتریان، به‌منظور دستیابی به مطالب، محتوا، محصول و یا خدمات مورد نظر در موتورهای جستجو، کلماتی را جستجو می‌کنند که با خواسته آن‌ها مرتبط است و در نهایت به سایت‌هایی هدایت می‌شوند که بیشترین مشابهت را با موضوع مورد جستجوی آن‌ها دارد. کلمات کلیدی در حقیقت کلمات و یا مفاهیم مهمی هستند که در سؤالات مورد جستجوی شما وجود دارد. یکی از روش‌های تحقیق کلمات کلیدی در یک جستجو، انتخاب عناوین و یا اسامی است که در موضوع مورد جستجو از اهمیت بیشتری برخوردار است. استفاده از کلمات کلیدی برای جستجو، نتایج بهتر و مرتبط‌تری را در موتورهای جستجو نمایش خواهد داد.

تحقیق کلمات کلیدی یا همان کیورد ریسرچ، شالوده یک کمپین بازاریابی آنلاین است. هدف از تحقیق کلمات کلیدی، یافتن عبارات رایجی است که مشتریان بالقوه اغلب از آن‌ها برای سرچ کردن در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. اگر از کلمات کلیدی رایج در مورد یک موضوع اطلاع کافی نداشته باشید و از آن‌ها در محتوای وب سایت خود استفاده نکنید، در اینصورت هیچ ترافیکی از سوی موتورهای جستجو به وبسایت شما هدایت نخواهد شد. این یعنی کسب و کار شما بدون مشتری باقی خواهد ماند.

کلمه کلیدی

بخشی دیگر از تحقیق کلمات کلیدی، آگاهی از زبانی است که مشتریان هنگام سرچ کردن محصول، خدمات و محتوای شما از آن استفاده می‌کنند. این بخش شامل آنالیز، مقایسه و اولویت‌بندی بهترین کلمات کلیدی است که متناسب با سایت شما جستجو می‌شوند.

اهمیت تحقیق کلمات کلیدی در چیست

کیورد ریسرچ تنها راه ممکن برای نمایش خواسته‌های افراد هنگام سرچ کردن در موتورهای جستجو است. آگاهی از این خواسته‌ها، از نوشتن مطالب و محتوای زائد که هیچ کس در مورد آن جستجو نمی‌کند، جلوگیری خواهد کرد؛ در واقع بسیاری از صاحبان وبسایت این اشتباه را مرتکب می‌شوند و به‌همین دلیل است که بخش زیادی از صفحات وب (تقریباً 90.63% از صفحات وب) هیچ ترافیکی را از سوی گوگل دریافت نمی‌کنند. کیورد ریسرچ به شما کمک می‌کند که به سوالاتی نظیر سوالات زیر پاسخ دهید:

» دریافت رتبه برای یک کلمه کلیدی تا چه حد دشوار خواهد بود؟

» اگر در یک کلمه کلیدی رتبه داشته باشم، تا چه حد ترافیک دریافت خواهم کرد؟

» برای رتبه داشتن در یک کلمه کلیدی چه نوع محتوایی باید ایجاد کنم؟

» آیا افرادی که به دنبال یک کلمه کلیدی خاص هستند، مشتری وب سایت من خواهند شد؟

یافتن پاسخ صحیح برای این سوالات، به شما در مدیریت کلمات کلیدی کمک خواهد کرد.

شروع تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی با بررسی و تفکر در مورد روش جستجوی مشتریان برای دسترسی به وبسایت و یا کسب و کار شما، آغاز می‌شود. می‌توانید در ادامه این فرآیند، ابزارهایی را نیز برای توسعه ایده‌های مختلف و یافتن کلمات کلیدی مهم و برجسته مورد استفاده قرار دهید. شروع تحقیق در مورد کلمات کلیدی، فرآیندی ساده است، اما باید دو پیش نیاز اساسی را برای دستیابی به نتایج بهتر مد نظر قرار دهید:

1. ابتدا می‌بایست اطلاعات و دانش کافی در مورد صنعت و یا حوزه کاری خود داشته باشید.

2. دوم اینکه می‌بایست آگاهی کافی در مورد ابزارهای کیورد ریسرچ و نحوه کار آن‌ها کسب نمایید.

در این بخش، چهار استراتژی مهم برای انجام تحقیق کلمات کلیدی ارائه خواهد شد.

1. شناسایی کلمات کلیدی ریشه‌ای

کلمات کلیدی ریشه‌ای، بنیان و شالوده فرآیند تحقیق کلمات کلیدی است. این کلمات تعیین کننده موقعیت و جایگاه شما هستند و به شما در شناخت رقبایتان یاری می‌رسانند. هر ابزاری که به‌عنوان ابزار تحقیق کلمات کلیدی استفاده می‌کنید، ابتدا یک سری کلمات کلیدی ریشه‌ای را از شما می‌خواهد و در نهایت بر اساس این کلمات، لیستی غنی و کامل از ایده‌های مختلف در زمینه کلمات کلیدی عمومی ایجاد می‌کند.

اگر کسب و کار و یا تولیدی خود را از قبل راه‌اندازی کرده‌اید و حالا قصد دارید برای آن تبلیغ کنید، مسلماً به کلمات کلیدی ریشه‌ای دسترسی راحت‌تری خواهید داشت؛ کافیست در مورد آنچه افراد در موتور جستجو مانند گوگل سرچ می‌کنند تا به محصولات شما دسترسی یابند، جستجو کنید.
برای مثال اگر ماشین‌های قهوه ساز و تجهیزات مرتبط را می‌فروشید، کلمات کلیدی ریشه‌ای می‌تواند موارد زیر باشد:

» قهوه

» اسپرسو

» کاپوچینو

» فرنچ پرس

توجه داشته باشید که کلمات کلیدی ریشه‌ای به‌تنهایی برای هدایت مشتری به صفحات سایت شما کافی نیستند. همان‌طور که از نام این کلمات مشخص است، از آن‌ها به‌عنوان ریشه تولید کلمات کلیدی بیشتر و عمومی‌تر استفاده می‌شود؛ بنابراین برای شناسایی این کلمات وقت زیادی نگذارید؛ به‌محض کسب آگاهی کافی در کسب و کار خود می‌توانید این کلمات را انتخاب کنید.

2. جستجوی کلماتی که رقبای شما در آن‌ها رتبه دارند.

بهترین روش برای شروع فرآیند کیورد ریسرچ، جستجوی کلماتی است که ترافیک بازدید را به وبسایت‌های رقبای شما هدایت می‌کند، اما ابتدا می‌بایست رقبای خود را بشناسید. با این کار، لیستی از کلمات کلیدی مفید و مرتبط مشخص خواهد شد. کافیست در گوگل یکی از کلمات کلیدی ریشه‌ای را سرچ کرده و سایت‌هایی را که در رتبه بالاتری قرار دارند، شناسایی کنید. این سایت‌ها همان رقبای شما در کسب و کارتان هستند که عموماً موفق هم هستند.

فرایند تحقیق کلمه کلیدی

اگر با جستجوی کلمات کلیدی ریشه‌ای، نتابج مرتبطی را نیافتید، سعی کنید عبارات مرتبط را سرچ کنید. مثلاً اگر فروشنده تجهیزات قهوه ساز هستید، جستجوی عبارت «کاپوچینو ساز» نتایج بهتری نسبت به خود واژه «کاپوچینو» ارائه می‌دهد. به‌این دلیل که در این حوزه اغلب وب سایت‌های دارای رتبه بالا، سایت‌های تجاری هستند و وبلاگ‌ها در رتبه بعدی قرار دارند.
به محض اینکه سایت‌های رقیب خود را شناسایی کردید، می‌توانید این وب سایت‌ها را در ابزارهایی نظیر Ahrefs’ Site Explorer به‌صورت تکی اضافه کنید و سپس گزارش خروجی Top Pages را از این ابزار دریافت کنید. در این گزارش، پر بازدیدترین صفحات هر وبسایت و نیز کلمات کلیدی برتر به نمایش در می‌آید. به‌عنوان مثال با انجام همین فرآیند برای فروشگاه تجهیزات قهوه ساز و آنالیز آن توسط ابزار Site Explorer، عبارات زیر به‌عنوان کلمات کلیدی برتر شناسایی شده‌اند:

» چگونگی استفاده از فرنچ پرس

» قهوه ترک

» moka pot

» چگونگی ساخت قهوه

» قهوه ساز ناپولی

همانطور که مشاهده می‌کنید، هر چقدر هم با صنعت قهوه آشنایی داشته باشید، تصورش را نخواهید کرد که کلمات کلیدی فوق، بیشترین کلماتی هستند که توسط رقبایتان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3. استفاده از ابزارهای کیورد ریسرچ

رقبای شما منبعی غنی از کلمات کلیدی هستند، اما باز هم هزاران کلمه کلیدی وجود دارد که رقبای شما از آن استفاده نکرده‌اند. برای یافتن این کلمات کلیدی می‌توانید از ابزارهای کیورد ریسرچ استفاده کنید.
این ابزارها همگی به‌روشی مشابه عمل می‌کنند. شما یک کلمه کلیدی ریشه‌ای را در این ابزار اضافه می‌کنید و سپس ایده‌های مختلف مربوط به کلمات مرتبط را از پایگاه داده این ابزارها دریافت می‌کنید.

Google Keyword Planner شاید متداول‌ترین ابزار کیورد ریسرچ باشد. استفاده از این ابزار رایگان بوده و بیشتر برای مؤسسات تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین می‌توان از این ابزار برای یافتن کلمات کلیدی مناسب سئو نیز استفاده کرد.‌

ابزار های کیورد ریسرچ

این ابزار به اندازه کافی هوشمند است تا کلمات کلیدی مرتبط را برای شما نمایش دهد. اگرچه ممکن است این عبارات، کلمه کلیدی ریشه‌ای را شامل نشوند؛ بنابراین برای تهیه کامل ترین چک لیست سئو ۲۰۲۱ (منظور جدید‌ترین و به‌روز ترین چک لیست) که یکی از ابزارهای مفید برای هر سئو کار حرفه‌ ای به‌شمار می‌رود، این ابزار می‌تواند بسیار کمک کننده باشد؛ البته استفاده از ابزارهای کیورد ریسرچ در زمینه بهینه سازی سئو، روی سئو کلاه سفید متمرکز است، به این دلیل که این روش جزو روش های اصولی و استاندارد بهبود سئوی سایت است.
Beyond Keyword Planner یک ابزار جستجوی کلمه کلیدی دیگر است که به‌صورت رایگان در دسترس است. قابلیت‌های این ابزار همانند Google Keyword Planner نیست و محدودیت‌های بیشتری در پایگاه داده خود دارد اما برای استفاده‌های عمومی مناسب است.
ابزار حرفه ای دیگری که امکانات بیشتری داشته و نتایج بهتری را ارائه می دهد، Ahrefs’ Keywords Explorer نام دارد. این ابزار بسیار حرفه ای تر است و عبارت های کلیدی بسیار بیشتری را نتیجه می دهد.

4. مطالعه فروم‌های مرتبط

تا کنون 3 استراتژی مهم برای دستیابی به کلمات کلیدی ارائه گردید. اما باز هم ممکن است محدودیت‌هایی در این استراتژی‌ها باشد؛ زیرا هر سه این استراتژی‌ها به کلمات کلیدی ریشه‌ای وابسته هستند که ممکن است تعداد و به روز بودن آن‌ها محدود باشد، به‌همین دلیل استراتژی آخر، مطالعه فروم‌های مرتبط در سایت‌های مشابه است. با این کار، سؤالات و پرسش‌های مشابهی را که در سایت‌های مشابه توسط کاربران مطرح شده است، شناسایی خواهید کرد. با شناسایی این پرسش‌ها و جستجوی عبارات مهم آن در ابزارهای کیورد ریسرچ، به بانکی غنی از کلمات کلیدی دست خواهید یافت که قبلاً به کمک استراتژی‌های پیشین، این امر ناممکن بود.

علاوه بر مطالعه فروم‌ها، مشتریان قبلی شما هم می‌توانند منبعی قابل اعتماد برای شناسایی ایده‌های کلمات کلیدی باشند. به‌یاد داشته باشید که این افراد، قبلاً تجربه همکاری با کسب و کار شما را داشته‌اند. روش‌های مختلفی برای دسترسی به ایده‌های جدید در مورد تحقیق کلمه کلیدی از طریق مشتریان قبلی وجود دارد:

» می‌توانید با آنها چت کرده و یا ملاقات حضوری داشته باشید.

» به ایمیل‌های قبلی خود مراجعه کنید.

» به درخواست‌های پشتیبانی مشتریان قبلی مراجعه کنید.

» سعی کنید سؤالات مرسومی که در قسمت تماس با ما و یا کامنت‌های مشتریان وجود دارد، جمع‌آوری کرده و از آن‌ها ایده بگیرید.

انتخاب کلمه کلیدی

به شیوه بیان مشتریان دقت کنید. این مسئله بسیار مهم است. شیوه جستجو و حتی تفکر شما به‌عنوان یک عرضه‌کننده محصول با مشتری متفاوت است؛ مثلاً شاید شما دستگاه‌های قهوه ساز را به‌عنوان کلمه کلیدی اصلی در کسب و کار خود مد نظر قرار دهید، اما از دید مشتری جستجو برای مقایسه دستگاه‌های قهوه ساز مختلف، کلمه کلیدی محسوب شود.

سخن نهایی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از ضروریات لازم برای هر سایت است. بدون این انجام این کار نباید انتظار زیادی برای دریافت ورودی از طریق گوگل داشته باشید. تحقیق کلمات کلیدی این دید را به شما می‌دهد که مشتریان شما دقیقاً به‌دنبال چه محصول، خدمات یا مقالاتی هستند. با روش‌های گفته شده در این مقاله می‌توانید تحقیق کلمات کلیدی را متفاوت‌تر از رقبا انجام داده و نتایج بهتری را دریافت کنید. اگر فکر می‌کنید نیاز دارید تا تحقیق کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید، برای دریافت خدمت سئو می‌توانید با کارشناسان ویرا در ارتباط باشید. نظرات و سؤالات خود را می‌توانید در باکس پایین با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدید ترین مطالب
سرتیتر های این مقاله
به این مطلب امتیاز بدهید

post