معرفی ری اکت نیتیو

معرفی ری اکت نیتیو

امتیاز دهید:
4.6/5

زمان مطالعه: ۰۵ دقیقه

نوشته شده : ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

معرفی ری اکت نیتیو

ری اکت نیتیو چیست؟ ری اکت نیتیو (React Native) یک فریم ورک اپلیکیشن موبایل است که به صورت متن باز توسط فیسبوک در اختیار کاربران قرار گرفته است. این فریم ورک به‌منظور راه‌اندازی اپلیکیشن‌ و توسعه آنها برای سیستم‌های عامل اندروید، ios، macOS، tvOS، Web، ویندوز و UWP بکار می‌رود. این الگو در واقع امکان استفاده از فریم ورک React را در کنار پلتفرم native فراهم می‌آورد.

در بیان تفاوت react و react native باید گفت که در فریم ورک react native ،DOM از طریق Virtuel DOM تغییر نمیکند. این فریم ورک در یک پروسه پس‌زمینه (که مسئول اجرای کدهای جاوا اسکریپت نوشته شده توسط برنامه نویسان است)، به صورت مستقیم روی پلتفرم نهایی اجرا شده و با پلتفرم نیتیو ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط از طریق یک پل رشته‌ای غیر سنکرون به صورت سریال برقرار می‌گردد.

شکل و فرمت React Native تقریباً مشابه CSS است، اما از HTML و یا CSS استفاده نمی‌کنددر مقابل، از کدهای موضوعی جاوا اسکریپت به منظور تغییر دستورات نیتیو بهره می‌گیرد؛ همچنین React Native به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها این امکان را می‌دهد که کدهای نیتیو را به زبان‌هایی نظیر جاوا و یا Kotlin برای راه‌اندازی اپلیکیشن اندروید بنویسند.

علاوه بر آن از زبان‌های Objective-C و یا Swift نیز می‌توان برای طراحی اپلیکیشن ios استفاده کرداین فریم ورک برای ویندوز نیز کاربرد دارد و می‌توان از زبان‌های c# و یا C++/WinRT برای نوشتن برنامه در ویندوز 10 استفاده نمودبنابراین React Native از انعطاف‌ پذیری بالایی برخوردار است

در ادامه با ویرا همراه باشید.

             تایید شده توسط متخصصین بخش برنامه نویسی ویرا

cropped vira | ویرا

زبان برنامه‌نویسی native

زبان برنامه‌نویسی native

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که برنامه‌نویسی native چیست یا اینکه نیتیو یعنی چه؟ این زبان در واقع یک زبان ماشینی است که در آن، کدهای نیتیو برای اجرای پروسسورهای مختلف استفاده می‌شوند. برای اجرای کد روی یک پروسسور متفاوت، یک شبیه‌ساز می‌بایست برای گول زدن برنامه اصلی مورد استفاده قرار گیرد تا پروسسور (پردازشگر)، از دید برنامه متفاوت به نظر برسد.

در حقیقت native زبانی است که روی یک پلتفرم بدون تبدیل کردن آن به پلتفرم دیگر اجرا می‌شود؛ مثلاً C/C++ روی سیمبین قابل‌ اجرا است، اما برای اجرای آن می‌بایست ابتدا کدهای C/C++ به کدهای ماشینی باینری تبدیل شوند، اما این محدودیت در مورد زبان نیتیو وجود ندارد. 

امروزه reactnative در کنار Flutter مرسوم‌ترین فناوری‌های توسعه نرم‌افزار مبتنی بر پلتفرم هستند که برای اپلیکیشن‌های موبایل استفاده می‌شوند.برای مقایسه react native و Flutter باید گفت که هر دوی این فریم‌ ورک‌ها دارای این قابلیت هستند که از یک کد واحد هم برای اندروید و هم برای ios استفاده می‌کنند.

از آنجایی‌که به واسطه این قابلیت، کدهای کمتری مورد نیاز است، اپ‌ها با سرعت بیشتری منتشر شده و بودجه کمتری برای طراحی آن‌ها لازم استشکل زیر مقایسه فریم‌ ورک‌های مبتنی بر پلتفرم مورد استفاده برای موبایل را طی سال‌های 2019 تا 2020 نشان می‌دهد.

🔹 react native و Flutter به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند؛ اما در سال 2020، Flutter فاصله خود را با react native بسیار کمتر کرده استهر دوی این فریم‌ ورک‌ها، متن باز و رایگان هستند؛ react native توسط فیس‌بوک ارائه شده و از زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت پشتیبانی می‌کند در حالی که Flutter توسط گوگل معرفی شده و زبان برنامه‌نویسی مورد پشتیبانی آن Dart است.

🔹 react native از واسطه‌های جاوا اسکریپت برای API های پلتفرم استفاده می‌کند، بنابراین اپلیکیشنهای react native قادر هستند به ویژگی‌های پلتفرم، نظیر موقعیت کاربر دسترسی پیدا کنند که برای طراحی اپلیکیشن فروشگاهی مناسب است. 

زبان برنامه‌نویسی native

مزایای react native

مزایای react native

در این قسمت بهتر است سراغ بررسی مزایای این فریم ورک برویماین فریم‌ورک با اکثر روش‌های توسعه اپ‌های چند پلتفرمی نظیر Cordova و یا Ionic متفاوت است به این خاطر که با استفاده از API های استاندارد مربوط به پلتفرم هاست خود، ترجمه می‌شود.

طراحی اپلیکیشن‌ به ترکیبی از زبان‌های جاوا اسکریپت، HTML و CSS نیاز دارد و با اشکالاتی نیز همراه است؛ علاوه بر آن، این ترکیب معمولاً به المان‌های UI نیتیو مربوط به پلتفرم‌هاست دسترسی ندارد، در حالی که این ویژگی در فریم‌ورک react native به صورت شبیه‌سازی المان‌های UI نیتیو وجود دارد و از این رو، جزئیاتی نظیر انیمیشن‌ها در اپ مورد نظر با سرعت و دقت بیشتری پیاده‌ سازی می‌شوند.

معایب react native

معایب react native

یکی از معایب react native این است که برخی از ویژگی‌های اندروید و ios را هنوز پشتیبانی نمی‌کنداز آنجایی‌که react native لایه دیگری را به پروژه اضافه می‌کند، ممکن است اشکال‌ زدایی آن را دشوارتر سازد؛ به ویژه زمانی که میان فریم‌ ورک React و پلتفرم هاست از نظر تبادل اطلاعات، محدودیت‌هایی وجود داشته باشد.

فریم‌ ورک react native یک الگوی نوظهور بوده و هنوز به مرحله تکامل نرسیده استبا این وجود، مزایای آن نسبت به معایب بالقوه، بیشتر است و از این رو، می‌تواند جایگزین مناسبی برای سایر فریم‌ ورک‌های مورد استفاده در طراحی اپلیکیشن‌های موبایل باشد. 

معایب react native

نمونه‌هایی از اپ‌های طراحی شده با react native

نمونه‌هایی از اپ‌های طراحی شده با react native

🔹 فیس‌بوک

فیس‌بوک یکی از محبوب‌ترین اپ‌هایی است که توسط react native ایجاد شده است و این مسئله چندان تعجب‌ برانگیز نیست به این دلیل که زادگاه این زبان برنامه‌نویسی، خود فیس‌بوک است. 

🔹 اسکایپ

اسکایپ نیز نمونه‌ای دیگر از اپ‌های موبایل مبتنی بر react native استدر سال 2017، اسکایپ اعلام کرد که اپ جدید و کاملی را بر اساس react native طراحی کرده و مشکلات مربوط به نسخه‌های قبلی را در آن از بین برده است.

اسکایپ
🔹 Walmart

اپ Walmart برای اندروید و ios، نمونه‌ای دیگر از اپلیکیشن‌های مبتنی بر react native است. 

🔹 Pinterest

پینترست، پیش از این توسط Gestalt پشتیبانی می‌شداز آنجایی که هم Gestalt و هم React Native هر دو توسط React پشتیبانی می‌شوند، مهندسین Pinterest این دو را برای نسخه‌های جدید اپ Pinterest ادغام کردند تا از قابلیت‌های هر دو فریم ورک استفاده کنند.

Pinterest
سخن نهایی

در این مقاله بطور کامل به این موضوع پرداختیم که اصلا reactnative چیستهمانطور که گفته شد، این زبان یک فریم‌ ورک جالب برای توسعه‌ دهندگان وب است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد با استفاده از قابلیت‌های فعلی زبان جاوا اسکریپت، اپلیکیشن‌های موبایل را طراحی کنند.

همچنین امکان توسعه سریع‌تر اپ‌ها و امکان اشتراک‌ گذاری کدهای تولید شده برای سیستم‌های عامل اندروید، ios و وب، از دیگر مزایای این فریم‌ ورک استموضوع تأمل‌برانگیز این است که این فریم‌ ورک هنوز به بلوغ کامل نرسیده است و جای پیشرفت دارددر صورتیکه استفاده از چارچوب‌های جدید برای شما محدودیت ایجاد نمی‌کند، این فریم‌ ورک می‌تواند گزینه مناسبی برای شما در طراحی اپ‌های موبایل باشد.

ویرا با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید.

امتیاز دهید:
4.6/5

36 پاسخ

  1. کارشناسان ویرا در تمامی مراحل (از مشاوره رایگان تا انجام پروژه) در خدمت شما هستند،برای ثبت سفارش با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:
   09045068252

 1. سلام و عرض ادب
  تشکر فراوان از قلم روان، بیان شیوا و محتوای صددرصد مفید مقاله هاتون

 2. درود بر شما
  بینهایت سپاسگزارم از آموزشهای مفیدی که در اختیارمان گذاشتین …
  😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.