زبان برنامه نویسی سوئیفت

امتیاز دهید:
4.6/5

زمان مطالعه: ۰۵ دقیقه

نوشته شده : ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

زبان برنامه نویسی سوئیفت
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin

یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی مهم که امروزه جایگاه ویژه‌ای در بین توسعه دهندگان موبایل دارد، زبان برنامه‌نویسی سوئیفت است. این زبان مخصوص برنامه‌نویسی iOS بوده و برای ساخت برنامه‌هایی مثل طراحی اپلیکیشن فروشگاهی و… می‌توانید از این زبان استفاده کنید. در همین راستا در این مطلب از سایت ویرا قصد داریم تا شما را با زبان برنامه‌نویسی سوئیفت آشنا کرده و در مورد آن اطلاعات جامع و کاملی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

Swift یک زبان برنامه‌نویسی کامپایل شده برای برنامه‌های iOS ،macOS ،watchOS ،tvOS و لینوکس است. زبان برنامه‌نویسی Swift در سال ۲۰۱۴ توسط اپل ایجاد شد. سوئیفت به زبان غالب برای توسعه iOS و فراتر از آن تبدیل شود.

سازندگان سوئیفت به این واقعیت اذعان داشتند که برای ساختن یک زبان برنامه‌نویسی این فناوری باید برای در دسترس و متن باز باشد؛ بنابراین، سوئیفت در طول سالیانی که از فعالیت آن می‌گذر، یک جامعه بزرگ و ابزارهای فراوانی به دست آورده است. سوئیفت برای جلوگیری از خطاها و بهبود خوانایی، تدابیر امنیتی ارائه می‌کند. سوئیفت با در نظر گرفتن عملکرد ساخته شده است؛ نه تنها نحو ساده آن به شما کمک می‌کند تا سریعتر اقدام به طراحی اپلیکیشن کنید، بلکه Swift تا ۲.۶ برابر سریعتر از Objective-C و ۸.۴ برابر سریعتر از Python است. سوئیفت با برتری نسبت به Objective C در رتبه ۲۰ در میان محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است. این در حالی است که Objective C در رتبه ۲۵ قرار دارد.

             تایید شده توسط متخصصین بخش برنامه نویسی ویرا

cropped vira | ویرا
فهرست مطالب

مزایای زبان برنامه نویسی سوئیفت برای توسعه iOS

زبان برنامه‌نویسی سوئیفت از بسیاری جهات برتر از زبان Objective-C است. برای مقایسه عمیق Swift و Objective C نیاز به مقاله جداگانه‌ای است، اما به طور خلاصه سوئیفت عملکرد و کارایی زبان‌های کامپایل شده را با سادگی و تعامل زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب ترکیب می‌کند.
زبان برنامه‌نویسی سوئیفت زبانی تمیز و رسا با نحو و دستور زبان ساده است خواندن و نوشتن کد آن آسان است. در مقایسه با Objective، کد کمتری برای انجام همان کار در زبان برنامه‌نویسی Swift مورد نیاز است. شمارش خودکار مرجع (ARC) همه کارها را ردیابی و مدیریت استفاده از حافظه برنامه انجام می‌دهد؛ بنابراین توسعه دهندگان نیازی به صرف زمان و تلاش برای انجام آن به صورت دستی ندارند. بر این اساس، معمولاً زمان کمتری برای ساخت اپلیکیشن‌های iOS با Swift نیاز است.

زبان برنامه نویسی سوئیفت هنوز جوان است!

سوئیفت در سال 2014 به دنیا معرفی شد و در مقایسه با Objective C که از دهه 1980 مورد استفاده قرار می گرفت، این زبان طول عمر کمتری دارد. بروز رسانی ها و تغییرات مکرر، اغلب توسعه دهندگان را دچار تردید می کند که آیا کد امروز آن ها فردا با نسخه های قبلی سازگار است و اصلاً می توان پروژه شان را کامپایل کرد.

معایب زبان برنامه نویسی سوئیفت

در حالی که به نظر می‌رسد دلایل زیادی برای محبوبیت سوئیفت وجود دارد، این زبان هنوز تا کامل بودن فاصله دارد. بسیاری از توسعه دهندگان و صاحبان مشاغل در تغییر زبان جدید بیش از حد محتاط هستند. از مهم‌ترین معایب زبان برنامه‌نویسی سوئیفت که باعث شده تا هنوز هم برخی از افراد با نگاه شک به سراغ این زبان بروند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوئیفت برای توسعه macos

قابلیت همکاری ضعیف با ابزارها و IDE های شخص ثالث

عمدتاً به دلیل به روزرسانی‌های مکرر، همانطور که در بالا ذکر شد، پیدا کردن ابزار مناسب برای کمک به کارهای خاص در زبان برنامه‌نویسی سوئیفت اغلب دشوار است. علاوه بر این، IDE رسمی اپل، XCode، از نظر ابزار و پشتیبانی از Swift عقب مانده است. توسعه دهندگان اغلب مشکلات مربوط تکمیل خودکار، ابزارهای refactoring و کامپایلرها را گزارش می‌کنند.

              بیشتر بخوانید: طراحی اپلیکیشن با پایتون

book

پشتیبانی بین پلتفرمی ناقص

همانطور که قبلا اشاره کردیم، سوئیفت از تمامی پلتفرم‌های اپل و همچنین لینوکس و ویندوز پشتیبانی می‌کند. با این حال هنوز هم زبان برنامه‌نویسی سوئیفت برای توسعه بومی iOS رقابت را به زبان‌های برنامه‌نویسی چند پلتفرمی مثل React Native، Xamarin و Flutter واگذار می‌کند.

کاربرد زبان برنامه نویسی سوئیفت

آموزش زبان برنامه نویسی سوئیفت

یکی از سوالات مهمی که افراد مطرح می‌کنند این است که چگونه می‌توان به شکل اصولی سوئیفت را فرا گرفت؟ اگر قصد دارید تا اقدام به طراحی اپلیکیشن آموزشی کرده و یا برنامه‌های مختلفی را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Swift توسعه دهید، لازم است تا این زبان را به خوبی یاد بگیرید. بهترین راه برای به دست آوردن دانش عملی و در واقع یادگیری کدنویسی با سوئیفت به روشی سرگرم کننده و تعاملی، زمین بازی سوئیفت است.

Swift Playgrounds یک محیط توسعه است که با Xcode در MacOS یکپارچه شده است و همچنین می‌توان آن را به عنوان یک برنامه در iPad نصب کرد. این نرم‌افزار یک برنامه آموزشی است که به شما به صورت تعاملی نحوه کدنویسی موارد با سوئیفت را آموزش می‌دهد؛ همچنین کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی مختلفی نیز وجود دارند که به شما زبان برنامه‌نویسی سوئیفت را آموزش می‌دهند.

سوئیفت
سخن نهایی

اگر بخواهیم در مورد کاربرد زبان برنامه‌نویسی سوئیفت صحبت کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که یادگیری زبان برنامه‌نویسی سوئیفت به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای تمامی دستگاه‌های تولید شده توسط شرکت اپل کدنویسی کرده و نسبت به ساخت برنامه و طراحی اپلیکیشن‌های مختلفی اقدام کنید.

ویرا با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید.

امتیاز دهید:
4.6/5
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin