معیار FCP در GTmetrix

همه چیز در مورد معیار FCP در GTmetrix

وبسایت GTmetrix با کلی تغییرات و تحولات از راه رسیده است. این وبسایت برای بهتر و دقیق تر شدن نتایج سنجشی خود به سراغ استفاده کردن از ابزار Lighthouse کرده که توسط گوگل در سال 2016 ساخته و معرفی شده است. یکی از معیارهایی که در Lighthouse برای ارزیابی سرعت و عملکرد صفحات وب استفاده می شود معیار FCP، که عبارت خلاصه شده (First Contentful Paint)، یا به عبارتی اولین محتوای رنگ آمیزی شده است. در ادامه با ویرا همراه باشید تا با یکدیگر این ابزار زیر ذره بین ببریم و نقش و راه های بهبود آن را بررسی کنیم.

اگر بخواهیم به زبان ساده صحبت کنیم، می توانیم FCP را یک معیار عملکردی GTmetrix به شمار آوریم که وظیفه ارزیابی اینکه کاربر هنگام بازدید از صفحه شما چه قدر طول می کشد تا محتوای اولیه را ببیند را می سنجد. فاکتور عملکردی FCP ارتباط تنگاتنگی با سرعت بارگذاری صفحه شما دارد. معیار FCP در GTmetrix کل مدت زمانی که از زمان شروع بازدید کاربر از صفحه تا بارگذاری محتوای اولیه ای که درون صفحه نمایش رندر می شود را اندازه می گیرد. هرچه زمان FCP کمتر باشد صفحه سایت شما از نظر عملکردی وضعیت بهتری دارد و تجربه کاربری مناسب را به بازدیدکنندگان سایت شما ارائه می دهد.

معیار FCP در GTmetrix

چرا FCP مهم است؟

معیار محتوای اولیه رنگ آمیزی شده در GTmetrix از آن جهت مهم است که به شما کمک می کند تا صفحه وبسایت خود را از نظر سرعت بارگذاری اولیه و نمایش محتوای قابل استفاده به کاربر را بسنجید.

تاثیر فاکتور FCP در امتیاز عملکردی GTmetrix

در Lighthouse ارزشی که برای معیار First Contentful Paint در نظر گرفته شده 15 درصد از کل امتیاز عملکردی را شامل می شود. هر چه بتوانید معیار FCP صفحه را در GTmetrix بهبود بدهید، می توانید از زمان بارگذاری صفحه بکاهید و دید مثبت تری را در کاربر از نظر عملکرد صفحه سایت خود ایجاد کنید.

معیار FCP در GTmetrix

آستانه های مختلف برای FCP

اگر بخواهیم یک سری بازه زمانی برای سنجش معیار FCP در GTmetrix تعریف کنیم، می توانیم به صورت زیر عمل کنیم:

  • FCP خوب: FCP خوب به این معناست که نیازی به انجام تغییرات جهت بهبود آن ندارید و همه چیز در حالت ایده آل خود قرار دارد. برای اینکه امتیاز خوب را در این زمینه بدست آورید با زمان FCP شما 934 میلی ثانیه و یا کمتر از آن باشد.
  • FCP معمولی: در این حالت بهتر است تا بهینه سازی هایی انجام دهید تا بتوانید زمان FCP را کاهش دهید. اگر FCP صفحه مورد نظر شما بین 934 تا 1205 میلی ثانیه باشد امتیاز معمولی را از سوی GTmetrix را دریافت خواهید کرد.
  • FCP سطح پایین: در حالت کاربر بیشتر از آنچه که پیشنهاد GTmetrix است منتظر مانده تا بتواند محتوای اولیه صفحه را مشاهده کند. اگر از سوی GTmetrix مقدار FCP ای بین 1205 تا 1600 میلی ثانیه را دریافت کردید بهتر است به سراغ بهبود جدی صفحه خود بروید.
  • FCP بد: اگر زمان FCP شما بیشتر از 1600 میلی ثانیه باشد نشان از کیفیت بد و عملکرد ضعیف صفحه اینترنت دارد و به هیچ عنوان مورد تایید GTmetrix قرار نخواهد گرفت.
معیار FCP در GTmetrix

چگونه فاکتور عملکردی FCP را بهتر کنیم؟

برای اینکه عملکردی صفحه وب را از نظر بارگذاری محتوای اولیه بهبود دهیم نیاز است تا نکات مهم زیر را انجام دهیم. البته باید در نظر داشته باشید که فعالیت های زیر مهم ترین فعالیت های پیشنهاد شده از سوی GTmetrix است و ممکن است راه های دیگری نیز برای اینکار وجود داشته باشد.

1- کاهش سرعت پاسخ سرور (Reducing server response time): کاهش سرعت پاسخ سرور به شما اجازه می دهد تا با سرعت بیشتری اطلاعات اولیه را از سوی سرور دریافت کنید و به زمان FCP کمتری دست پیدا کنید. از جمله کارهایی که در این بخش می توانید انجام دهید می توان موارد زیر را نام برد:

2- از بین بردن المان های بلاک کننده رندرینگ: در این روش شما به سراغ حدف المان هایی می روید که در روند بارگذاری و رندر کردن صفحه اختلال ایجاد می کنند.
3- کاهش تعداد درخواست ها (Request) از سوی سرور: برای اینکه بتوانید به FCP کمتری دست پیدا کنید بهتر است تا تعداد درخواست ها از سوی سرور و همچنان اندازه payload را تا حد ممکن کاهش دهید.