معیار LCP در GTmetrix

همه چیز در مورد معیار LCP در GTmetrix

جدید شدن GTmetrix همراه با اضافه شدن Lighthouse، فاکتورهای جدیدی را جلوی توسعه دهنده ها و افرادی که در زمینه سئو و بهینه سازی فعالیت می کنند ،گذاشته است. یکی از مهمترین معیارهای عملکردی در GTmetrix که بیشترین تاثیر را در امتیاز عملکردی (Performance) صفحه شما دارد، معیار LCP یا همان بزرگترین محتوای رنگ آمیزی شده (Largest Contentful Paint) است. بزرگترین محتوای رنگ آمیزی شده، همانطور که از اسمش نیز مشخص است، اشاره به بزرگترین محتوایی است که درون صفحه شما قرار دارد. معیار LCP در سیستم امتیازدهی GTmetrix مدت زمان بارگذاری بزرگترین محتوای موجود در صفحه شما را می سنجد. در ادامه با ویرا همراه باشید تا با یکدیگر زیر و بم فاکتور LCP در GTmetrix را مورد بررسی قرار دهیم.

معیار LCP یکی از حیاتی ترین فاکتورهای موجود در GTmetrix است که از طریق آن می تواند به نحوه عملکرد و سرعت وبسایت شما امتیاز دهد. در سیستم امتیازدهی جدید GTmetrix، بزرگترین محتوای رنگ آمیزی شده یا همان LCP اشاره به مدت زمانی دارد که بزرگترین و حجیم ترین محتوای موجود در صفحه وب شما در چه مدت زمانی به صورت کامل بارگذاری می شود. هر چه مقدار LCP کمتر باشد، تجربه کاربری و در نتیجه امتیاز صفحه شما بالاتر خواهد رفت.

معیار LCP در GTmetrix

تاثیر فاکتور LCP در امتیاز عملکردی GTmetrix

معیار LCP در GTmetrix بیشترین تاثیر را در امتیاز عملکردی صفحه شما با 25 درصد تاثیر دارد. بنابراین یکی از کارهایی که در جهت بهبود سرعت خود باید انجام دهید، کاهش مدت زمان بارگذاری بزرگترین محتوای رنگ آمیزی شده است. LCP در حقیقت همان محتوایی است که بازدیدکننده صفحه شما قصد دارد با آن مواجه شود. هرچه بتوانید در بهینه سازی LCP بهتر عمل کنید، صفحه ای بهتر از نظر عملکردی و همچین دیدگاه کاربران خود خواهید داشت.

معیار LCP در GTmetrix

آستانه های مختلف برای LCP

وبسایت GTmetrix برای امتیازدهی به صفحات اینترنت در الگوریتم های پیشرفته خود، چهار آستانه مختلف را برای معیار LCP در نظر گرفته که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  • LCP خوب: در این حالت شما به حد مطلوب در جهت مدت زمان بارگذاری بزرگترین محتوای صفحه خود رسیده اید و نیازی به بهینه سازی بیشتر ندارید. GTmetrix به صفحاتی که دارای LCP ای با مدت 1200 میلی ثانیه و یا کمتر را داشته باشند امتیاز خوب را نسبت می دهد.
  • LCP معمولی: اگر مدت زمان LCP شما توسط GTmetrix بین 1200 تا 1666 میلی ثانیه اندازه گیری شد، بهتر است تا با کمی بهینه سازی آن را به مقدار مطلوب برسانید.
  • LCP سطح پایین: بازه زمانی 1666 تا 2400 میلی ثانیه از سوی GTmetrix به عنوان یک LCP سطح پایین برآورد می شود. قرار گرفتن در این دسته به این معنا است که کاربر بیش از حد منتظر بارگذاری بزرگترین محتوای صفحه شما مانده است.
  • LCP بد: بدترین دسته بندی معیار LCP در GTmetrix همین دسته است. صفحاتی که در این دسته قرار می گیرند دارای LCP ای با مدت زمان 2400 میلی ثانیه و یا کمتر هستند و نیاز است تا بهینه سازی های جدی بر روی این صفحه صورت بگیرد.
معیار LCP در GTmetrix

چگونه فاکتور عملکردی LCP را بهتر کنیم؟

راه های گوناگونی برای بهبود بخشیدن به معیار LCP وجود دارد. در ادامه به بررسی مهمترین و کلیدی ترین آن ها می پردازیم.

1- کاهش زمان پاسخ سرور (Reducing server response time): کاهش زمان پاسخ سرور می تواند به بارگذاری سریعتر محتوای موجود در صفحه و در نتیجه دست یابی به LCP بهتر کمک شایانی بکند. در این روش نیاز است تا عملیات هایی را انجام دهید که عبارتند از:

2- حذف المان های بلاک کننده رندرینگ: در این روش شما به دنبال حذف المان هایی هستید که باعث بلاک شدن رندرینگ صفحه شما می شوند. این مرحله بیشتر با فایل های CSS استفاده شده در طراحی صفحه در ارتباط است و به بهینه سازی آن ارتباط دارد.
3- بهینه سازی عکس ها و ویدیوها: اینکه بتوانید سایز عکس ها و ویدیوهایی که به عنوان محتوا در صفحه خود استفاده کرده اید را بهینه کنید، به شدت در کاهش LCP شما تاثیر گذار خواهد بود.