ui در طراحی سایت

مفهوم UI و UX در طراحی سایت چیست ؟

وقتی صحبت از طراحی سایت می‌شود، با دو مفهوم UI و UX مواجه می‌شوید که ممکن است به صورت دقیق معنای آن‌ها را ندانید؛ اما شایان ذکر است که بدانید UI و UX جزو مهم‌ترین مفاهیمی هستند که در دنیای وب با آن روبه‌رو هستید؛ بنابراین باتوجه به اهمیت این مسئله، امروز تصمیم داریم موضوع « UI و UX در طراحی سایت » را مورد بررسی قرار دهیم؛ بنابراین تا انتهای مطالب امروز همراه ما و تیم کارشناسان پیشگامان ویرا باشید.

UX در طراحی سایت چیست ؟

به مجموعه احساساتی که کاربران در زمان استفاده از یک سیستم یا یک محصول با آن روبه‌رو می‌شوند، User Experience گفته می‌شود؛ درحقیقت این تجربه کاربران ممکن است شامل اعتقادات، رفتارها، جنبه‌های مختلف و مواردی از این قبیل باشد؛ به همین دلیل در زمان طراحی سایت باید فضای وب جذاب و زیبا طراحی شود تا کاربر احساس خوبی نسبت به وبسایت داشته باشد.

وظایف طراح UX

 • آنالیز مشتری و رقبا؛
 • پرسونای مخاطب؛
 • جستجوی محصول؛
 • آزمایش محصول؛
 • و …
ui و ux در طراحی سایت

تاثیر تجربه کاربری UX در طراحی سایت چیست ؟

مهم‌ترین موضوعی که در تجربه کاربری UX وجود دارد، این است که بخش‌های مختلف سایت و مراحل خرید محصول به نحوی طراحی شود که کاربر پس از مواجه شدن با آن احساس خوبی پیدا کند و انجام کلیه مراحل موجود در سایت برای کاربر آسان باشد؛ درحقیقت تجربه کاربری UX باعث می‌شود که در گوگل رتبه خوبی را کسب کنید.

UI در طراحی سایت چیست ؟

رابط کاربری UIیا  user interface به رابطه میان سیستم و کاربر گفته می‌شود؛ در واقع user interface هرچیزی است که باعث ایجاد ارتباط میان شما و سیستم می‌شود؛ از جمله دکمه، رنگ، متن، نمودار و … جزو رابط کاربری UI هستند.

وظایف طراح رابط کاربری UI

 • سادگی وبسایت: به طور قطع می‌دانید که مفهوم زیبایی در سادگی نهفته است؛ دراصل هر چه صفحات وب از سادگی برخوردار باشند، کاربران به ماندن در صفحه بیشتر ترغیب می‌شوند؛ این موضوع سبب می‌شود که سرعت باز شدن صفحه نیز افزایش پیدا کند؛ اگر صفحات وب دیرتر از حد استاندارد باز شوند، بدون شک کاربران صفحه وب را ترک می‌کنند؛ البته رعایت سادگی در طراحی اپلیکیشن نیز بسیار ضروری است و باید مورد توجه قرار گیرد؛
 • سختار صفحات وب: المان‌ها و در حالت کلی ساختار صفحه باید به گونه‌ای باشد که کاربر با نگاهی گذرا، با وبسایت ارتباط برقرار کند؛ بنابراین از صفحات شلوغ و بی‌نظم نباید استفاده کنید؛
 • دقت در طراحی سایت: از نرم افزار طراحی ظاهر سایت مناسب استفاده کنید تا خصوصیات ظاهری سایت اعم از لوگو و راهنمای کاربر موردپسند مخاطب قرار گیرد؛
 • دسترسی المان‌ها: المان‌ها یا اجزای صفحه باید کاملا در دسترس مخاطب باشد؛ زیرا مخاطب تمایلی به صرف زمان، جهت پیدا کردن المان‌های صفحه ندارد.
ux در طراحی سایت چیست

 بهبود سایت و قابلیت استفاده از آن

اگر در زمان طراحی سایت از رابط کاربری UI استفاده کنید، باعث می‌شود که تعداد بازدیدکنندگان وبسایت افزایش پیدا کند؛ زیرا شیوه طراحی سایت به گونه‌ای است که همه کاربران به سادگی از وبسایت استفاده می‌کنند.

پاسخ عاطفی کاربران به وبسایت

یکی دیگر از تاثیرات رابط کاربری بر وبسایت این است که به راحتی می‌توان احساس خوبی را از سایت به کاربران منتقل کرد؛ به نحوی که کاربران به صورت دائمی و مکرر به وبسایت شما مراجعه کنند.

نقش ui در ساخت سایت

افزایش سادگی و حذف المان‌های اضافه

از دیگر تاثیرات مثبت رابط کاربری UI می‌توان به افزایش سرعت در دسترسی صفحات وب اشاره کرد؛ درواقع رابط کاربری UI یک نوع اولویت‌بندی خاصی را در صفحات وب ایجاد می‌کند تا کاربران به سادگی بتوانند به بقیه صفحات وب وارد شوند.

تفاوت میان UI و UX در طراحی سایت چیست؟

بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند که تفاوتی میان UX و UI وجود ندارد و هر دو کاملا یکسان هستند؛ اما این موضوع تصور درستی نیست؛ درواقع رابط کاربری UI وظیفه طراحی یا دیزاین صفحه وب را برعهده دارد و باید به نحوی این طراحی را زیبا انجام دهد که مخاطب جذب وبسایت شود؛ این در حالی است که تجربه کاربری UX وظیفه افزایش وفاداری و نرخ تبدیل کاربران را انجام می‌دهد.

در این مقاله سعی کردیم که شما کاربران محترم را با مفهوم UX و UI آشنا کنیم؛ امیدواریم که از اطلاعات ارزشمندی که کارشناسان پیشگامان ویرا در اختیار شما قرار دادند، نهایت لذت را برده باشید. شرکت پیشگامان ویرا یکی از معتبرترین مجموعه‌هایی است که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کند؛ پیشنهاد می‌کنیم برای راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی حتما با کارشناسان ماهر پیشگامان ویرا تماس بگیرید.

48 پاسخ

 1. با عرض سلام و خدا قوت. مطالب این سایت با حوصله و دقت نظر بسیار خوبی تهیه و تدوین شده.

 2. واقعا سایتتون حرف نداره و پر محتوا ترین مقالات در این سایت پیدا میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.