انواع روش های سئو را بشناسید

آشنایی با انواع سئو و بهینه سازی سایت

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع سئو و 7 روش مهم سئو سایت آشنا کنیم.
سئو چیست؟ سئو یا بهینه سازی موتور‌های جستجو، یک ابزار عالی برای افزایش بازدید کنندگان سایت شماست. SEO شامل مجموعه‌ای از استراتژی‌ها است که برای افزایش ترافیک وب سایت از آن استفاده می‌شود.

استراتژی سئو به وب سایت‌ها کمک می‌کند تا در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌ و کار خود، رتبه خوبی کسب کنند. در سئو شما یک سرمایه‌گذاری ارزشمند و طولانی مدت انجام خواهید داد که سبب می‌شود به شمار مشتریان خدمات و محصولات افزوده شده و در نتیجه فروشی بالاتر را تجربه کنید. با توجه به اینکه بخش زیادی از ترافیک سایت ناشی از بازدید ارگانیک است، باید به سئو سایت اهمیت زیادی بدهید.

زمانی که افراد عبارت یا محصولی را در گوگل سرچ می‌کنند، معمولاً تنها روی نتایج صفحه اول کلیک کرده و به صفحه دوم نتایج مراجعه نمی‌کنند؛ به همین دلیل تمامی کسب ‌و کارها تلاش می‌کنند تا بتوانند در صفحه اول نتایج موتور جستجو جای گیرند. هر چه رتبه شما در نتایج موتور جستجو بالاتر باشد، افراد بیشتری با خدمات شما آشنا شده و در نتیجه تاثیر زیادی روی میزان فروش و محبوبیت سایت شما خواهد گذاشت. مشاغل باید گام‌های متعددی را به سمت بهینه سازی کامل سایت خود بردارند تا بتوانند رتبه بهتری از سمت گوگل کسب کنند.

انواع سئو

انواع روش‌های سئو

متخصصان سئو برای کسب رتبه قابل قبول در گوگل، از تکنیک‌های مختلفی کمک می‌گیرند که برخی از این روش‌ها با قوانین گوگل مغایرت دارد. سئو بسته به سبک انجام آن به سه نوع سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری تقسیم بندی می‌شود که هرکدام از این روش‌ها، تکنیک های خاصی دارند.

سال‌هاست که متخصصان در صنعت SEO از اصطلاحات کد رنگی برای توصیف اخلاقی بودن یا نبودن تکنیک‌های رتبه بندی بهره می‌برند. کلاه سیاه و کلاه سفید در دهه 1920 در فیلم‌های وسترن استفاده می‌شد که این کلاه‌ها راهی آسان برای تماشاگران بودند تا تفاوت قهرمان و شرور را تشخیص دهند. قهرمان همیشه کلاه سفید بر سر داشت و فرد شرور کلاه سیاه. در سئو هم این دو رنگ همین مفاهیم را دارند. کلاه سیاه راهی برای توصیف هکرهای مخرب و کلاه سفید بیان‌کننده روش‌های قانونی و اخلاقی سئو است.

روش های سئو

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه به استراتژی‌هایی اشاره دارد که برای افزایش رتبه سایت، از روش‌های غیر قانونی و غیر اخلاقی کمک می‌گیرند. افرادی که کلاه سیاه را انتخاب می‌کنند، هیچ اعتقادی به قوانین و رهنمودهای گوگل ندارند و تنها موضوع مهم برای آن‌ها، قرار گرفتن در صدر نتایج گوگل است آن هم به هر قیمتی! سئوکارهای کلاه سیاه برای افزایش رتبه سایت در کوتاه‌ترین زمان ممکن است از روش‌های زیر استفاده کنند:

» خرید بک لینک

برخی از افراد برای اینکه بتوانند لینک‌های ورودی بیشتری داشته باشند، اقدام به تهیه بک‌لینک‌ها کرده و سعی دارند با کمک آن‌ها به اعتبار سایت بیفزایند. خرید لینک با قوانین گوگل همخوانی نداشته و در صورتیکه متوجه آن شود، یک پنالتی برای سایت شما ثبت خواهد شد.

» محتوای کپی

محتوای منحصربه‌فرد در صفحات سایت می‌تواند نظر گوگل را به سمت خود جلب کرده و باعث افزایش چشم‌گیر رتبه سایت شود. در سئو کلاه سیاه ترجیح می‌دهند به جای نوشتن محتوای یونیک، مطالب را از سایت‌های دیگر کپی کرده و در سایت خود قرار دهند. این کار باعث کاهش رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو خواهد شد.

» کامنت‌های اسپم

گاهی اوقات ممکن است در زیر پست‌های خود کامنت‌هایی مشاهده کنید که به محتوای شما هیچ ارتباطی نداشته و با هدف دیگری درج شده‌اند. به این سبک کامنت‌ها، کامنت اسپم می‌گویند و برخی فکر می‌کنند استفاده از کامنت اسپم سبب افزایش رتبه سایت می‌شود.

» پنهان کردن متن‌

سئوکار در سئو کلاه سیاه، ممکن است بخشی از محتوای سایت را برای کاربران مخفی کرده و آن را تنها برای موتورهای جستجو نمایش دهد. این روش معمولاً سریع توسط گوگل شناسایی شده و برای سایت جریمه تعیین می‌کنند.

» استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی

استفاده زیاد از یک کلمه کلیدی باعث کاهش رتبه سایت می‌گردد، زیرا اگر چگالی کلمه کلیدی بیشتر از 1 الی 3 درصد کل محتوای صفحه باشد، گوگل آن را به عنوان سئو سیاه شناسایی کرده و امتیاز منفی برای سایت لحاظ می‌کند.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری، بین سئو سفید و سیاه قرار دارد و بدین معناست که برخی قوانین گوگل در سئوی سایت رعایت شده و برخی از آن‌ها نادیده گرفته می‌شوند. در سئو کلاه خاکستری، سئوکار حرفه‌ای بدون اینکه گوگل متوجه شود، از تکنیک‌هایی برای بالا بردن رتبه سایت استفاده می‌کند؛ البته در صورتیکه گوگل متوجه استفاده از سئو کلاه خاکستری شود، برای سایت شما جریمه در نظر می‌گیرد.

» خرید دامنه 

در این تکنیک سئوکار اقدام به خرید دامین‌هایی می‌کند که قبلا منقضی شده ولی با مطالب موجود در سایت هم‌خوانی دارند. پس از خرید دامنه می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط با تجارت خود را در آن سایت پیدا کرده و به صفحات مختلف سایت اصلی خود لینک دهید.

» کامنت

استفاده مناسب و متعادل از کامنت‌ها باعث افزایش اعتبار سایت خواهد شد اما اگر دائما در سایت‌های دیگر کامنت گذاشته و به سایت خود لینک دهید، ممکن است توسط گوگل جریمه شوید.

» خرید لینک

گوگل دوست ندارد که برای لینک‌های ورودی به سایت خود، هزینه‌ای پرداخت کنید و اگر متوجه این قضیه شود امتیاز منفی برای شما در نظر خواهد گرفت.

» سوشیال سیگنال

گوگل برای رتبه دهی به سایت‌ها، اکانت شبکه‌های اجتماعی و میزان تعامل کاربران با پست‌ها را در نظر می‌گیرد. برخی سایت‌ها برای افزایش لایک و کامنت اقدام به خرید آن‌ها کرده و همین امر سبب امتیاز دهی بیشتر گوگل خواهد شد.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه سفید

در دنیای سئو قوانین از پیش تعیین شده‌ای وجود دارند که باید رعایت شوند. با کمک این قوانین رتبه سایت بهبود پیدا کرده و اصولی رشد می‌کند. در سئو کلاه سفید لازم است دائما اطلاعات خود را از موتورهای جستجو و الگوریتم‌های آن را آپدیت کنید تا بتوانید تغییرات مورد نیاز سایت را بر آن اعمال نمایید. در سئو کلاه سفید باید چند مرحله اساسی مورد توجه قرار گیرد که عبارت‌اند از:

» استراتژی محتوا

» آنالیز کلمات کلیدی

» سئو داخلی

» سئو خارجی

» سئو تکنیکال

» سئو محلی

» لینک سازی خارجی

» به‌روزرسانی محتوای قدیمی

سئو کلاه سفید

انواع مختلف سئو سایت

در سئو کلاه سفید، اقدامات کاملاً در چارچوب قوانین گوگل انجام گرفته و با گذشت زمان سبب پیشرفت رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو می‌شود. برای انجام صحیح سئو سایت و بهینه سازی صفحات باید به سئو داخلی، خارجی، محلی و تکنیکال بپردازید.

سئو داخلی

سئو داخلی یکی از انواع اصلی سئو است که به بهینه سازی عناصری در وب سایت شما اشاره می‌کند که می‌توانید مستقیماً آنها را کنترل کنید. بیشتر سئو داخلی به بهینه سازی محتوای سایت اختصاص خواهد یافت و شامل مراحل مختلفی است.

» لینک‌ها: آدرس هر صفحه باید محتوای آن را به طور مختصر شرح داده و یک کلمه کلیدی را شامل شود.

» تایتل: عناوین شما باید توصیفی و حاوی کلمات کلیدی باشند. این تایتل‌ها باید خوانندگان را ترغیب کنند تا روی مقالات شما کلیک کنند.

» توضیحات متا: توضیحات متا باید محتوای صفحه شما را با 160 کاراکتر یا کمتر توصیف کند که این توضیحات در صفحه نتایج نمایش داده می‌شود.

» برچسب‌های Alt: تگ‌های Alt در تصاویر، محتویات صفحه یا کلمه کلیدی را شرح می‌دهد تا کاربران و موتورهای جستجو بتوانند تصاویر را بهتر درک کنند.

» لینک‌های داخلی: اتصال صفحات مختلف سایت به یکدیگر و لینک دهی داخلی، به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحات مرتبط را پیدا کنند؛ همچنین باعث می‌شود اعتبار صفحات جدید سایت و رتبه آن‌ها را افزایش دهید.

» محتوا: محتوای سایت شما باید برای مخاطبان مناسب و مفید باشد؛ علاوه بر آن محتوای تمامی صفحات باید شامل کلمات کلیدی و تصاویر مرتبط با آن باشند.

» نویگیشن: مسیریابی یا نویگیشن سایت شما باید بسیار آسان باشد تا کاربر تمایل پیدا کند در سایت شما باقی مانده و به مطالعه مطالب بپردازد. اگر اغلب بازدیدکنندگان، سایت شما را بلافاصله پس از ورود ترک می‌کنند، ممکن است رتبه بندی شما دچار مشکل شود.

» طراحی: یک طراحی غیرحرفه‌ای یا غیرجذاب می‌تواند باعث ترک کاربران وب سایت شود و به رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو صدمه بزند. شما نیاز به یک طراحی مدرن و حرفه‌ای دارید تا کاربران را در سایت نگه داشته و رتبه خود را ارتقا دهید.

سئو خارجی

سایت شما در کنار سئو داخلی، به سئو خارجی هم نیاز خواهد داشت. این نوع سئو شامل عواملی خارج از وب سایت است که به طور مستقیم آنها را کنترل نمی‌کنید. محبوب‌ترین تاکتیک SEO خارج از صفحه، کسب بک لینک معتبر است. بک لینک‌ها پیوندهایی هستند که از وب سایت‌های دیگر به سایت شما وارد می‌شوند و روی رتبه‌بندی نتایج جستجو تأثیر می‌گذارد. گوگل از کمیت و کیفیت پیوندهای سایت شما برای تعیین اعتبار استفاده خواهد کرد؛ از همین رو لازم است به بک لینک‌ها توجه داشته باشید.

» لینک‌های طبیعی: وقتی سایت‌های دیگر خود، محتوای سایت را پیدا کرده و سپس به یکی از مطالب شما لینک می‌دهند، یک لینک طبیعی بدست خواهید آورد که اثر بسیار خوبی در اعتبار سایت خواهد گذاشت.

» لینک‌های ایجاد شده: لینک‌های ایجاد شده، لینک‌هایی هستند که خودتان در صفحات دیگر مانند اطلاعیه های مطبوعاتی قرار می‌دهید. البته این استراتژی توصیه نمی‌شود، زیرا موتورهای جستجو ممکن است آن را اسپم تلقی کنند.

» قرار دادن مطالب در شبکه‌های اجتماعی سبب افزایش بک لینک‌ها به سمت سایت شما خواهد شد.

سئو محلی

سئو محلی به کسب و کار شما کمک می‌کند رتبه‌بندی خوبی برای جستجوهایی حاوی عبارات مانند “نزدیک من” و جستجوهای شامل نام شهرها یا مناطق داشته باشید. به عنوان مثال اگر مدیر یک کافی شاپ هستید، سئوی محلی باعث خواهد شد هر شخصی در اطراف شما روی «کافی‌شاپ‌های نزدیک من» کلیک کند با شما آشنا شود. چند تکنیکی که برای سئو محلی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید شامل موارد زیر خواهد بود.

» ثبت سایت در گوگل مپ با جزئیات کامل

» تعیین عنوان درست صفحات با توجه به جامعه هدف و منطقه

» ثبت اطلاعات تماس

» استفاده از اسکیما

» معرفی خدمات در شبکه‌های اجتماعی و مشخص کردن شهر یا منطقه در قسمت لوکیشن

سئو محلی

سئو تکنیکال

به وسیله سئو تکنیکال به موتورهای جستجو کمک خواهید کرد که محتوا و مطالب سایت شما راحت‌تر ایندکس کنند.

» افزایش سرعت سایت: گوگل از سرعت صفحه به عنوان فاکتور رتبه‌بندی استفاده می‌کند. گوگل معتقد است که هر چه سرعت یک صفحه بیشتر باشد، تجربه کاربری بهتری برای مخاطبان رقم خواهد خورد. بهبود سرعت صفحه ممکن است شامل تکنیک‌هایی مانند مرتب کردن کد، فشرده‌سازی تصاویر و استفاده از کش مرورگر باشد.

» آپدیت فایل txt: فایل txt به کرالرهای (Crawler) موتور جستجو می‌گوید که کدام قسمت‌های سایت را ایندکس نکند. باید اطمینان حاصل کنید که فایل robots.txt صفحات مناسب را به موتور جستجو معرفی می‌کند.

» ایجاد نقشه سایت XML: نقشه سایت XML به موتورهای جستجو یاری می‌رساند تا سایت شما را سریع‌تر بخواند.

» رفع محتوای تکراری: داشتن محتوای تکراری در سایت می‌تواند به رتبه شما آسیب برساند.

» استفاده از طراحی ریسپانسیو: باید به نحوه نمایش سایت خود در دستگاه‌های مختلف توجه زیادی داشته باشید. این نکته برای گوگل هم اهمیت زیادی دارد و از آنجایی که بیشتر کاربران با موبایل وارد صفحه می‌شوند، لازم است چک کنید که نمایش سایت شما در گوشی همراه و تبلت هم بدون مشکل خواهد بود.

سخن پایانی
در این مقاله به انواع سئو و 7 روش مهم سئو سایت اشاره شد که به کمک آن‌ها قادر خواهید بود رتبه وب‌سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو بهبود بخشید.
چنانچه تصمیم دارید به کسب‌وکار خود در اینترنت رونق بخشید، می‌توانید همین حالا با کارشناسان با تجربه ما در شرکت پیشگامان داده و فناوری ویرا تماس حاصل فرمائید تا راهنمایی‌های لازم خدمت شما ارائه شود.
گروه ویرا با سال‌ها تجربه در حوزه دیجیتال مارکتینگ، با تیمی متخصص و جدیدترین روش‌های افزایش رتبه در خدمت شما خواهند بود.

37 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر دوست عزیز شما میتوانید با عضویت در خبرنامه ویرا از آخرین مطالب ما با خبر باشید 🌸

 1. سلام و صد درود بر شما و تیم بسیار عالی تون
  بابت مطالب ارزشمندی که در اختیارمان گذاشتید بسیار ممنونم

  1. سلام آوا جان
   خیلی خوشحالیم که کنارمون هستی و مقالات براتون مفید بوده
   ممنون از نظر خوبت.

 2. واقعا ممنون از سایتتون و اینکه همچین مطالب خوبی رو رایگان بذارید !!!

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   خوشحالیم که مقالمون رو دوست داشتید و براتون مفید بوده
   امیدواریم موفق باشید

  1. سلام
   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده
   ما با قدرت ادامه میدیم
   شما هم موفق باشید هر کجا که هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.