نحوه بررسی سئو سایت

یکی از معیارهای اصلی که می توان میزان قدرت و کیفیت یک سایت را سنجید بحث سئو و بهینه سازی های انجام شده بر روی آن است. سئو و بهینه سازی خوب باعث می شود که سایت مورد نظر از سوی گوگل به عنوان یک منبع معتبر برای بازدیدکنندگان شناخته شود و همواره جزو نتایج برتر جستجو گوگل در موضوعات مرتبط خواهد بود. حالا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می توان یک سایت را از نظر سئو و کیفیت بهینه سازی مورد بررسی قرار دارد؟ برای جواب به این سوال کافی است تا در ادامه با ویرا همراه باشید تا انواع روش های بررسی سئو سایت را زیر ذره بین ببریم.

بررسی سئو سایت - 1

چه روش هایی برای بررسی سئو سایت وجود دارد؟

اگر بخواهیم به صورت جامع و کلی روش های بررسی سئو وبسایت ها را دسته بندی کنیم، می توانیم آن ها را به دو دسته رایگان و پولی تقسیم کنیم. خود دسته های پولی و رایگان جهت بررسی سئو سایت به زیر دسته های مختص خودشان تقسیم می شوند. ابتدا با روش های رایگان شروع می کنیم و بعد از آن به بررسی روش های پولی بررسی سئو و بهینه سازی سایت ها می پردازیم.

روش های رایگان بررسی سئو سایت

این روش ها همانطور که از اسمشان پیداست هیچ هزینه ای برای شما در بر ندارند. روش های رایگان به دلیل اینکه فارغ از هر گونه هزینه هستند از محبوبیت بیشتری برخوردارند و دید نسبتا خوبی را در مورد سئو و بهینه سازی های انجام شده بر روی سایت به شما می دهند. باید دقت داشت که این روش ها دقت کمتری نسبت به روش های پولی دارند و از امکانات و ویژگی های منحصر به فرد آن ها محروم هستند. روش های بررسی سئو سایت به صورت رایگان عبارتند از:

بررسی سئو سایت - 2

1- بررسی حوزه کاری سایت

با فراگیر شدن اینترنت تقریبا تمامی کسب و کارها به سمت این فضا و بهره بردن از مزایای بیشمار آن کوچ کرده اند. یکی از کارهایی که می توانید در فرآیند بررسی سئو  سایت انجام دهید، بررسی حوزه فعالیت سایت و پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با آن حوزه است. اینکار باعث می شود تا دید بهتری نسبت به اینکه سایت مورد نظر چه وضعیتی در نتایج گوگل دارد و در مقایسه با رقبای موجود در آن حوزه چه جایگاهی دارد.

2- استفاده از گوگل ترندز (Google Trends)

سالانه میلیارد ها و شاید تیلیارد ها جستجو در گوگل انجام می شود. اینکه بتوانید متوجه شوید چه کلماتی در حوزه کاری سایت مورد نظرتان بیشتر از سوی کاربران سرچ می شود می تواند کمک شایانی برای بهینه سازی های بهتر و باکیفیت تر باشد. ابزار گوگل ترندز در سال 2015 توسط این غول حوزه آی تی معرفی شد. در گوگل ترندز (Google Trends) می توان نتایج و جستجوها مرتبط با کلمات کلیدی خود را مشاهده کنید. گوگل ترندز به دو صورت آنی (Real Tim) و غیر آنی (Non-Real Time) اطلاعات را در اختیارتان می گذارد. نتایج آنی مربوط به جستجوهایی است که طی هفت روز گذشته انجام شده است. اطلاعات غیر آنی نیز مربوط به تمامی نتایج انجام شده از پایگاه داده گوگل از سال 2004 تا کنون است.

بررسی سئو سایت - 3

3- بررسی خود سایت

بهترین منبع برای بررسی سئو سایت، خود سایت است. کافی است تا نگاهی به نحوه طراحی، مشخصات و اطلاعات محصولات و همچنین عکس ها و ویدیوهای استفاده شده درون سایت بیاندازید. با این کار می توانید یک دید بسیار خوبی در مورد بهینه سازی انجام شده بر روی سایت و کیفیت آن پیدا کنید. همین کار بدون در بر داشتن هیچگونه هزینه ای شما را به سمت نقاط ضعف و قدرت سایت مورد نظرتان از نظر سئو و بهینه سازی هدایت می کند.

4- استفاده از گوگل

یکی از تکنیک های خیلی مفید و کاربردی که می توانید جهت بررسی سئو سایت انجام دهید، استفاده از سرچ خود گوگل است. برای اینکار کافی است تا در کادر جستجو گوگل ابتدا عبارت site: را نوشته و در مقابل آن آدرس سایت خود را بنویسید (به عنوان مثال site:example.com). با اینکار گوگل تمامی محتواها و صفحاتی که توسط این سایت در نتایج خود آورده است را به شما نشان می دهد. اینکار باعث می شود تا شما متوجه تعداد محتواهای لیست شده سایت مورد نظرتان توسط گوگل بشوید. سنجش کمیت محتواها می تواند گام مهمی در سنجش کیفیت یک سایت از نظر سئو و بهینه سازی باشد.

5- صفحه بلاگ و مقالات

بیشتر سایت های تازه کار از صفحه بلاگ و مقالات خود به عنوان یک سکو پرتاب در زمینه سئو و بهینه سازی استفاده می کنند. کافی است تا نگاهی به تعداد مقالات و کیفیت محتوای قرار گرفته در صفحه بلاگ سایت ها بیاندازید. سنجیدن صفحه بلاگ یک سایت می تواند گام مهمی در زمینه بررسی سئو و بهینه سازی آن سایت باشد.

بررسی سئو سایت - 4

6- بررسی محتوای کپی شده

یکی از فعالیت های مضری که گوگل به شدت به آن حساس است، استفاده از محتواهای سایت های دیگر بدون ذکر منبع و کاملا کپی شده است. برای اینکه چک کنید که آیا یک سایت محتوای کپی شده دارد یا خیر، کافی است تا مقداری از محتوای یک مقاله و یا یک صفحه آن ها کپی کرده و در گوگل آن را جستجو کنید. اگر سایت دیگری این محتوا را کار کرده باشد توسط گوگل به شما نمایش داده خواهد شد. به این صورت می توانید یکی از ایرادات اصلی موجود در زمینه بررسی سئو سایت را پیدا کنید و به دنبال رفع و رجوع آن باشید.

بررسی سئو سایت - 5

7- استفاده از ابزار سئو چکر (SEO Checker)

ابزار سئو چکر (SEO Checker) همانطور که از نامش نیز مشخص است، ابزاری برای سنجش کیفیت صفحات سایت از نظر سئو است. سئو چکر 200 فاکتور مختلف سئو از قبیل اطلاعات متا، کیفیت صفحه، ساختار سایت و معیارهای دیگری را در الگوریتم های بررسی خود دخیل کرده است تا دید مناسبی را نسبت به صفحه و سایت مورد نظر به شما بدهد. سیستم امتیازدهی در سئو چکر به صورت درصدی است، هر چه درصد بالاتری در امتیاز سئو چکر کسب کنید یعنی از نظر سئو و بهینه سازی عملکرد بهتری داشته اید.

8- استفاده از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) از دیگر ابزارهای کاربردی گوگل جهت آنالیز و بررسی سئو سایت است. گوگل آنالیتیکس سال 2005 میلادی توسط گوگل معرفی شد و به مرور زمان توانست به یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود جهت بررسی وبسایت تبدیل شود. گوگل آنالیتیکس اطلاعات بسیار مفیدی نظیر ترافیک سایت، رفتار کاربران و همچنین سئو و بهینه سازی به شما می دهد. همین اطلاعات در کنار یکدیگر باعث می شوند تا شما بتوانید به یک جمع بندی مناسب از نظر کیفیت و کاربردی سایت مورد نظرتان برسید. نسخه رایگان گوگل آنالیتیکس به خودی خود یک ابزار بسیار مفید و کاربری جهت بررسی سئو سایت به شما می رود که می توانید که از آن بهره کافی را ببرید.

بررسی سئو سایت - 6

9- کمک گرفتن از ماز (Moz)

ابزار ماز (Moz) یکی از ابزار پرکاربر جهت سنجش قدرت صفحات سایت است. ابزار ماز به شما اطلاعاتی در مورد قدرت دامنه (Domain Authority) و همچنین قدرت صفحه مورد نظر (Page Authority) می دهد. هر چه این معیارها بیشتر باشند، نشان از کیفیت بالاتر سایت شما دارد. ماز می تواند در زمینه بررسی سئو سایت به کمک شما آید تا بتوانید رقیب های موجود در آن حوزه کاری را بررسی کنید و استراتژی های لازم جهت رقابت را بچینید. نسخه پیشرفته ماز با نام ماز پرو (Moz Pro) شناخته می شود که در روش های پولی بررسی سئو سایت به بررسی امکانات آن خواهیم پرداخت.

10- استفاده از الکسا (Alexa)

یکی از ابزارهایی دیگری که به شما در زمینه بررسی سئو سایت کمک می کند، ابزار الکسا است. الکسا در نسخه غیر پولی خود اطلاعاتی در مورد رتبه جهانی و محلی سایت شما خواهد داد. همچنین مواردی نظیر تعداد لینک ها و سرعت بارگذاری سایت را در اختیارتان می گذارد که می توانند برای بهینه سازی های آینده سایت کمک کننده باشند. نسخه پولی یا پیشرفته الکسا، که با نام Alexa Advance Plan شناخته می شود، نیز در ادامه و در قسمت روش های پولی بررسی سئو سایت مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی سئو سایت - 7

روش های پولی بررسی سئو سایت

در این روش های نیاز است تا برای استفاده کردن از امکانات ویژه ابزارها مبالغی را به صورت سالیانه و یا ماهیانه بپردازید. روش های پولی با امکانات خاص خود می توانند اطلاعات دقیق و باکیفیت تری را نسبت به روش های رایگان بررسی سئو سایت در اختیارتان بگذارند و شما را به سمت بهینه سازی عالی و بی نقص هدایت کنند. از جمله روش های پولی بررسی سئو سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی سئو سایت - 8

ابزار KWFinder

ابزار KWFinder یکی از مشهورترین ابزارهای مربوط به کلمات کلیدی در دنیای اینترنت است. KWFinder از سال 2014 در عرصه آنالیز و بررسی کلمات کلیدی فعالیت می کند و توانسته با ارائه خدماتی نوین و مناسب به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. ابزار KWFinder یک راه پولی برای بررسی سئو سایت است. سه نوع پلن توسط KWFinder برای کاربران تعریف شده است که شامل پلن های Basic، Premium و Agency است. هزینه سالانه هر یک از آن ها به ترتیب 358، 478 و 958 یورو در سال است. فرق موجود در این پلن ها در تعداد کلمات کلیدی قابل جستجو در طول روز، کلمات کلیدی پیشنهادی و هم خانواده و کلمات رقیب است. ابزار KWFinder از جهت پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب و مانور دادن بر روی آن ها می تواند و همچنین بررسی سئو سایت بسیار موثر واقع شود.

بررسی سئو سایت - 9

ماز پیشرفته (Moz Pro)

ابزار ماز را در روش های رایگان بررسی سئو سایت نیز بررسی کردیم. نسخه پولی و پیشرفته آن با امکانات بیشتر و پیشرفته تر در اختیار کاربران قرار گرفته است. ماز پرو می تواند با الگوریتم های خاص خود رفتار کاربران و مخاطبین شما و نحوه بازدید و جستجو آن ها از سایتتان را گزارش دهد. همچنین اطلاعات دقیق در مورد استفاده کلمات کلیدی و سختی آن ها برای تولید محتواهای با کیفیت جهت بهبود سئو و بهینه سازی از دیگر امکانات نسخه پرو ماز است. به کمک ماز پرو می توانید رتبه سایت خود را به راحتی رصد کنید و مشکلات موجود سایت را که برای موتورهای جستجو مشکل ساز را پیدا و رفع کنید. ماز پرو به صورت ماهانه و سالانه در دسترس کاربران قرار دارد. قیمت ماهانه آن با توجه به پلن انتخاب شده از 99 دلار تا 599 دلار در ماه، و از 79 دلار تا 479 دلار در سال تعیین شده است.

بررسی سئو سایت - 10

نسخه پیشرفته الکسا

نسخه پیشرفته و مدرن الکسا، با نام Alexa Advanced Plan، توسط الکسا معرفی شد تا امکانات بسیار بیشتری را در اختیار کاربران خود قرار دهد. امکاناتی نظیر آنالیز محتوای سایت های رقیب، جستجو موضوعات، آنالیز سئو OnPage، بررسی بک لینک های رقیبان، ابزار مقایسه سختی کلمات کلیدی و کلمات کلیدی ارگانیگ از امکاناتی است که نسخه پیشرفته الکسا قرار دارد. قیمت نسخه پیشرفته الکسا مبلغ 149 دلار به صورت ماهیانه است که می توانید با پرداخت آن به یک ابزار فوق قدرتمند جهت بررسی سئو سایت دست پیدا کنید.

بررسی سئو سایت - 11

جمع بندی

روز به روز بر اهمیت سئو و بهینه سازی افزوده می شود. برای اینکه بتوانید سایت خود و یا رقیبان خود را از نظر سئو بررسی کنید، روش های گوناگونی را می توانید در پیش بگیرید. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم روش های موثر بررسی سئو را با شما عزیزان در میان بگذاریم. شما می توانید هرگونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد خود را از طریق قسمت دیدگاه ها با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز بدهید

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله