کلمات کلیدی در گوگل

همه چیز در مورد اهمیت کلمات کلیدی در گوگل

در مورد اهمیت کلمات کلیدی در گوگل به تازگی یک مطالعه همه جانبه از سوی سایت Backlinko بر روی کلمات کلیدی و اهمیت کلمات کلیدی در گوگل صورت گرفته است. در این مطالعه نزدیک به ۳۰۶ میلیون کلمه کلیدی مختلف و عبارت‌هایی که کاربران برای جستجو این کلمات کلیدی استفاده کردند، مورد بررسی قرار گرفته است. نحوه توزیع کلمات کلیدی در گوگل، طول عبارت‌های جستجو، سختی کلمات کلیدی و حتی ویژگی‌های موجود در صفحه نمایش نتایج همگی در طی این مطالعه به‌صورت موشکافانه زیر ذره بین قرار گرفته‌اند. در این مقاله با ویرا همراه باشید تا نتایج جذاب این مطالعه و شناخت هر چه بیشتر کلمات کلیدی در گوگل را با یکدیگر مرور کنیم.
کلمات کلیدی در گوگل - 1

بررسی میزان سرچ کلمات کلیدی در گوگل

 قبل از اینکه بخواهیم به‌صورت جزیی وارد هر یک از نتایج این مطالعه شویم، بد نیست تا نیم نگاهی به هر یک از این نتایج داشته باشیم تا بتوانیم با دیدی بازتر و آگاه‌تر به مطالعه کلمات کلیدی در گوگل و نقش در دنیای سئو سایت  و بهینه‌سازی بپردازیم:

✅ ۹۱.۸ درصد از تمامی عبارت‌های جستجو شده (Search Queries) در گوگل، عبارت‌هایی هستند که درون خود کلمات کلیدی دم دراز (Long Tail Keywords) دارند. با این حال باید توجه داشت که کلمات کلیدی دم دراز درصد پایینی از تمام حجم جستجوها را با تنها ۳.۳ درصد به خود اختصاص داده اند.

✅ طبق بررسی انجام شده، ۵۰۰ عبارت جستجو محبوب در گوگل تنها و تنها ۸.۴ درصد از تمامی حجم جستجو انجام شده در این موتور جستجو قدرتمند را تشکیل می‌دهند و همچنین باید اضافه کرد که ۱۲.۲ درصد از تمامی جستجوهایی که درون گوگل انجام می‌شوند، همگی به ۲۰۰۰ کلمه کلیدی منحصر به فرد ختم می‌شوند و این کلمات هستند که وظیفه نمایش نتایج در این ۱۲.۲ درصد از جستجوها را برعهده دارند.

✅ یک کلمه کلیدی در گوگل با سختی متوسط، به طور میانگین ماهانه ۹۸۹ بار سرچ می‌شود. با این حال میانگین تعداد جستجو برای یک کلمه کلیدی در گوگل تنها ۱۰ جستجو به طور ماهانه است؛ همین آمار به خوبی نشان دهنده رایج بودن کلمات کلیدی دم دراز در جستجوها گوگل است.

✅ ۱۴.۱ درصد از جستجوهای انجام شده در گوگل به صورت سوالی هستند. کلمات کلیدی‌ای که با عبارت چگونه (How) آغاز می‌شوند، رایج‌ترین حالت جستجو سوالی درون گوگل هستند. در رتبه‌های بعدی عبارت‌های چی (What)، کجا (Where) و چه کسی (Who) قرار دارند.

✅ میانگین CPC موجود برای یک کلمات کلیدی در گوگل ۰.۶۱ دلار است. عبارت‌های جستجویی که مربوط به موضوعات مالی و املاک هستند دارای بالاترین میانگین CPC هستند. یک کلمه کلیدی در گوگل با قدرت متوسط، در مجموع از ۱.۹ کلمه تشکیل شده است.

✅ جای هیچ شکی نیست که کلمات کلیدی‌ای که از نظر طولی بزرگ هستند، کمتر از کلمات کلیدی کوتاه جستجو می‌شوند. در واقع کلمات کلیدی‌ای که طول آن‌ها بیشتر از ۵ کلمه است، به طور میانگین ۱۰ برابر جستجو کمتری را نسبت به کلمات کلیدی‌ای که طول آن‌ها بین ۱ الی ۳ کلمه است، تجربه می‌کنند.

✅ صنایعی که بیشترین میزان جستجو را به خود اختصاص داده‌اند شامل خبر و رسانه (News and Media)، اینترنت، هنر و سرگرمی (Art and Entertainment) و لوازم الکترونیکی مصرفی (Consumer Electronics) هستند.
کلمات کلیدی محبوب در گوگل، از سختی بالاتری نسبت به بقیه کلمات کلیدی برخوردارند. اگر میزان سرچ یک کلمه کلیدی در گوگل دو برابر شود، میزان سختی آن کلمه کلیدی نیز ۱.۶۳ بیشتر خواهد شد.

✅ ویژگی‌ها موجود در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) در نتایج گوگل بسیار رایج هستند. تنها ۲.۴ درصد از تمامی جستجوهای انجام شده در گوگل از صفحات نتایجی تشکیل شده‌اند که در آن خبری از ویژگی (مانند Featured Snippet) نیست.

✅ رایج‌ترین ویژگی‌های صفحات در گوگل شامل نتایج مرتبط (People Also Ask) با ۱۹.۵ درصد، قسمت تصاویر (Image Packs) با ۱۹.۴ درصد و نتایج ویدیویی (Video Results) با ۱۷.۹ درصد هستند.

حالا قصد داریم تا به صورت مفصل به سراغ هر یک از این نتیجه‌های مطالعه بر روی کلمات کلیدی در گوگل رفته و آن‌ها را موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم.

کلمات کلیدی در گوگل - 2

حضور 91.8 درصدی کلمات کلیدی دم دراز

طی بررسی صورت گرفته بر روی بیش از ۳۰۶ میلیون کلمه کلیدی در گوگل، بخش عمده‌ای از عبارت‌های جستجو شده (۹۱.۸ درصد) دارای کلمات کلیدی دم دراز هستند.

کلمات کلیدی در گوگل - 3

نکته قالب توجه در مورد این نوع کلمات، تأثیر پایین این نوع کلمات کلیدی در گوگل، علیرغم حضور در بیشتر عبارت‌های جستجو، در حجم جستجوهای انجام شده در گوگل است. کلمات کلیدی دم دراز تنها ۳.۳ درصد از کل حجم جستجوهای انجام شده داخل گوگل را تشکیل می‌دهند.

کلمات کلیدی در گوگل - 4

طبق مطالعات انجام شده، بسیار از کلمات کلیدی استفاده شده از نوع دم دراز هستند اما باید توجه داشت که این نوع از کلمات تأثیر بسیار کمی را بر روی حجم جستجوها دارند.

تأثیرگذاری بالای مجموعه‌ای از کلمات کلیدی

شاید باور این نکته سخت باشد، اما دسته کوچکی از کلمات کلیدی در گوگل، حجم گسترده‌ای از جستجوهای انجام شده در گوگل را به خودشان اختصاص داده‌اند. در حال حاضر ۵۰۰ عبارت محبوب جستجو در گوگل، ۸.۴ درصد از کل حجم جستجو در این موتور جستجو را برای خودشان اشغال کرده‌اند.

کلمات کلیدی در گوگل - 5

به‌عنوان مثال ۲ الی ۳ درصد تمام سرچ‌هایی که درون گوگل انجام می‌شود مربوط به ۴ کلمه کلیدی در گوگل است: یوتیوب (Youtube)، فیسبوک (Facebook)، آمازون (Amazon) و گوگل (Google).

میانگین سرچ ماهانه یک کلمه کلیدی معمولی

یک کلمه کلیدی با سختی متوسط و معمولی به‌طور میانگین ماهانه ۹۸۹ بار توسط افراد جستجو می‌شود.

کلمات کلیدی در گوگل - 6

البته باید توجه داشت که این آمار متناسب با کلمات کلیدی محبوبی که در قسمت قبلی بررسی کردیم است؛ به‌همین خاطر معیار جستجو ماهانه را بر روی تمامی کلمات کلیدی در گوگل بسط دهیم تا بتوانیم به آمار دقیق‌تری دست پیدا کنیم. طبق بررسی‌های انجام شده، میانگین حجم جستجو برای هر کلمه کلیدی در گوگل در هر ماه تنها ۱۰ جستجو است.

کلمات کلیدی در گوگل - 7

محبوبیت بالای عبارات سؤالی

همانطور که از نامشان نیز پیداست، عبارت‌های سوالی جستجو شده عبارت‌هایی هستند که داخل آن‌ها کلمات سوالی نظیر چگونه (How)، چه کسی (Who)، چرا (Why) و… استفاده شده است. با فرض اینکه بسیار از ما از گوگل برای بدست آوردن اطلاعات استفاده می‌کنیم، نباید از تخصیص ۱۴.۱ درصد از کل عبارت‌های جستجو شده در گوگل به عبارت‌های سوالی تعجب کنیم.

کلمات کلیدی در گوگل - 8

اگر بخواهیم این عبارات‌ سوالی جستجو شده در گوگل را نیز تفکیک کنیم، به نمودار زیر خواهیم رسید:

کلمات کلیدی در گوگل - 9

همانطور که مشاهده می‌کنید، عبارت‌های سوالی که با کلمه چگونه (How) شروع می‌شوند ۸.۰۷ درصد از عبارت‌های سوالی را به خود اختصاص می‌دهند. رتبه بعدی به عبارت‌های سوالی که با کلمه چه (What) شروع می‌شوند با ۳.۴ درصد تعلق دارد. در رتبه‌های بعدی شاهد حضور عبارت‌های کجا (Where) (با ۰.۸۸ درصد)، چرا (Why) (با ۰.۸۲ درصد)، چه کسی (Who) (با ۰.۶ درصد) و کدام (Which) (با ۰.۳۳ درصد) هستیم.
عبارت‌های سوالی جستجو شده در داخل گوگل به طور معمول جزو کلمات کلیدی دم دراز هستند و همین امر باعث شده تا تعداد کلمات کلیدی دم دراز در میان کلمه‌های کلیدی جستجو شده در گوگل بالا برود.

میانگین 0.61 دلاری برای CPC

یکی از موضوعاتی که در این مطالعه توجه ویژه‌ای به آن شد، میزان CPC یا همان هزینه در هر کلیک برای تبلیغات گوگل (Google Ads) بود. با توجه به تحقیقات انجام شده، میزان هزینه در کلیک برای یک کلمه کلیدی در گوگل با میزان سرچ معمولی در حدود ۰.۶۱ دلار در Google Ads است.

کلمات کلیدی در گوگل - 10

با تفکیک این میزان CPC درصنایع مختلف، می‌توان متوجه شد که حوزه‌های مالی (Finance)، سلامت و درمان (Health) و مسکن و املاک (Real State) بالاترین نرخ هزینه در کلیک را به خودشان اختصاص داده‌اند.

کلمات کلیدی در گوگل - 11

طول کلمات کلیدی در گوگل

آنالیز انجام شده بر روی ۳۰۶ میلیون کلمه کلیدی در گوگل نشان داده که کلمات کلیدی در گوگل به طور میانگین دارای ۱.۹ کلمه و ۸.۵ کاراکتر هستند.

کلمات کلیدی در گوگل - 12

همین نتیجه باعث شد تا ارتباط میان طول کلمه کلیدی و حجم جستجو انجام شده مشخص شود. هنگامی که از دید تعداد کاراکتر به کلمات کلیدی در گوگل نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که کلمات کلیدی با طول بسیار زیاد و یا بسیار کم حجم سرچ بسیار پایینی دارند؛ بر این اساس، اگر کلمه کلیدی در گوگل دارای ۵ الی ۱۰ باشد، می‌توان حجم عمده از جستجو را خودش اختصاص دهد.

کلمات کلیدی در گوگل - 13

از نظر تعداد کلمات نیز، ۱ الی ۲ کلمه برای کلمه کلیدی کافی است تا بتواند بیشترین حجم جستجو به‌صورت میانگین را بدست آورد.

کلمات کلیدی در گوگل - 14

پرجستجوترین صنایع در گوگل

برای اینکه با میزان محبوبیت و جستجو در هر حوزه کسب و کار بهتر آشنا شویم، قصد داریم تا در ادامه کلمات کلیدی در گوگل را بر اساس صنایع مختلف طبقه‌بندی کنیم. هنگامیکه به بحث حجم جستجو در گوگل به‌صورت میانگین می‌رسیم، اینترنت، خرده فروشی‌ها، اخبار، هنر و سرگرمی و محصولات الکترونیکی مصرفی بیشترین حجم جستجو میانگین را با توجه به کلمات کلیدی دارند.

کلمات کلیدی در گوگل - 15

در سوی دیگر کلمات کلیدی که مربوط به املاک، وسایل نقلیه، مناسبات‌ها و کادو و همچنین قوانین هستند میانگین حجم جستجو کمتری دارند. نمودار نیز نشان دهنده کل تعداد جستجوهای انجام شده در هر دسته‌بندی است.

کلمات کلیدی در گوگل - 16

طبق این آمار، ۱۹.۵ درصد از تمامی جستجوهای انجام شده در گوگل به اخبار و رسانه (News & Media) اختصاص دارد. در رده‌های بعدی شاهد حضور اینترنت با ۱۷.۵ درصد و هنر و سرگرمی با ۱۷.۴ درصد هستیم.

ارتباط مستقیم سختی کلمه کلیدی با محبوبیت آن

با بررسی‌های انجام شده بر روی کلمات کلیدی در گوگل، شاهد ارتباط مستقیم میان سختی کلمه کلیدی با محبوبیت آن هستیم.

کلمات کلیدی در گوگل - 17

اگر حجم جستجو را متناسب با کلمات کلیدی در گوگل دو برابر کنیم، میزان سختی هر کلمه کلیدی در گوگل نیز ۱.۶۳ برابر خواهد شد. به‌عنوان مثال اگر حجم جستجو انجام شده برای یک کلمه کلیدی را از ۱۰۰ تا ۱۲۰۰ افزایش دهیم، میزان سختی کلمه کلیدی نیز ۶ * ۱.۶۳ افزایش پیدا خواهد کرد؛ همچنین در این نتیجه شاهد ارتباط میان سختی کلمه و میزان هزینه در هر کلیک (CPC) هستیم. هر چه کلمه کلیدی جستجو شده در گوگل از محبوبیت بالاتری برخوردار باشد، هزینه در هر کلیک آن نیز بیشتر خواهد بود.

کلمات کلیدی در گوگل - 18

خصوصیات صفحه نتایج موتور جستجو

در نهایت در این مطالعه شاهد ارتباط میان ویژگی‌های صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) با سختی کلمات کلیدی در گوگل هستیم. در گام اول قصد داریم تا رایج‌ترین ویژگی‌ها و قسمت‌های موجود در صفحه نتایج گوگل را بررسی کنیم.

کلمات کلیدی در گوگل - 19

هنگامیکه یک صفحه را برای نتایج جستجو در گوگل باز می‌کنیم با قسمت‌های گوناگونی روبرو خواهیم شد. نتایج دیگری که مردم جستجو کردند (People Also Ask) با ۱۹.۴ درصد، قسمت تصاویر با ۱۹.۴ درصد، نتایج ویدیویی با ۱۷.۹ درصد و لینک سایت‌ها با ۱۱ درصد جزو رایج‌ترین بخش‌های موجود در صفحه نتایج هستند. نکته جالبی که در مورد قسمت‌های مختلف صفحه نتایج و کلمات کلیدی در گوگل وجود دارد این است که هر کلمه‌ای که قسمت‌های مختلفی را در صفحه نتایج داشته باشد، از سختی و میزان رقابت بالاتری نیز برخوردار است.

کلمات کلیدی در گوگل - 20

علاوه بر این، رابطه مستقیمی میان سختی کلمه کلیدی و ویژگی‌های صفحه نتایج جستجو وجود دارد.

کلمات کلیدی در گوگل - 22

طبق بررسی‌های انجام شده، ۹۷.۶ درصد از تمامی صفحات نتایج در گوگل حداقل یک قسمت از قسمت‌های موجود در صفحه نتایج جستجو را دارند.

کلمات کلیدی در گوگل - 21
سخن نهایی

شناخت کلمات کلیدی در گوگل می‌تواند گامی مهم در راستای سئو و بهینه‌سازی سایت شما باشد. شما می‌توانید با شناخت بهتر و کامل‌تر این کلمات کلیدی در گوگل، به سمت تولید محتوای جذاب‌تر برای موتورهای جستجو و البته کاربران رفته و بتوانید رتبه‌های برتر گوگل را تصاحب کنید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا گامی مثبت را در راستای شناخت بهتر شما از کلمات کلیدی در گوگل برداشته باشد. ویرا با آغوشی باز پذیرای سوالات، پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان است.

36 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   بله، شما میتوانید از طریق اکانت @viiraco با پیج اینستاگرام ما در ارتباط باشید🌸

  1. سلام وقتتون بخیر دوست عزیز شما میتونید با شماره های زیر با ما در تماس باشید:
   021-88770431 – 021-91090085

 1. من چندتا مطلب دیگه از سایت شما راجب سئو خوندم و روی سایت خودم اعمال کردم مرسی ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.