تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل در سال 2020

طوفان اپلیکیشن های تلفن های همراه در سال های اخیر جهان را فرا گرفته است. سالانه میلیاردهای اپلیکیشن توسط افراد مختلف در سراسر دنیا دانلود می شوند و اپلیکیشن های سهم زیادی از زندگی رومزه مردم را به خود اختصاص داده اند. طبق آمار منتشر شده پیشبینی می شود که تعداد اپلیکیشن های دانلود شده در پایان سال 2021 میلادی به رقم سرسام آور 352.9 میلیارد اپلیکیشن باشد. به همین علت کسب و کارهای مختلف برای بهره بردن از این بستر فراهم شده همگی به سمت طراحی اپلیکیشن مخصوص خود هستند. با این حال تنها یک راه و تکنولوژی خاص و مشخصی برای توسعه و طراحی اپلیکیشن موبایل وجود ندارد. در ادامه با ویرا همراه باشید تا تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل در سال 2020 را زیر ذره بین ببریم. 

تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 9

طبقه بندی تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل

اگر بخواهیم تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل را به صورت کلی و جامع دسته بندی کنیم می توانیم به صورت زیر عمل نماییم:

 • تکنولوژی ساخت اپلیکیشن های نیتیو (Native Applications)
 • تکنولوژی ساخت اپلیکیشن های کراس پلتفرم (Cross-Platform Applications)
 • تکنولوژی ساخت اپلیکیشن های هیبرید(Hybrid Applications)
تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 1

اپلیکیشن های نیتیو به چه معنا هستند؟

قدیمی ترین شیوه ساخت اپلیکیشن تلفن همراه، طراحی و توسعه آن به شکل نیتیو یا بومی است. به نرم افزاری که با زبان مرتبط با سیستم عامل دستگاه های مورد نظر ساخته شود اپلیکیشن بومی یا نیتیو گفته می شود. اپلیکیشن های نیتیو به صورت اختصاصی برای یک پلتفرم موبایل، اندروید یا iOS، تولید می شوند. در این روش اپلیکیشن موبایل می تواند از حداکثر توان و ویژگی های سخت افزاری سیستم عامل گوشی همراه استفاده کند و تجربه بهتری را در اختیار کاربران بگذارد. با این حال ساخت و طراحی اپلیکیشن های نیتیو نیازمند زمان و هزینه بیشتری نسبت به تکنولوژی های دیگر است و متناسب با نوع سیستم عامل و دستگاه های مختلف متفاوت خواهد بود. این روش تا پیش از معرفی تکنولوژی توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم تنها راه ساخت اپلیکیشن موبایل بود.

تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 2

زبان های برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های نیتیو چیست؟

به طور کلی دو سیستم عامل اندروید و iOS سیستم عامل های اصلی گوشی های همراه به شمار می روند. اگر بخواهید یک اپلیکیشن بومی مخصوص اندروید توسعه دهید باید از زبان برنامه نویسی جاوا (Java) و کاتلین (Kotlin) کمک بگیرید. در مورد گوشی های برند اپل و سیستم ios نیز نیاز است تا از زبان های برنامه نویسی سوییفت(Swift) و Objective-C کمک بگیرید.

مزایا و معایب طراحی اپلیکیشن بومی (Native)

هر کدام از تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل که در فرآیند توسعه نرم افزار موبایل استفاده می شوند مزایا و عیب های خاص خود را دارند. در ادامه به برخی از نکات مثبت و منفی طراحی اپلیکیشن نیتیو می پردازیم:

مزایا اپلیکیشن های بومی

 • استفاده کامل از سخت افزار و امکانات تلفن همراه
 • بازدهی (Performance) بالاتر
 • امنیت بیشتر نسبت به تکنولوژی های دیگر

 

معایب اپلیکیشن های بومی

 • هزینه بالاتر برنامه نویسی
 • برنامه نویسی مجدد برای پتلفرم های مختلف
 • پشتیبانی و نگهداری دشوار
تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 3

اپلیکیشن های کراس پلتفرم

یکی از جایگزین های اپلیکیشن های نیتیو، توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم است. اپلیکیشن های کراس پلتفرم نرم افزارهایی هستند که تنها با یکبار برنامه نویسی قابلیت استفاده بر روی سیستم عامل های مختلف نظیر اندروید و ios را دارند. اپلیکیشن های کراس پلتفرم در میان تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل به برنامه نویس این امکان را می دهند تا یک بار برنامه نویسی کنند و اپلیکیشن خودشان را به صورت همزمان بر روی دستگاه ها و سیستم عامل های متفاوت اجرا نمایند.

تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 4

زبان های برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم

زبان های برنامه نویسی مختلفی نظیر جاوا اسکریپت (Java Script)، دارت (Dart) و سی شارپ (C#) برای پیاده سازی اپلیکیشن های کراس پلتفرم قابل استفاده هستند. علاوه بر این فریم ورک ها و ابزارهای گوناگونی در این روش وجود دارد که برنامه نویسان می توانند از آن ها بهره گیرند.

مزایا و معایب طراحی اپلیکیشن کراس پلتفرم (Cross-Platform)

درست به مانند دیگر تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن به صورت نیتیو، تکنولوژی طراحی اپلیکیشن های کراس پلتفرم نیز مزیت ها و نقص های خود را دارد. در زیر به چند مورد از این مزایا و معایب اشاره خواهیم داشت:

مزایا اپلیکیشن های کراس پلتفرم

 • بهینه بودن از نظر هزینه
 • راه اندازی سریع و آسان
 • پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف
 • عدم نیاز به برنامه نویسی مجدد

معایب اپلیکیشن های کراس پلتفرم

 • انعطاف پذیری کمتر
 • بازدهی و عملکرد ضعیف تر نسبت به اپلیکیشن های نیتیو
 • عدم توانایی استفاده از تمامی امکانات گوشی همراه
تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 5

تکنولوژی ساخت اپلیکیشن های هیبرید

یکی دیگر از تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل، پیاده سازی به صورت هیبرید است. در روند توسعه اپلیکیشن های هیبرید از همان ابزارهای توسعه وبسایت های اینترنتی مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت (Java Script) استفاده خواهد شد. این اپلیکیشن ها همانند وبسایت های اینترنتی عمل می کنند. به این اپلیکیشن ها که توسط تکنولوژی ساخت نرم افزارهای هیبرید گوشی همراه ساخته می شوند، اپلیکیشن های موبایل وب (Mobile Web) نیز گفته می شود.

تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 7

زبان های برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های هیبرید

تکنولوژی اپلیکیشن های هیبریدی همان ابزارها و زبان های برنامه نویسی ساخت یک وبسایت اینترنتی را طلب می کند. HTML، CSS و جاوااسکریپت اصلی ترین ابزارهای توسعه اپلیکیشن های هیبرید هستند.

مزایا و معایب طراحی اپلیکیشن هیبرید (Hybrid)

علیرغم اینکه اپلیکیشن های هیبرید امروزه کمتر از تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل دیگر مورد استفاده قرار می گیرند اما به خاطر مزایایی که دارند همچنان محبوب هستند. در ادامه نکات مثبت و منفی بهره گرفتن از تکنولوژی طراحی اپلیکیشن های هیبرید را زیر ذره بین خواهیم برد:

مزایا اپلیکیشن های هیبرید

 • پیاده سازی ساده و آسان
 • سهولت در نگهداری
 • قیمت ارزان
 • قابلیت استفاده بر روی پلتفرم های گوناگون

معایب اپلیکیشن های هیبرید

 • ضعف در استفاده از امکانات تلفن همراه
 • سرعت و بازدهی ضعیف
 • عدم بهینگی
 • رابط کاربری نامناسب
تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل - 8

سخن پایانی

طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارهای امروزی جزو واجبات به حساب می آید. داشتن اپلیکیشن اختصاصی برای شما مزیت های فراوانی به همراه دارد که شما را در رشد و ترقی مسیر کارتان یاری خواهند کرد. تکنولوژی های طراحی اپلیکیشن موبایل گوناگونی در سال های اخیر متولد شده اند. به طور کلی سه راه متفاوت برای توسعه و پیاده سازی یک اپلیکیشن تلفن همراه وجود دارد که هر یک مزایا و معایب مختص خود را دارند. امیدواریم توانسته باشیم تا در این مطلب شما را در امر انتخاب از میان تکنولوژی های طراحی اپلیکشین موبایل یاری کرده باشیم. شما می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با کارشناسان ویرا در میان بگذارید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 – (13 امتیاز)

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله