مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس

یکی از فعالیت‌هایی که تضمین کننده عملکرد عالی سایت خواهد بود، بحث سئو و بهینه‌سازی است. وردپرس (WordPress) به عنوان یکی از سیستم‌های مدیریت محتوا محبوب در دنیا، افزونه‌های زیادی را برای این بخش تدارک دیده است. دو افزونه مشهور بهینه‌سازی در وردپرس، یواست (Yoast) و رنک مث (Rank Math) هستند. این ابزارها با فراهم کردن امکاناتی مناسب جهت بهینه‌سازی مطالب و صفحات برای موتورهای جستجو، توانسته‌اند به محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس در خصوص سئو تبدیل شوند؛ اما سوال اصلی اینجاست که برنده مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس کیست؟ در ادامه با ویرا همراه باشید تا به سراغ بررسی امکانات و مقایسه کامل Yoast و Rank Math در وردپرس برویم.
مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 1

یواست یا رنک مث؟

قبل از اینکه وارد مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس شویم، بد نیست تا نگاهی اجمالی به هر یک از افزونه‌های سئو داشته باشیم. در این بخش قصد داریم تا یک دید کلی نسبت به یواست و رنک مث پیدا کنیم و آن‌ها را بهتر بشناسیم.

یواست در وردپرس

افزونه بهینه‌سازی یواست (Yoast SEO) در حال حاضر محبوب‌ترین پلاگین وردپرس برای بهینه‌سازی سایت است. از زمان تولد یواست در سال ۲۰۰۸، این افزونه توانسته به میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا برای بهبود وضعیت وبسایت‌ها کمک شایانی بکند. در حال حاضر بیش از ۵ میلیون نفر از این افزونه بر روی سایت‌های وردپرسی خود استفاده می‌کنند. مجموعه‌ای از متخصصین و توسعه دهندگان به صورت روزانه بر روی یواست کار می‌کنند تا بتوانند آن را به روز و بهینه نگه دارند. توسعه دهندگان دو نسخه رایگان (Free) و پیشرفته (Premium) را برای این افزونه در نظر گرفته اند.

ویژگی اصلی افزونه یواست در وردپرس

✅ آنالیز و بررسی سئو سایت

✅ آنالیز خوانایی مطالب و صفحات

✅ قابلیت ویرایش تیتر، توضیحات متا و URL مطلب

✅ جلوگیری از محتوای تکراری به کمک آدرس کنونیکال (Canonical)

✅ ابزارهایی جهت بررسی کلمات و عبارات کلیدی مرتبط

✅ قابلیت ایندکس (Index) کردن مطلب

✅ تولید دقیق XML نقشه سایت (XML Sitemap) با تنها چند کلیک

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 2
رنک مث در وردپرس

افزونه رنک مث (Rank Math) یکی از افزونه‌های کاملا رایگان وردپرس در حوزه بهینه‌سازی و سئو است. این افزونه تعداد زیادی از ابزارهای مربوط به بهینه‌سازی را جمع آوری کرده تا ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند. این افزونه در حال حاضر با بیش از ۶۰۰ هزار نصب فعال در وردپرس و امتیاز عالی ۴.۹ از ۵ توانسته به یک تهدید جدی برای یواست تبدیل شود. رابط کاربری ساده و جذاب به همراه تجربه کاربری (User Experience) عالی، روز به روز بر محبوبیت این پلاگین وردپرس افزوده است.

ویژگی اصلی افزونه رنک مث در وردپرس

☑️ نمایش اطلاعات سایت به کمک گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

☑️ سازگاری با المنتور و دیگر افزونه‌های طراحی سایت

☑️ امکانات تایید سایت در گوگل (Google)، الکسا (Alexa) و…

☑️ حجم کم و سریع

☑️ رابط کاربری ساده و شیک

☑️ پیشتیبانی مناسب و مطلوب
نصب آسان

☑️ پیشنهاد کلمات کلیدی بر اساس نتایج گوگل

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 3

بررسی تفاوت یواست و رنک مث

در ادامه قصد داریم تا به مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس بپردازیم و ویژگی‌های مختلف نظیر سادگی نصب و ویژگی‌های سئو سایت و بهینه‌سازی مورد بررسی قرار دهیم.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 4
نصب و پیکربندی

هنگامی که شما افزونه سئو رنک مث را در وردپرس نصب می‌کنید، نیاز است تا چهارگام را جهت پیکربندی کامل این افزونه انجام دهید. این پیکربندی‌ها شامل تنظیمات سایت شما (Your Site)، پیکربندی مربوط به سرچ کنسول (Search Console) و مرحله نهایی (Ready) است. با این حال افزونه یواست نیازی به این پیکربندی‌ها ندارد و پس از اتمام مراحل نصب افزونه، شما می‌توانید از یواست جهت سئو کردن محتوا سایت خود استفاده کنید. اگر بخواهید از تمامی امکانات یواست بهره‌مند شوید، باید از Configuration Wizard، در طی ۹ مرحله افزونه یواست را پیکربندی کنید. در این مرحله از مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس، افزونه یواست توانست با نصب و پیکربندی ساده‌تر نسبت به رنک مث برنده این مرحله لقب بگیرد.

رابط کاربری (User Interface)

رابط کاربری افزونه یواست، یک رابط کاربری بی‌روح و بسیار ساده است. همین ممکن است لذت کار با یواست را بعد از مدت‌ها از بین ببرد. ترکیب رنگی ساده و دکمه‌های بسیار مینیمال موجب شده تا رابط کاربری یواست با ضعف روبرو باشد. در سوی دیگر شاهد یک رابط کاربری مدرن و جذاب از سوی رنک مث هستیم. ترکیب رنگی متعادل، ویژگی‌های بصری مناسب به همراه دکمه‌های زیبا جهت تنظیمات قسمت‌های مختلف توانسته یک رابط کاربری شیک را برای رنک مث رقم بزند. در مرحله سنجش رابط کاربردی در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس، می‌توان به راحتی رنک مث را برنده این قسمت دانست.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 5
انتخاب کلمات کلیدی

کلمات کلیدی جزو اصلی‌ترین بخش‌های سئو و بهینه‌سازی به شمار می‌روند. بنابراین نیاز اصلی تمامی افزونه‌های بهینه‌سازی این است که بستری را فراهم کنند تا شما بتوانید به راحتی کلمه کلیدی خود را انتخاب نمایید. در افزونه یواست، در حالت رایگان شما می‌توانید تنها یک کلمه کلیدی را برای مقاله و محتوای خود انتخاب نمایید و برای داشتن قابلیت انتخاب چند کلمه کلیدی به صورت همزمان باید به سراغ نسخه پیشرفته (Premium) یواست بروید. افزونه یواست با تغییر رنگ نوار خود میزان کیفیت کلمه کلیدی انتخاب شده در مقاله مربوطه و نکات بهبود آن را به شما نمایش می‌دهد. افزونه رنک مث به شما امکان انتخاب تا ۵ کلمه کلیدی را به صورت همزمان و کاملا رایگان می‌دهد. همچنین رنک مث کلمات کلیدی را متناسب با نتایج گوگل به شما پیشنهاد می‌کند تا بتوانید یک مقاله مناسب را داشته باشید. افزونه رنک مث امتیاز جداگانه برای کلمه کلیدی در نظر گرفته و با بهبود مقاله این نمره نیز افزایش پیدا خواهد کرد. افزونه رنک مث توانست تا یواست را در این قسمت از مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس نیز شکست دهد.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 6
گوگل سرچ کنسول

ابزار مشهور و کاربردی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) به شما کمک می‌کند تا اطلاعات و آمارهای مختلفی را در مورد کاربران و نتایج سرچ کاربران خود بدست آورید. افزونه یواست برای اینکه بتوانید سایت خود را به سرچ کنسول متصل کنید، یک بخش وبمسر تولز (Webmaster Tools) را فراهم کرده و در آن جا قسمتی جهت اتصال سایت به سرچ کنسول تعبیه شده است. افزونه رنک مث نیز از همین رویه برای اتصال به سرچ کنسول استفاده کرده است. کافی است تا کد راستی آزمایی (Verification Code) سرچ کنسول را در قسمت مربوط قرار دهید تا سایت شما به سرچ کنسول متصل شود. افزونه رنک مث علاوه بر این، قسمتی را قرار داده تا بتوانید به راحتی به داده‌های سرچ کنسول نیز دسترسی داشته باشید. همین ویژگی برگ برنده رنک مث در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس در نحوه اتصال و استفاده از سرچ کنسول می‌شود.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 7
نقشه سایت XML

موتورهای جستجو از ربات‌ها و کرالرها جهت گشت و گذار در سایت شما استفاده می‌کنند. با کمک نقشه سایت XML (XML Sitemaps) اینکار برای این ربات‌ها ساده‌تر خواهید کرد. اگر از این نقشه‌ها استفاده نکنید، ممکن است برخی از محتواهای شما توسط ربات‌های گوگل خوانده نشود و در نتیجه در نتایج جستجو ظاهر نشوند. رنک مث با توجه به اهمیت نقشه سایت XML، قسمتی را قرار داده تا بتوانید به راحتی این نقشه را بدست آورید. همین ویژگی در یواست نیز به چشم می‌خورد و هر دو افزونه عملکردی یکسان را در این بخش از خودشان به جا می‌گذارند.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 8
مدیریت لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی همواره در بحث سئو و بهینه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به کسب اعتبار و افزایش رتبه شما کمک می‌کنند. لینک‌های نوفالو (NoFollow) لینک‌های خارجی‌ای هستند که به بهبود عملکرد سئو شما کمک شایانی می‌کنند. افزونه رنک مث برای مدیریت بهتر این لینک‌های خارجی، بخشی را تعبیه کرده تا در آن می‌توانید لینک‌های نوفالو را در محتوای خود فعال کنید. متاسفانه افزونه یواست هنوز از چنین قابلیتی پشتیبانی نمی‌کند. البته شما می‌توانید به صورت دستی لینک‌های نوفالو را در یواست تعریف کنید اما اینکه بتوانید چندین لینک را از نوع نوفالو تعریف کنید در یواست غیرممکن است. همین امر باعث شده تا در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس، رنک مث را برنده این بخش معرفی کنیم.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 9
عملکرد و سرعت

در قسمت سرعت و عملکرد، افزونه رنک مث به دلیل حجم کمتر، تعداد درخواست‌های (Request) کمتر PHP و همچنین سرعت بالاتر به راحتی از یواست پیشی می‌گیرد. رنک مث فایل‌های کمتری را هنگام نصب بر روی وردپرس شما نصب می‌کند و همین باعث بهبود عملکرد و سرعت آن می‌شود. حجم بیشتر فایل‌ها و سرعت کندتر نسب به رنک مث موجب شده تا در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس از نظر عملکرد، قافله را به رنک مث ببازد.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 10
آنالیز محتوا

هر دو افزونه یواست و رنک مث به صورت آنی (Real Time) پیشنهادهایی را در خصوص بهبود محتوای شما برای موتورهای جستجو ارائه می‌کنند. پیشنهادهایی نظیر خوانایی متن، خوانایی تیتر، میزان استفاده از کلمه کلیدی و… از جمله پیشنهادهایی است که توسط این دو افزونه به شما داده می‌شود. برگ برنده یواست در قسمت، آیکون چشم موجود در یواست است که نقص‌های موجود در هر گزینه را درون محتوا به شما نمایش می‌دهد. در حالی که رنک مث از چنین قابلیتی بی‌بهره است. بنابراین یواست را باید برنده این قسمت از مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس نامید.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 11
سئو ووکامرس

افزونه ووکامرس در وردپرس جهت طراحی و ساخت فروشگاه‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از ویژگی‌های مربوط به فروشگاه‌های اینترنتی نظیر لیست دسته‌بندی ها، محصولات، ویژگی‌های محصولات و درگاه پرداخت همگی از طریق ووکامرس در اختیار شما قرار می‌گیرند. افزونه Rank Math به شما کمک می‌کند تا صفحات ووکامرس خود را تا حد ممکن بهینه کنید تا بتوانید در نتایج برتر گوگل ظاهر شوید. چنین قابلیتی در یواست نیز وجود دارد اما برای داشتن آن باید ابتدا نسخه پیشرفته آن را تهیه کنید. بنابراین رنک مث به دلیل اینکه این ویژگی را به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذارد، نسبت به یواست در مرحله سئو ووکارمرس در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس برتری دارد.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 12
جمع بندی

دو افزونه Yoast و Rank Math از مشهورترین افزونه‌های سئو و بهینه‌سازی در وردپرس هستند. در این مقاله سعی کردیم تا به سراغ مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس برویم و جنبه‌های مختلف آن‌ها را زیر ذره بین ببریم. به صورت کلی می‌توان گفت که افزونه رنک مث به دلیل رایگان بودن و همچنین ویژگی‌های آنالیزی مدرن و به روز‌تر نسبت به یواست برتر است. شما می‌توانید در باکس پایین، هرگونه سوال، نظر و پیشنهاد خود را با کارشناسان ویرا در میان بگذارید.

37 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر برای تماس میتونید از شماره های زیر استفاده کنید
   ارتباط با ویرا
   021-88770431 – 021-91090085

  1. سلام بله دوست عزیز شما میتونید از طریق اکانت زیر به کانال تلگرامی ما دسترسی داشته باشید:
   @pishgamviraa

 1. سالم مطاطب تون فوق العاده بود . من میخوام سئو کار بشم . میخواستم چند کتاب مفبد در زمینه سئو طراحی سایت و هرچیزی که مربوط به سایت هست بهم معرفی کنید . ممنون

  1. سلام مینای عزیز
   ممنون از لطفت
   سئو و طراحی سایت دو تا شاخه جدا هستن
   من برای سئو میتونم خود مقالات گوگل (Thinkwithgoogle)، MOZ، Searchengineland و Hubspot رو بخونید + وبلاگ های ویرا
   برای طراحی سایت هم سایت w3schools خوبه

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز لطفا برای مشاوره حضوری با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید:
   09045068252

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.