مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس

یکی از فعالیت هایی که تضمین کننده عملکرد عالی سایت خواهد بود، بحث سئو و بهینه سازی است. وردپرس (WordPress) به عنوان یکی از سیستم های مدیریت محتوا محبوب در دنیا، افزونه های زیادی را برای این بخش تدارک دیده است. دو افزونه مشهور بهینه سازی در وردپرس، یوست (Yoast) و رنک مث (Rank Math) هستند. این ابزارها با فراهم کردن امکاناتی مناسب جهت بهینه سازی مطالب و صفحات برای موتورهای جستجو توانسته اند به محبوب ترین افزونه های وردپرس در خصوص سئو تبدیل شوند. اما سوال اصلی اینجاست که برنده مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس کیست؟ در ادامه با ویرا همراه باشید تا به سراغ بررسی امکانات و مقایسه کامل Yoast و Rank Math در وردپرس برویم.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 1

یوست یا رنک مث؟

قبل از اینکه وارد مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس شویم، بد نیست تا نگاهی اجمالی به هر یک از افزونه های سئو داشته باشیم. در این بخش قصد داریم تا یک دید کلی نسبت به یوست و رنک مث پیدا کنیم و آن ها را بهتر بشناسیم.

یوست در وردپرس

افزونه بهینه سازی یوست (Yoast SEO) در حال حاضر محبوب ترین پلاگین وردپرس برای بهینه سازی سایت است. از زمان تولد یوست در سال 2008، این افزونه توانسته به میلیون ها نفر در سراسر دنیا برای بهبود وضعیت وبسایت ها کمک شایانی بکند. در حال حاضر بیش از 5 میلیون نفر از این افزونه بر روی سایت های وردپرسی خود استفاده می کنند. مجموعه ای از متخصصین و توسعه دهندگان به صورت روزانه بر روی یوست کار می کنند تا بتوانند آن را به روز و بهینه نگه دارند. توسعه دهندگان دو نسخه رایگان (Free) و پیشرفته (Premium) را برای این افزونه در نظر گرفته اند.

ویژگی های اصلی افزونه یوست در وردپرس

 • آنالیز و بررسی سئو سایت
 • آنالیز خوانایی مطالب و صفحات
 • قابلیت ویرایش تیتر، توضیحات متا و URL مطلب
 • جلوگیری از محتوای تکراری به کمک آدرس کنونیکال (Canonical)
 • ابزارهایی جهت بررسی کلمات و عبارات کلیدی مرتبط
 • قابلیت ایندکس (Index) کردن مطلب
 • تولید دقیق XML نقشه سایت (XML Sitemap) با تنها چند کلیک
مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 2

رنک مث در وردپرس

افزونه رنک مث (Rank Math) یکی از افزونه های کاملا رایگان وردپرس در حوزه بهینه سازی و سئو است. این افزونه تعداد زیادی از ابزارهای مربوط به بهینه سازی را جمع آوری کرده تا ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند. این افزونه در حال حاضر با بیش از 600 هزار نصب فعال در وردپرس و امتیاز عالی 4.9 از 5 توانسته به یک تهدید جدی برای یوست تبدیل شود. رابط کاربری ساده و جذاب به همراه تجربه کاربری (User Experience) عالی، روز به روز بر محبوبیت این پلاگین وردپرس افزوده است.

ویژگی های اصلی افزونه رنک مث در وردپرس

 • نمایش اطلاعات سایت به کمک گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)
 • سازگاری با المنتور و دیگر افزونه های طراحی سایت
 • امکانات تایید سایت در گوگل (Google)، الکسا (Alexa) و …
 • حجم کم و سریع
 • رابط کاربری ساده و شیک
 • پیشتیبانی مناسب و مطلوب
 • نصب آسان
 • پیشنهاد کلمات کلیدی بر اساس نتایج گوگل
مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 3

مقایسه یوست و رنک مث

در ادامه قصد داریم تا به مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس بپردازیم و ویژگی های مختلف نظیر سادگی نصب و ویژگی های سئو و بهینه سازی مورد بررسی قرار دهیم.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 4

نصب و پیکربندی

هنگامی که شما افزونه سئو رنک مث را در وردپرس نصب می کنید، نیاز است تا چهارگام را جهت پیکربندی کامل این افزونه انجام دهید. این پیکربندی ها شامل تنظیمات سایت شما (Your Site)، پیکربندی مربوط به سرچ کنسول (Search Console) و مرحله نهایی (Ready) است. با این حال افزونه یوست نیازی به این پیکربندی ها ندارد و پس از اتمام مراحل نصب افزونه، شما می توانید از یوست جهت سئو کردن محتوا سایت خود استفاده کنید. اگر بخواهید از تمامی امکانات یوست بهره مند شوید، باید از Configuration Wizard، در طی 9 مرحله افزونه یوست را پیکربندی کنید. در این مرحله از مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس، افزونه یوست توانست با نصب و پیکربندی ساده تر نسبت به رنک مث برنده این مرحله لقب بگیرد.

رابط کاربری (User Interface)

رابط کاربری افزونه یوست، یک رابط کاربری بی روح و بسیار ساده است. همین ممکن است لذت کار با یوست را بعد از مدت ها از بین ببرد. ترکیب رنگی ساده و دکمه های بسیار مینیمال موجب شده تا رابط کاربری یوست با ضعف روبرو باشد. در سوی دیگر شاهد یک رابط کاربری مدرن و جذاب از سوی رنک مث هستیم. ترکیب رنگی متعادل، ویژگی های بصری مناسب به همراه دکمه های زیبا جهت تنظیمات قسمت های مختلف توانسته یک رابط کاربری شیک را برای رنک مث رقم بزند. در مرحله سنجش رابط کاربردی در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس، می توان به راحتی رنک مث را برنده این قسمت دانست.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 5

انتخاب کلمات کلیدی

کلمات کلیدی جزو اصلی ترین بخش های سئو و بهینه سازی به شمار می روند. بنابراین نیاز اصلی تمامی افزونه های بهینه سازی این است که بستری را فراهم کنند تا شما بتوانید به راحتی کلمه کلیدی خود را انتخاب نمایید. در افزونه یوست، در حالت رایگان شما می توانید تنها یک کلمه کلیدی را برای مقاله و محتوای خود انتخاب نمایید و برای داشتن قابلیت انتخاب چند کلمه کلیدی به صورت همزمان باید به سراغ نسخه پیشرفته (Premium) یوست بروید. افزونه یوست با تغییر رنگ نوار خود میزان کیفیت کلمه کلیدی انتخاب شده در مقاله مربوطه و نکات بهبود آن را به شما نمایش می دهد. افزونه رنک مث به شما امکان انتخاب تا 5 کلمه کلیدی را به صورت همزمان و کاملا رایگان می دهد. همچنین رنک مث کلمات کلیدی را متناسب با نتایج گوگل به شما پیشنهاد می کند تا بتوانید یک مقاله مناسب را داشته باشید. افزونه رنک مث امتیاز جداگانه برای کلمه کلیدی در نظر گرفته و با بهبود مقاله این نمره نیز افزایش پیدا خواهد کرد. افزونه رنک مث توانست تا یوست را در این قسمت از مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس نیز شکست دهد.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 6

گوگل سرچ کنسول

ابزار مشهور و کاربردی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) به شما کمک می کند تا اطلاعات و آمارهای مختلفی را در مورد کاربران و نتایج سرچ کاربران خود بدست آورید. افزونه یوست برای اینکه بتوانید سایت خود را به سرچ کنسول متصل کنید، یک بخش وبمسر تولز (Webmaster Tools) را فراهم کرده و در آن جا قسمتی جهت اتصال سایت به سرچ کنسول تعبیه شده است. افزونه رنک مث نیز از همین رویه برای اتصال به سرچ کنسول استفاده کرده است. کافی است تا کد راستی آزمایی (Verification Code) سرچ کنسول را در قسمت مربوط قرار دهید تا سایت شما به سرچ کنسول متصل شود. افزونه رنک مث علاوه بر این، قسمتی را قرار داده تا بتوانید به راحتی به داده های سرچ کنسول نیز دسترسی داشته باشید. همین ویژگی برگ برنده رنک مث در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس در نحوه اتصال و استفاده از سرچ کنسول می شود.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 7

نقشه سایت XML

موتورهای جستجو از ربات ها و کرالرها جهت گشت و گذار در سایت شما استفاده می کنند. با کمک نقشه سایت XML (XML Sitemaps) اینکار برای این ربات ها ساده تر خواهید کرد. اگر از این نقشه ها استفاده نکنید، ممکن است برخی از محتواهای شما توسط ربات های گوگل خوانده نشود و در نتیجه در نتایج جستجو ظاهر نشوند. رنک مث با توجه به اهمیت نقشه سایت XML، قسمتی را قرار داده تا بتوانید به راحتی این نقشه را بدست آورید. همین ویژگی در یوست نیز به چشم می خورد و هر دو افزونه عملکردی یکسان را در این بخش از خودشان به جا می گذارند.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 8

مدیریت لینک های خارجی

لینک های خارجی همواره در بحث سئو و بهینه سازی مورد استفاده قرار می گیرند و به کسب اعتبار و افزایش رتبه شما کمک می کنند. لینک های نوفالو (NoFollow) لینک های خارجی ای هستند که به بهبود عملکرد سئو شما کمک شایانی می کنند. افزونه رنک مث برای مدیریت بهتر این لینک های خارجی، بخشی را تعبیه کرده تا در آن می توانید لینک های نوفالو را در محتوای خود فعال کنید. متاسفانه افزونه یوست هنوز از چنین قابلیتی پشتیبانی نمی کند. البته شما می توانید به صورت دستی لینک های نوفالو را در یوست تعریف کنید اما اینکه بتوانید چندین لینک را از نوع نوفالو تعریف کنید در یوست غیرممکن است. همین امر باعث شده تا در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس، رنک مث را برنده این بخش معرفی کنیم.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 9

عملکرد و سرعت

در قسمت سرعت و عملکرد، افزونه رنک مث به دلیل حجم کمتر، تعداد درخواست های (Request) کمتر PHP و همچنین سرعت بالاتر به راحتی از یوست پیشی می گیرد. رنک مث فایل های کمتری را هنگام نصب بر روی وردپرس شما نصب می کند و همین باعث بهبود عملکرد و سرعت آن می شود. حجم بیشتر فایل ها و سرعت کندتر نسب به رنک مث موجب شده تا در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس از نظر عملکرد، قافله را به رنک مث ببازد.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 10

آنالیز محتوا

هر دو افزونه یوست و رنک مث به صورت آنی (Real Time) پیشنهادهایی را در خصوص بهبود محتوای شما برای موتورهای جستجو ارائه می کنند. پیشنهادهایی نظیر خوانایی متن، خوانایی تیتر، میزان استفاده از کلمه کلیدی و …. از جمله پیشنهادهایی است که توسط این دو افزونه به شما داده می شود. برگ برنده یوست در قسمت، آیکون چشم موجود در یوست است که نقص های موجود در هر گزینه را درون محتوا به شما نمایش می دهد. در حالی که رنک مث از چنین قابلیتی بی بهره است. بنابراین یوست را باید برنده این قسمت از مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس نامید.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 11

سئو ووکامرس

افزونه ووکامرس در وردپرس جهت طراحی و ساخت فروشگاه های اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از ویژگی های مربوط به فروشگاه های اینترنتی نظیر لیست دسته بندی ها، محصولات، ویژگی های محصولات و درگاه پرداخت همگی از طریق ووکامرس در اختیار شما قرار می گیرند. افزونه Rank Math به شما کمک می کند تا صفحات ووکامرس خود را تا حد ممکن بهینه کنید تا بتوانید در نتایج برتر گوگل ظاهر شوید. چنین قابلیتی در یوست نیز وجود دارد اما برای داشتن آن باید ابتدا نسخه پیشرفته آن را تهیه کنید. بنابراین رنک مث به دلیل اینکه این ویژگی را به صورت رایگان در اختیار شما می گذارد، نسبت به یوست در مرحله سئو ووکارمرس در مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس برتری دارد.

مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس - 12

جمع بندی

دو افزونه Yoast و Rank Math از مشهورترین افزونه های سئو و بهینه سازی در وردپرس هستند. در این مقاله سعی کردیم تا به سراغ مقایسه Yoast و Rank Math در وردپرس برویم و جنبه های مختلف آن ها را زیر ذره بین ببریم. به صورت کلی می توان گفت که افزونه رنک مث به دلیل رایگان بودن و همچنین ویژگی های آنالیزی مدرن و به روز تر نسبت به یوست برتر است. شما می توانید هرگونه سوال، نظر و پیشنهاد خود را با کارشناسان ویرا در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز بدهید

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله