فلاتر یا زامارین؟ کدام یک پرطرفدارتر است؟

امتیاز دهید:
4.6/5

زمان مطالعه: ۰۵ دقیقه

نوشته شده : ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

فلاتر یا کاتلین
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin

در گذشته برنامه نویسان مجبور بودند برای ساخت برنامه های اندروید و IOS از دو زبان برنامه نویسی جدا استفاده کنند ولی به لطف ظهور فریم ورک های چند سکویی طراحی اپلیکیشن برای چند پلتفرم تنها با استفاده از یک زبان میسر شد و بدین صورت در وقت و هزینه برنامه نویسان و شرکت ها صرفه جویی شد. فلاتر و زامارین دو فریم ورک چندسکویی قدرتمند برای ساخت اپلیکیشن های پلتفرم های مختلف هستند. سوال اینجاست، فلاتر یا زامارین، کدام بهتر است؟ برای این که بدانیم کدام یک از این دو فریم ورک برای استفاده بهتر است باید به مقایسه فلاتر و زامارین بپردازیم. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت فلاتر و زامارین خواهیم پرداخت.

             تایید شده توسط متخصصین بخش برنامه نویسی ویرا

cropped vira | ویرا
فهرست مطالب

ویژگی فلاتر

فلاتر که در سال 2017 توسط گوگل ارائه شده است می تواند با یک کد مشترک هر دو خروجی اندروید و IOS را ارائه دهد. فلاتر از زبان برنامه نویسی دارت که آن هم توسط گوگل ارائه شده است پشتیبانی می کند و در پیاده سازی از موتور گرافیکی Skia کمک گرفته است. فلاتر هم برای ساخت اپلیکیشن های موبایل مورد استفاده قرار می گیرد و هم می توان از آن برای ساخت برنامه های دسکتاپ و وب بهره برد.

فلاتر یا زامارین

مزایا فلاتر

فرقی نمی کند از کدام زبان برنامه نویسی استفاده کنید، هر ابزاری ویژگی های مثبت و منفی دارد که بر اساس این ویژگی ها افراد تصمیم می گیرند از آن استفاده بکنند یا نکنند. 

🔵 بارگذاری داغ (Hot Reload)

یکی از بهترین ویژگی های فلاتر این است که تغییراتی که در کدها اعمال می شود را به صورت لحظه ای در شبیه ساز موبایل خود در کنار صفحه نشان می دهد. این ویژگی که از آن با عنوان Hot reload یاد می شود تاثیر زیادی در سرعت و دقت برنامه نویس دارد.

🔵 متن باز بودن 

متن باز بودن این برنامه باعث شده است برنامه نویسان متخصص زیادی بتوانند پکیج ها و کتابخانه های مختلفی برای آن بسازند و در اختیار دیگر برنامه نویسان قرار دهند.

عملکرد عالی 

همانطور که در مطلب فلاتر یا ری اکت نیتیو عنوان کردیم، فلاتر و زبان دارت عملکرد بسیار بهتری از رقبای خود دارند. علت این برتری در عملکرد این است که نیازی به جاوا اسکریپت برای ارتباط برقرار کردن با کامپوننت های نیتیو ندارد.

🔵 تجربه کاربری زیبا

فلاتر به برنامه نویس این امکان را می دهد که طرح های خود را بدون محدودیت عملی نماید بدون آن که زمان و هزینه زیادی برای یادگیری آن صرف کند. در فلاتر محدودیت های فنی از خلق رابط های کاربری زیبا جلوگیری نخواهد کرد.

تاکنون ویژگی های مثبت فلاتر را بازگو کردیم حال به سراغ ویژگی های منفی آن خواهیم رفت.

🔵 اپلیکیشن های حجیم 

یکی از دلایلی که رغبت برنامه نویسان را به استفاده از فلاتر کم می کند این است که اپلیکیشن های ساخته شده توسط این ابزار حجم بالایی دارند.

🔵 تعداد کم کتابخانه بسته های نصبی

برنامه نویسان به طور حتم در طول ساخت برنامه به بسته های نصبی نیاز پیدا خواهند کرد. اگرچه بسته های نصبی رایگان هستند اما پیدا کردن آن ها خارج از برنامه کار آسانی نیست.

بهترین گزینه را انتخاب کنید! 👈🏿 فلاتر یا جاوا 👉🏿

سئو
مزایا و معایب فلاتر

ویژگی زامارین

زامارین یک شرکت و ابزار توسعه نرم افزار است. زامارین در سال 2016 توسط مایکروسافت خریداری و با این اتفاق مسیری تازه در راه آن گشوده شد. زامارین هم مانند فلاتر یک زبان برنامه نویسی چند سکویی است و می توان از آن با نوشتن یک کد برای چند پلتفرم خروجی گرفت. فلاتر یا جاوا هر دو از رقبای سرسخت زامارین در حوزه برنامه نویسی هستند. زامارین توانسته در سال های گذشته به محبوبیت زیادی نزد برنامه نویسان دست پیدا کند و به گفته مایکروسافت جامعه زامارین 1.2 میلیون کاربر دارد.

            فلاتر یا پایتون کدام یک بهتر است؟ 👈🏿 فلاتر یا پایتون 👉🏿

سئو

مزایا و معایب زامارین

فلاتر یا کاتلین یا زامارین مانند دیگر فریم ورک های برنامه نویسی دارای ویژگی های مثبت و منفی هستند. در ادامه ویژگی های مثبت آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

🔛 سازگاری 

این ویژگی مخصوص زامارین است که می تواند در قالب هر پلتفرم ویژگی اپلیکیشن های نیتیو آن پلتفرم را به خوبی به خود بگیرد.

🔛 انتقال کدها

کاربر می تواند در زامارین کدهای اپلیکیشن های ساخته شده را به یکدیگر انتقال دهد بدون این که پلتفرم های اپلیکیشن ها برای آن مانعی باشد.

🔛 استفاده مجدد از کدها

زامارین به کاربر این امکان را می دهد که از کدهایی که قبلا نوشته است دوباره استفاده کند. به این قابلیت portable class librariries می گویند.

تاکنون به بررسی ویژگی های مثبت زامارین پرداختیم. حال نکات منفی آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

🔛 الزام به خریداری لایسنس

زامارین اندروید، ویندوز و آیفون نیازمند خریداری نسخه اصلی هستند و لایسنس دارند. اگرچه این یک مشکل است اما به عنوان یک مشکل حاد به حساب نمی آید.

🔛 دیر آپدیت شدن

بین زمانی که یک نسخه اندروید جدید راهی بازار می شود تا زمانی که آپدیت سازگار با آخرین نسخه اندروید از طرف زامارین منتشر شود فاصله زیادی است.

ویژگی زامارین
سخن نهایی

در گذشته، برنامه نویس مجبور بود از دو زبان جداگانه برنامه نویس برای ساخت برنامه های اندروید و iOS استفاده کند، اما به لطف ظهور فریمورک های چند پلتفرمی، طراحی اپلیکیشن چند پلتفرمی تنها با استفاده از یک زبان امکان پذیر شد و در نتیجه در در زمان و هزینه های برنامه نویس و شرکت ها صرفه جویی شد. فلاتر و زامارین دو پلتفرم قدرتمند ساخت اپلیکیشن چند پلتفرمی برای پلتفرم های مختلف هستند. سوال این است که فلاتر یا زامارین کدام بهتر است؟ برای اینکه بدانیم کدام یک از این دو فریم بهتر است استفاده کنیم، باید فلاتر و زامارین را با هم مقایسه کنیم. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت فلاتر و زامارین می پردازیم.

ویرا با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید.

امتیاز دهید:
4.6/5
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin

10 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.