دامنه مناسب برای سایت

راهکارهای انتخاب نام دامنه مناسب

همه ما از اهمیت بالای دنیا اینترنت و پتانسیل بالای آن آگاه هستیم. حضور در فضای اینترنت می تواند منجر به ایجاد فرصت های مناسب جهت رشد کسب و کار و حوزه فعالیت افراد شود. یکی از نکات مهمی که برای حضور در دنیای اینترنت باید به آن توجه کرد، انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت است. نام دامنه مناسب برای سایت به کاربران و مخاطبین شما اجازه می دهد تا شما را راحت تر پیدا کرده و به خاطر بسپارند. در حال حاضر بیش از 370 میلیون دامنه مختلف برای وبسایت های موجود در اینترنت به ثبت رسیده است. برای این که با نحوه انتخاب دامنه مناسب برای سایت بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مقاله با ویرا همراه باشید.

دامنه مناسب برای سایت - 1

انتخاب دامنه مناسب برای سایت چرا مهم است؟

هنگامی که پای به دنیای بی کران آنلاین می گذارید، قصد دارید تا با نامی برجسته و البته مرتبط با کسب و کار خود شناخته شوید. کاربران در اینترنت همواره به دنبال نام ها و برندهای معتبری هستند که بتوانند نام آن ها را به خاطر بسپارند. به عنوان مثال وبسایت هایی نظیر دیجیکالا، آپارات، یوتیوب و حتی دیوار از جمله نام هایی هستند که ملکه ذهن کاربران شده و بدون نیاز به هیچ درنگی، نام آن ها را به خاطر می آورند. به همین خاطر انتخاب دامنه مناسب برای سایت این امکان را به شما می دهد تا در فضای آنلاین بهتر دیده شده و به نامی برجسته در حوزه فعالیت خود تبدیل شوید.

نکات انتخاب دامنه مناسب برای سایت چیست؟

اکنون که با اهمیت بالای نام دامنه سایت و تاثیر انتخاب صحیح آن در دنیای آنلاین آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی نکات مهم در فرآیند انتخاب نام برای سایت برویم.

1- از پسوند com. غافل نشوید

حتما شما هم وبسایت های زیادی را مشاهده کرده اید که از پسوند com. استفاده کرده اند. در حال حاضر این پسوند، محبوب ترین پسوند در فرآیند انتخاب دامنه مناسب برای سایت است. در داخل ایران معمولا سایت ها از پسوند ir. نیز استفاده می کنند. از دیگر پسوند های محبوب برای دامنه سایت ها می توان به net. و org. اشاره کرد.

دامنه مناسب برای سایت - 2

2- دامنه را تا حد ممکن کوتاه و ساده انتخاب کنید

اگر طول نام دامنه وبسایت شما بیش از حد بلند باشد، به یاد آوردن آن برای کاربران سخت خواهد بود و به همین خاطر ترافیک زیادی را از دست می دهید. طبق بررسی های انجام شده، بهتر است که طول دامنه سایت بین 6 الی 14 کاراکتر باشد. دامنه های خیلی کوتاه از نظر طولی نیز آنچنان تاثیرگذاری خاصی ندارند چرا که تلفظ آن ها برای کاربران سخت خواهد بود و ممکن است موجب اشتباه کاربر هنگام تایپ آدرس سایت (URL) شما شود.

3- از خط فاصله، عدد و حروف تکراری پشت سر هم پرهیز کنید

برخی از کاراکترها نظیر خط فاصله (-)، اعداد و حروف تکراری پشت سرهم در نام دامنه، باعث ایجاد خلل در دسترسی سریعتر کاربران به سایت شما خواهند شد. به خاطر سپردن این کاراکترها در نام دامنه مشکل بوده و از نظر خوانایی نیز برای دامنه مناسب نیستند.

دامنه مناسب برای سایت - 4

4- دامنه منحصر به فرد و یکتا را انتخاب کنید

یکی از نکات مهم انتخاب دامنه مناسب برای سایت، منحصر به فرد بودن دامنه است. برای انتخاب نام دامنه برای سایت خود همواره حوزه فعالیت و خدماتی که به مشتریان ارائه می دهد را مد نظر داشته باشید تا بتوانید یک دامنه جذاب و منحصر به فرد را برای خودتان انتخاب نمایید.

5- کلمات کلیدی را در نظر داشته باشید

در روند انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت، ما به دنبال دامنه ای کوتاه، مختصر و البته جذاب برای کاربران خود هستیم. یکی از نکاتی که می تواند به جذابیت بیشتر نام دامنه شما و البته سئو و بهینه سازی سایت منجر شود، استفاده کردن از کلمات کلیدی در نام دامنه است. به عنوان مثال، دامنه ورزش 3 به دلیل داشتن کلمه کلیدی ورزش در داخل خود توانسته به چهارمین سایت برتر ایران تبدیل شود. اگر می خواهید در دامنه خود از کلمه کلیدی استفاده کنید، به دنبال کلمه کلیدی ای باشید که میزان رقابت در آن متوسط و یا پایین باشد تا شانس خود برای قرارگیری در رتبه های برتر گوگل را افزایش دهید.

6- تحقیق کنید

در کنار مطالعاتی که برای کلمه کلیدی انجام می دهید، تحقیق کنید تا دامنه انتخابی شباهتی با دیگر دامنه های موجود در سطح اینترنت نداشته باشد، چرا که کاربران شما گمراه شده و ترافیک زیادی را از دست خواهید داد.

دامنه مناسب برای سایت - 3

7- از خوانایی و تلفظ آسان دامنه اطمینان حاصل کنید

هدف از انتخاب دامنه مناسب برای سایت این است که بهتر در ذهن کاربران باقی بماند و کاربران موجود در سطح اینترنت، راحت تر بتوانند ما را پیدا کنند. به همین خاطر سعی کنید تا دامنه ای را انتخاب نمایید که از نظر خوانایی و گفتاری مناسب بوده و برای کاربران آسان باشد.

سخن نهایی

دامنه سایت به نوعی هویت شما را در فضای بی کران آنلاین مشخص می کند. به همین خاطر، انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت یکی از اصلی ترین کارها در طراحی سایت و حضور در دنیای اینترنت است. امیدواریم این مقاله در مورد انتخاب دامنه مناسب برای سایت، برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. با قرار دادن دیدگاه، تمامی نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با کارشناسان ویرا در میان بگذارید.

39 پاسخ

    1. متشکریم از وقتی که در اختیار ما گذاشتید خوشحال میشیم از دیگر مطالب سایت هم دیدن فرمایید

  1. سلام از شما سپاسگزارم بابت مقاله ي فوق العاده اي كه منتشر فرموديد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 – (1 امتیاز)

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله