Keyword Stuffing در سئو

Keyword Stuffing در سئو چیست و چگونه از آن پرهیز کنیم؟


هنگامیکه قصد داریم وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنیم، ممکن است به دنبال راه‌های میانبر باشیم تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسیم. گاهی اوقات ممکن است تا از تکنیک‌هایی استفاده کنیم که بتوانیم با سرعت بیشتری به رتبه‌های برتر گوگل دست پیدا کنیم؛ یکی از این تکنیک‌ها که جز موارد سئو کلاه سیاه نیز شناخته می‌شود، استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی یا همان Keyword Stuffing در سئو است. نکته‌ای که باید در مورد این راه‌های میانبر و تقلبی مانند Keyword Stuffing در سئو بدانیم، این است که این روش‌ها نه تنها به بهبود سئو و رتبه ما کمکی نمی‌کنند، بلکه باعث آسیب دیدن سایت ما نیز خواهند شد. با ویرا در ادامه همراه باشید تا این مورد را بررسی کنیم.

Keyword Stuffing در سئو - 1

عبارت Keyword Stuffing در سئو به معنای این است که یک وبسایت برای اینکه بتواند رتبه‌های برتر گوگل را تصاحب کند، از یک کلمه به تعداد دفعات زیاد در یک صفحه استفاده می‌کند؛ علیرغم اینکه این روش محبوبیت سال‌های گذشته خود را از دست داده است، اما همچنان برخی از سایت‌ها برای بهتر کردن سئو سایت و بهینه‌سازی خود دست به این اقدام می‌زنند.

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) در سئو در حقیقت درصد استفاده کردن از یک کلمه کلیدی در یک محتوا است. فرمول بدست آوردن چگالی کلمه کلیدی به‌صورت زیر است:

چگالی کلمه کلیدی = (تعداد دفعات تکرار کلمه) / (تعداد کلمات موجود در مقاله و محتوا)

درحال حاضر هیچ معیار مشخصی برای چگالی ایده‌آل کلمه کلیدی وجود ندارد، اما باتوجه به توصیه‌های متخصصین، بهتر است تا چگالی کلمه کلیدی خود را بین ۱ الی ۲ درصد نگه دارید تا از خطرات Keyword Stuffing در سئو در امان بمانید.

Keyword Stuffing در سئو - 2

نگاهی بر تاریخچه Keyword Stuffing در سئو

ظهور استراتژی Keyword Stuffing در سئو به دهه ۹۰ میلادی و اوایل دهه ۲۰۰۰ بر می‌گردد. در آن زمان گوگل و دیگر موتورهای جستجو بر نمایش نتایج جستجو به‌شدت به کلمات کلیدی حساس بودند؛ برخی از تکنیک‌هایی که برای Keyword Stuffing در سئو استفاده می‌شد عبارت‌اند از:

بلوک پارگراف‌ها در سئو

این بلوک‌های متنی در حقیقت لیستی از عبارت‌های جستجو متفاوت بودند. محتواهایی که درون این بلوک‌ها قرار می‌گرفت به هیچ وجه خوانایی و انسجام کافی را نداشتند و تنها برای نمایش یک صفحه از وبسایت در نتایج برتر گوگل به کمک تعداد کلمات کلیدی گوناگون استفاده می‌شد.

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی

در این شیوه نویسنده محتوا از کلمه کلیدی درون محتوا بیش از اندازه استفاده می‌کرد تا بتواند موتورهای جستجو را برای نمایش در رتبه‌های عالی تحریک کند. این کار تنها به تجربه کاربری ضربه زده و کاملاً برای موتورهای جستجو غیر طبیعی است.

پنهان‌کردن کلمات کلیدی

یکی دیگر از تکنیک‌های Keyword Stuffing در سئو، پنهان کردن کلمه کلیدی و همرنگ کردن آن با رنگ پس زمینه صفحه است. با این حال گوگل با به روزرسانی‌هایی که بر روی الگوریتم‌های جستجو خود انجام داده، عملاً Keyword Stuffing را خنثی کرده و کارایی را به صفر رسانده است. سالانه بیش از ۵۰۰ الی ۶۰۰ تغییر بر روی الگوریتم‌های گوگل انجام می‌شود تا با تکنیک‌های سئو کلاه سیاه مقابله شود.

Keyword Stuffing در سئو - 3

چرا Keyword Stuffing در سئو مضر است؟

یکی از دلایل عمده‌ای که تکنیک Keyword Stuffing در سئو توسط گوگل، موتورهای جستجو و دیگر متخصصین حوزه سئو و بهینه‌سازی محکوم شده است، تجربه کاربری (User Experience) بد و نامطلوبی است که از خود به جای می‌گذارد. محتوایی که شما درون سایت خود قرار می‌دهید باید با هدف آموزش، ارائه خدمات و درگیر کردن خواننده باشد. هنگامی که شما بیش از حد ممکن از یک کلمه کلیدی درون متن محتوای خود استفاده می‌کنید، نمی‌توانید این مهم را به سرانجام برسانید. با استفاده از تکنیک Keyword Stuffing در سئو، شما دیگر برای مخاطبین خود مطلب نمی‌نویسید بلکه صرفاً این کار برای موتورهای جستجو انجام می‌دهید. تجربه کاربری یکی از فاکتورهایی است که گوگل اهمیت بسیار بالایی برای آن قائل است و هنگامی که شما از تجربه کاربری تخطی می‌کنید، باید منتظر عواقب سخت آن باشید؛ همچنین باید اضافه کرد که Keyword Stuffing در سئو برای موتورهای جستجو و گوگل به‌عنوان یک نکته منفی تلقی شده و به کاهش رتبه شما منجر خواهد شد.

Keyword Stuffing در سئو - 4

چگونه از خطرات Keyword Stuffing در سئو در امان باشیم؟

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای پرهیز از استفاده مکرر از کلمه کلیدی استفاده کنید، توجه به چگالی کلمه کلیدی است. سعی کنید تا چگالی کلمه کلیدی خود را بین ۱ الی ۲ درصد نگه دارید تا محتوای شما برای موتورهای جستجو جذاب باشد؛ همچنین برای هر صفحه و محتوای از یک کلمه کلیدی منحصر به فرد استفاده کنید. استفاده کردن از کلمات کلیدی هم خانواده و مترادف‌های کلمه کلیدی در متن نیز می‌توانید راه دیگری برای رهایی از خطرات Keyword Stuffing در سئو باشد.

Keyword Stuffing در سئو - 5
سخن نهایی

تکنیک Keyword Stuffing در سئو یکی از تکنیک سئو کلاه سیاه است. در این تکنیک با استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی درون متن سعی در تحریک موتورهای جستجو برای نمایش صفحه در رتبه‌های برتر می‌شود. این تکنیک به خاطر به‌روز شدن گوگل و دیگر موتورهای جستجو کاربردی ندارد و صرفاً باعث ضربه شدن به سایت شما خواهد شد. امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را در مورد Keyword Stuffing در سئو و خطرات آن در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. شما می‌توانید هر گونه سوال، پیشنهاد و انتقاد را با کارشناسان ویرا در باکس پایین در میان بگذارید.

35 پاسخ

    1. سلام وقت بخیر ✴️
      بله شما میتونید از طریق آیدی زیر به کانال تلگرام ما دسترسی داشته باشید:
      pishgamviraa@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 – (10 امتیاز)

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله