راهنمای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو در سال 2021

یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های موجود در بحث سئو و بهینه سازی، انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو است. منظور از کلمه کلیدی مناسب سئو، کلمه کلیدی‌ای است که علاوه بر داشتن آمار جستجو بالا، قابلیت رقابت را نیز داشته باشد. اگر نتوانیم کلمه کلیدی مناسب سئو را پیدا کنیم و از آن استفاده کنیم، پتانسیل بالای کاربران بیشمار فضای آنلاین را از دست خواهیم داد و گوی رقابت را به دیگران تقدیم خواهیم کرد. در راهنمای انتخاب کلمه کلیدی در سال ۲۰۲۱، قصد داریم تا روش‌های انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو، کار کردن با ابزارهای کلمه کلیدی و نکات انتخاب کلمه کلیدی را با یکدیگر بررسی کنیم. با ویرا همراه باشید.
انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 1

اصول ابتدایی انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو

در این بخش قصد داریم تا تعاریف ابتدایی و اصول کلمات کلیدی را با یکدیگر بررسی کنیم. در ابتدا متوجه خواهیم شد که منظور از انتخاب و تحقیق کلمه کلیدی مناسب سئو چیست و اهمیت آن را در زمینه سئو و بهینه‌سازی زیر ذره بین خواهیم برد.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن به سراغ انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو و عبارت‌های کمک کننده می‌رویم. در این کار همواره سعی خواهیم کرد تا کلماتی را انتخاب کنیم که مورد توجه موتورهای جستجو، نظیر گوگل (Google)، بینگ (Bing) و یوتیوب (Youtube) هستند و میزان جستجو بیشتری را از سوی کاربران دریافت می‌کنند.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 2
چرا انتخاب کلمه مناسب سئو اهمیت دارد؟

کلمه کلیدی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی تمامی فعالیت‌های بهینه‌سازی‌ای که بر روی سایت خود انجام می‌دهید تأثیر می‌گذارد. پیدا کردن موضوعات محتوا، سئو داخلی (On-Page SEO) و یا حتی ارتقا محتوا سایت همگی از فیلتر کلمه کلیدی عبور می‌کنند؛ به‌همین خاطر است که انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو اولین گام در کمپین‌های سئو و بهینه‌سازی است. کلمات کلیدی می‌توانید به‌عنوان یک چراغ راه در مسیر سئو دانست؛ چراکه دقیقا به کمک همین کلمات کلیدی است که شما متوجه خواهید شد که به کدام سمت باید حرکت کنید و نحوه پیشرفتتان چگونه بوده است. علاوه بر این، انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو به شناخت هرچه بهتر مخاطبین شما کمک خواهد کرد و موضوعات جذاب مشتریان و کاربران را برایتان نمایان خواهد کرد.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 7

چگونه برای انتخاب کلمه کلیدی، ایده بگیریم؟

بعد از اینکه با اصول ابتدایی کلمه کلیدی مناسب سئو آشنا شدیم، بهتر است وارد عمل شده و با تحقیق کلمات کلیدی بیشتر آشنا شویم. اکنون زمان آن رسیده است تا به سمت تولید لیست کلمات کلیدی پیش برویم. در این قسمت قصد داریم تا استراتژی‌های گوناگونی را برای پیدا کردن ایده‌های مناسب در انتخاب کلمه کلیدی را با یکدیگر بررسی کنیم.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 3
لیستی از موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت خود را تهیه کنید.

در اولین گام نوشتن روش‌های انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو، شما باید لیستی از موضوعاتی که فکر می‌کنید برای جامعه هدف و مخاطبین شما جذابیت دارد را تهیه کنید. به‌عنوان مثال فرض کنید که شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال در حال فعالیت هستید؛ باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه موضوعاتی وجود دارد که به کسب و کار من مربوط است؟ برخی از این موضوعات در حوزه بازاریابی دیجیتال عبارت‌اند از:

✅ شبکه‌های اجتماعی

✅ ترافیک وبسایت

✅ بازاریابی محتوا

✅ بلاگ

✅ PPC
باید توجه داشته باشید که این موضوعات به هیچ عنوان کلمه کلیدی نیستند و صرفاً برای دادن دید مثبت در مسیر انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو هستند.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 5
ویکی پدیا را دست کم نگیرید!

ویکی پدیا را می‌توان یک منبع عالی و غنی کلمه کلیدی دانست. در ویکی پدیا می‌توانید هزاران مقاله در حوزه‌های مختلف را مشاهده کنید که توسط افراد متخصص نوشته شده‌اند. برای اینکه بتوانید کلمات کلیدی برای سئو کردن را از طریق ویکی پدیا پیدا کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا کلمه کلیدی مورد نظر خودتان را در داخل ویکی پدیا جستجو کنید؛‌ سپس به لیست محتوا (Contents) موجود در ویکی پدیا مربوط به کلمه کلیدی‌ای که جستجو کرده‌اید را مشاهده کنید.
برخی از زیر موضوعات موجود در این لیست‌ها می‌توانند کلمات کلیدی عالی برای سئو باشند که پیدا کردن آن‌ها در جاهای دیگر ممکن است دشوار باشد؛ همچنین شما می‌توانید از لینک‌های داخلی موجود در صفحه ویکی پدیا استفاده کنید و مطالب مربوط به کلمه کلیدی خودتان را پیدا کرده و بر روی آن‌ها نیز مانور دهید.

استفاده از نتایج مرتبط گوگل

یکی از روش‌های خوب برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو، مشاهده و استفاده کردن از قسمت نتایج مرتبط (Search Related To) در پایین صفحه نتایج گوگل است. خوبی این نتایج این است که نیازی برای تحقیق محبوبیت و سرچ بالای آن‌ها نیست؛ چراکه گوگل به‌صورت مستقیم دارد می‌گوید که این کلمات کلیدی جزو کلمات کلیدی محبوب نزد کاربران در این حوزه بوده‌اند و از میزان جستجو بالایی برخوردار هستند. بر روی یکی از نتایج مرتبط گوگل کلیک کرده و با لیست جدیدی از نتایج مرتبط روبرو خواهید شد. این روند را می‌توانید چندین بار تکرار کنید تا لیستی از کلمات کلیدی محبوب را پیدا کنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 6
از پیشنهادهای گوگل و یوتیوب استفاده کنید!

بعد از اینکه توانستید لیستی از موضوعات مربوط به حوزه فعالیت خود را تهیه کنید، به سراغ گوگل رفته و آن‌ها را درون کادر جستجو گوگل تایپ کنید؛ سپس منتظر پیشنهادهای گوگل بمانید و ببینید که گوگل چه کلمات کلیدی‌ای را به شما پیشنهاد می‌کند. این کلمات کلیدی جزو کلمه‌های کلیدی مناسب برای سئو کردن هستند؛ چراکه وقتی گوگل آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهد، به این معناست که تعداد افراد زیادی آن‌ها را جستجو کرده‌اند و از پتانسیل بالایی برای سئو کردن برخوردار هستند؛ همین کار را در یوتیوب، دومین موتور جستجو بزرگ دنیا، نیز انجام دهید و در انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو موفق عمل کنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 8

ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو

در این قسمت میخواهیم به سراغ ابزارهای مفید و پرکاربرد در فرآیند انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو رفته و ویژگی‌های آن‌ها را با یکدیگر زیر ذره بین برده و کارایی هر یک را بررسی کنیم. این ابزارها روند پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای سئو را سریع‌تر می‌کنند و باعث پیشرفت بیشتر شما برای حضور در رتبه‌های برتر گوگل می‌شوند.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 9
گوگل Keyword Planner

ابزار Keyword Planner گوگل در حال حاضر مطمئن‌ترین منبع کلمات کلیدی در دنیای آنلاین است؛ علت آن هم این است که بر خلاف بیشتر ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی، داده‌های موجود در ابزار Keyword Planner گوگل به‌صورت مستقیم از خود گوگل تأمین می‌شوند. یکی از مشکلات عمده گوگل Keyword Planner این است که به گونه‌ای طراحی شده تا به مردم در کمپین‌های تبلیغاتی و فعالیت‌های مربوط به خود گوگل کمک کند و تمرکز ویژه‌ای بر روی سئو و بهینه‌سازی ندارد؛ با این حال به کمک ابزار Keyword Planner می‌توانید لیستی بلند بالا از کلمات کلیدی با حجم جستجو بالا به همراه میزان رقابت (Competition) در این کلمات کلیدی را پیدا کنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 10
SEMrush

اگر به‌دنبال یک ابزار پولی باکیفیت برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو هستید، بهتر است به سراغ ابزار SEMrush بروید. این ابزار به شدت در صرفه جویی زمان مؤثر خواهد بود. علت صرفه جویی زمان به کمک SEMrush این است که این ابزار به جای اینکه کلمات کلیدی تصادفی را به شما نمایش دهد، به‌صورت دقیق کلمات کلیدی‌ای را به شما نشان می‌دهد که یک وبسایت در آن کلمات کلیدی دارای رتبه و رنک است. SEMrush برای آنالیز رقبا و کلمات کلیدی‌ای که آن‌ها استفاده می‌کنند و در این کلمات دارای رتبه گوگل هستند بسیار مؤثر و مفید است.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 11
KeywordTool

یکی دیگر از ابزارهای محبوب در دنیای سئو برای انتخاب کلمه کلیدی، وبسایت KeywordTool. io است. این وبسایت در دو نسخه رایگان و پیشرفته در دسترس کاربران قرار دارد. در نسخه رایگان شما می‌توانید با تایپ یک کلمه کلیدی، کلمات کلیدی مشابه و مرتبط با آن را مشاهده کنید. اما برای مشاهده میزان سرچ، میزان رقابت و مقدار CPC در این کلمات کلیدی، باید نسخه پیشرفته KeywordTool را تهیه کنید.

Ahrefs

بسیاری از مردم، ابزار Ahrefs را به‌عنوان ابزاری برای لینک‌سازی استفاده می‌کنند؛ اما این ابزار، یک ابزار بسیار مناسب برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو نیز هست. در قسمت Keyword Explorer آن می‌توانید کلمات کلیدی مدنظر خود را تایپ کرده و با انبوهی از اطلاعات کاربردی روبرو شوید. میزان سختی کلمه کلیدی، میزان جستجو، تعداد کلیک‌ها و نرخ CPC از جمله اطلاعاتی است که توسط ابزار Ahrefs در اختیار شما قرار می‌گیرد. کلمات کلیدی‌ای که توسط این ابزار به شما پیشنهاد می‌شود، نیز بسیار مناسب است و به‌نوعی یک ابزار همه چیز تمام است.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 12
Moz Keyword Explorer

وبسایت Moz یکی از وبسایت‌های مشهور در زمینه سئو و بهینه‌سازی است. در وبسایت Moz اطلاعاتی در مورد قدرت دامنه (Domain Authority) و قدرت صفحه (Page Authority) وجود دارد. در کنار این قابلیت‌ها، وبسایت Moz یک ابزار جستجو کلمات کلیدی مناسب برای سئو، به نام Moz Keyword Explorer نیز در داخل خود تعبیه کرده تا انواع و اقسام اطلاعات لازم را در مورد کلمات کلیدی در اختیار شما قرار دهد.

KWFinder

از دیگر ابزارهای محبوب در زمینه انتخاب کلمات کلیدی برای سئو، می‌توان به KWFinder اشاره کرد. این ابزار شما را با قابلیت‌های فراوان خود شگفت زده خواهد کرد. شما می‌توانید در KWFinder اطلاعات لازم در مورد کلمات کلیدی را بدست آورید؛ همچنین می‌توانید دامنه مدنظر خودتان را سرچ کرده و کلمات کلیدی‌ای که در آن‌ها رتبه دارد را مشاهده کنید. مشاهده کلمات کلیدی محبوب به صورت محلی (Local) از دیگر قابلیت‌های KWFinder است.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 13

سختی کلمه کلیدی

بعد از اینکه لیستی بلند بالا را از کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت خود انتخاب کردیم، وقت آن رسیده تا میزان رقابت و سختی آن کلمات کلیدی را بسنجیم. اگر شما کلمات کلیدی‌ای را انتخاب کنید که رقابت در آن‌ها به شدت بالا است، ممکن است نیاز باشد تا زمان زیادی را صرف قرار گیری در ۳۰ رتبه اول گوگل بکنید؛ اما اگر بتوانید کلماتی که سختی آنچنانی ندارد و رقابت در آن‌ها متعادل است را پیدا کنید، می‌توانید شانس حضور در ۳ رتبه برتر گوگل را داشته باشید. در این بخش به دنبال نحوه سنجش سختی کلمات کلیدی در مسیر انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو خواهیم بود.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 14
رقابت کم در کلمات کلیدی دم دراز (Long tail keywords)

اگر وبسایت خود را به تازگی راه اندازی کرده‌اید و یا اینکه قصد دارید تمرکز اصلی خود را بر روی کلماتی بگذارید که رقابت در آن‌ها پایین است، بهتر است به سراغ کلمات کلیدی دم دراز (Long Tail Keywords) بروید. به‌صورت کلی در حوزه سئو و بهینه‌سازی دارای سه نوع کلمه کلیدی هستیم که عبارت‌اند از:

1. کلمات کلیدی اصلی

منظور از کلمات کلیدی اصلی (Head Terms Keywords)، کلمات کلیدی‌ای هستند که معمولاً از یک کلمه تشکیل شده‌اند و حجم عمده جستجو را به خودشان اختصاص داده‌اند. از جمله نمونه‌های کلمه کلیدی اصلی می‌توان به دلار، مسکن و یا خودرو اشاره کرد.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 18
2. کلمات کلیدی معمولی

کلمات کلیدی معمولی (Body Keywords) کلماتی هستند که بدنه آن‌ها از ۲ یا ۳ کلمه تشکیل شده و تمرکز بیشتری نسبت به کلمات کلیدی اصلی دارند؛ به عنوان مثال قیمت روز دلار، خرید خودرو ۲۰۶، خرید خانه آپارتمانی از جمله نمونه‌های کلمات کلیدی معمولی هستند. میزان رقابت در این دسته از کلمات کلیدی در مقایسه با مدل‌های اصلی کمتر است.

4. کلمات کلیدی دم دراز

به کلماتی، کلمات کلیدی دم دراز (Long Tail Keywords) گفته می‌شود که طول آن‌ها از ۴ و یا بیش از ۴ کلمه باشد. این دسته از کلمات کلیدی از حجم جستجو پایین‌تری (معمولا بین ۱۰ الی ۲۰۰ جستجو به صورت ماهانه) در مقایسه با دو مدل قبلی دارند و بهترین مکان برای رقابت برای رتبه‌های برتر گوگل است. از نمونه‌های کلمات کلیدی دم دراز می‌توان به خرید خانه آپارتمانی در تهران، خرید ماشین ۲۰۶ مدل ۹۹ و یا طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس اشاره کرد.

باید توجه داشت که نمی‌توان بهترین دسته از کلمه کلیدی را به یکی از این مدل‌ها اختصاص داد. هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند؛ اما اگر قصد دارید تا برای رتبه‌های برتر گوگل بجنگید، کلمات کلیدی دم دراز رو جزو اولویت‌های خود قرار دهید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 15
قدرت سایت های موجود در صفحه اول نتایج را جدی بگیرید!

یکی از راه‌های سنجش سختی کلمه کلیدی، بررسی میزان قدرت دامنه و وبسایت‌های موجود در صفحه اول نتایج است. برای اینکار از Moz کمک بگیرید؛ اگر میانگین قدرت دامنه وبسایت‌های موجود در صفحه اول از ۳۰ بیشتر باشد، بهتر است در کلمه کلیدی خود تجدید نظر کنید.

کمک گرفتن از ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو

بسیاری از ابزارهایی که برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو معرفی کردیم، میزان سختی کلمات کلیدی را نشان می‌دهند. این ابزارها با تلفیق قدرت دامنه و قدرت صفحه نتایج صفحه اول این سختی را می‌سنجند. شما می‌توانید از این ابزارها برای سنجش سختی کلمات کلیدی استفاده کنید.

چگونه یک کلمه کلیدی مناسب سئو را انتخاب کنیم؟

اکنون که لیستی از کلمات کلیدی داریم و با نحوه سنجش سختی کلمات کلیدی آشنا شدیم نوبت به آن رسیده تا از میان این لیست کلمات کلیدی مناسب را استخراج کنیم و تمرکز خود را بر روی آن‌ها بگذاریم. متأسفانه ابزاری وجود ندارد که بتواند بهترین کلمه کلیدی مناسب سئو را به شما پیشنهاد دهد و شما باید اینکار را شخصا و با درنظر گرفتن فاکتورهای مختلف انجام دهید. در این فصل به‌صورت موشکافانه به بررسی چگونگی انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو و فاکتورهای مهم در این فرآیند خواهیم پرداخت؛ با ویرا همراه باشید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 17
حجم جستجو کلمه کلیدی

یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب کردن کلمه کلیدی برای سئو، میزان جستجو آن کلمه کلیدی توسط کاربران است. هرچه افراد بیشتری یک کلمه کلیدی را جستجو کنند، ترافیک بیشتری را به سمت سایت‌های برتر در آن کلمه کلیدی روانه خواهند کرد؛. اما سوال اینجاست که میزان حجم مناسب برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو چیست؟ هیچ پاسخ دقیقی نمی‌توان به این سوال داد، علت آن هم این است که تفاوت زیادی میان کسب و کارهای گوناگون فعال در اینترنت وجود دارد و هریک از آن‌ها از نظر محبوبیت و جستجو با یکدیگر متفاوت هستند؛ بنابراین باید به سراغ کلماتی بروید که در حوزه شما از میزان جستجو معمولی‌ای برخوردار باشند.

نرخ کلیک ارگانیک

هیچ شکی نیست که میزان کلیک کاربران بر روی نتایج جستجو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نرخ کلیک ارگانیک یا طبیعی یک کلمه از دیگر شرایط لازم برای انتخاب یک کلمه کلیدی برای سئو کردن است. شما باید نرخ ارگانیک یک کلمه کلیدی را معیار قرار دهید تا بتوانید انتخابی مناسب داشته باشید. در ابتدا باید به صفحه اول نتایج دقت کنید. اگر صفحه اول نتایج کلمه کلیدی انتخابی شما پر از تبلیغات و Featured Snippet باشد، شانس پایینی برای کلیک شدن، حتی اگر رتبه اول باشید، خواهید داشت؛ همچنین می‌توانید میزان نرخ کلیک ارگانیک کلمات کلیدی را به کمک ابزارهایی نظیر Moz Pro و Ahrefs بدست آورید. با این حال نرخ کلیک ارگانیک پایین دلیلی برای نادیده کلمه کلیدی نیست البته اگر میزان سرچ در آن کلمه کلیدی بالا باشد.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 19
کلمه کلیدی موردنظر، چه میزان سخت است؟

اگر وبسایت جدیدی دارید و می‌خواهید سئو آن را ارتقا دهید، به سراغ کلمات کلیدی‌ای بروید که از میزان رقابت کمتری برخوردارند؛ سپس با افزایش قدرت دامنه و سایت خود می‌توانید به سراغ کلمات کلیدی سخت‌تر و پر رقابت‌تر بروید.

متناسب با کسب و کار بودن کلمه کلیدی

قطعاً هدف شما از سئو کردن سایت، جذب مشتریان باشد و گسترش فعالیت و کسب و کارتان است؛ در نتیجه، باید کلماتی را انتخاب کنید که به حوزه فعالیت شما مرتبط بوده و بتواند مشتریان بیشتری را به سمت سایت شما بکشاند.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 20
ترند بودن کلمه کلیدی

یکی از نکاتی که باید در فرآیند انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو رعایت کنید، بررسی ترند‌بودن آن کلمه کلیدی است. بهترین ابزار موجود برای سنجش همچین چیزی، ابزار معروف گوگل ترندز (Google Trends) است. با اینکار می‌توانید از محبوبیت بالای کلمه کلیدی خود اطمینان حاصل کرده و به‌راحتی به سراغ بهینه‌سازی سایت خود، حول آن کلمه کلیدی بروید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو - 21
سخن نهایی

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو را می‌توان تفاوت میان یک بهینه‌سازی مناسب و باکیفیت را با یک سئو ضعیف و نامطلوب را رقم بزند. در این مقاله سعی کردیم تا نکات و تکنیک‌های انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو را با یکدیگر بررسی کنیم و از آن در مراحل سئو خود استفاده کنیم. ویرا با آغوشی باز پذیرای سؤالات، نظرات و پیشنهادات شما عزیزان است؛ برای ما کامنت بگذارید.

38 پاسخ

  1. کارشناسان ویرا در تمامی مراحل (از مشاوره رایگان تا انجام پروژه) در خدمت شما هستند،برای ثبت سفارش با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:
   09045068252

  1. سلام وقتتون بخیر ✨
   بله شما میتونید از طریق آیدی زیر به کانال تلگرام ما دسترسی داشته باشید:
   pishgamviraa@

  1. دوست عزیز شما میتوانید از طریق شبکه های اجتماعی و یا شماره تماس های شرکت با تیم ما در تماس باشید.

 1. چند روزه با وبلاگتون اشنا شدم اما به اندازه چندماه اطلاعاتم زیاد شد.

 2. ممنون بابت مطالب خوبی که توی وبلاگتون در اختیار علاقمندان قرار میدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.