سئو Off-Page

راهنمای کامل سئو Off-Page در سال 2021

اثربخشی یک استراتژی سئو و بهینه سازی وابسته به عوامل گوناگونی است. یکی از مواردی که در فرآیند سئو بسیار اثر گذار است، سئو Off-Page است. سئو Off-Page، که به سئو خارجی نیز معروف است، باعث برندسازی و افزایش ترافیک ارگانیک خواهد شد. سئو خارجی مربوط به تمام فعالیت هایی است که شما در خارج از سایت خود برای تحریک موتورهای جستجو برای نمایش شما در رتبه های برتر جستجو و همچنین هجوم ترافیک ارگانیک به سمت سایت انجام می دهید. در این مقاله قصد داریم تا زیر و بم سئو Off-Page و نکات مربوط به آن نظیر بک لینک ها، سیگنال های شبکه های اجتماعی، E-A-T و برندسازی را به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار دهیم. با ویرا همراه باشید.

سئو Off-Page 1

فصل اول: اصول سئو Off-Page

قبل از اینکه به فعالیت های مربوط سئو Off-Page بپردازیم، بهتر است تا اصول پایه و تعاریف مربوط به سئو خارجی را بهتر بشناسیم. همچنین در این بخش دلایل اهمیت سئو خارجی در سال 2021 را بیان خواهیم کرد. بررسی تفاوت های سئو Off-Page و سئو On-Page از دیگر مطالب موجود در این فصل است که به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سئو Off-Page چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و کلی از سئو خارجی داشته باشیم، می توانیم سئو خارجی را به صورت زیر تعریف کنیم:
سئو خارجی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که در خارج از سایت برای بهبود سئو و رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو انجام می شود.
بعضی از فعالیت های رایجی که در سئو Off-Page انجام می شود عبارتند از:

  • ساخت بک لینک
  • حضور فعال در شبکه های اجتماعی
  • ریپورتاژ
  • برندسازی

بنابراین سئو خارجی را می توان تمام کارهایی نامید که شما برای دیده شدن توسط گوگل و کسب اعتماد و اعتبار نزد موتورهای جستجو انجام می دهید.

سئو Off-Page 2

چرا سئو Off-Page مهم است؟

علیرغم به روز رسانی ها و آپدیت های متعددی که بر روی الگوریتم های انجام شده، اما همچنان بک لینک ها و سیگنال های دریافتی از خارج سایت پایه این الگوریتم ها را تشکیل می دهند. طبق مطالعه ای که توسط سایت Backlinko در مورد نحوه رتبه بندی موتورهای جستجو در سال 2020 انجام شد، ارتباط مستقیمی میان تعداد بک لینک ها و حضور در رتبه های برتر گوگل وجود دارد.

سئو Off-Page 3

بعد از گذشت 18 سال از عمر الگوریتم PageRank در گوگل، هنوز نیز گوگل از آن برای پیدا کردن بهترین نتایج استفاده می کند. گوگل به صراحت اعلام کرده که با سیگنال های که از خارج ها دریافت می کند به رتبه بندی آن ها می پردازد و لینک ها بخش مهمی از موتور جستجو گوگل را تشکیل می دهند. با این حال لینک ها تنها جزیی از سئو Off-Page به شمار می روند و فاکتورهای بیشماری در سئو خارجی وجود دارد که در ادامه همه آن ها را بررسی خواهیم کرد. در نتیجه به هیچ عنوان نباید از اهمیت بالای سئو خارجی غافل شد.

تفاوت های سئو Off-Page و سئو On-Page

سئو On-Page یا همان سئو داخلی مجموعه فعالیت هایی است که شما در داخل سایت خود برای بهتر کردن سئو انجام می دهید و کنترل کاملی بر روی آن ها دارید. از موارد موجود در سئو داخلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محتوا صفحات
  • تیتر مقالات
  • استفاده از کلمات کلیدی
  • لینک دهی داخلی
  • بهینه سازی تصاویر

اما تفاوت با سئو Off-Page با سئو داخلی این است که تمامی فعالیت های سئو خارجی در خارج از سایت اتفاق می افتد. فعالیت هایی مانند بک لینک و اشاره شدن در سایت های دیگر از جمله فرآیندهای موجود در سئو خارجی است.

سئو Off-Page 8

فصل دوم: نقش پررنگ بک لینک ها در سئو Off-Page

هنگامی که در مورد سئو خارجی صحبت می کنیم، همواره بک لینک ها در مرکز توجه قرار دارند. نکته ای که در مورد بک لینک ها وجود دارد، این است که کیفیت بک لینک بسیار بسیار مهم تر از کمیت آن است. اگر می خواهید تا رتبه خود را در نتایج گوگل ارتقا دهید باید به سراغ گرفتن بک لینک از سایت ها معتبر نزد گوگل بروید. در این بخش به بررسی 3 راه گرفتن بک لینک های با کیفیت خواهیم پرداخت.

سئو Off-Page 4

یک سایت کامل باشید

نکته ای که در مورد بک لینک ها وجود دارد این است که سایت های معتبر ترجیح می دهند تا به سایت هایی بک لینک دهند که از نظر محتوایی در حوزه خود بسیار کامل و بی نقص باشند. در واقع صرفا داشتن یک محتوا باکیفیت باعث نخواهد شد تا دیگر وبسایت ها به شما لینک بدهند. کیفیت کلی وبسایت شما است که باعث خواهد شد تا شما بک لینک دریافت کنید و اعتبار خود را نزد گوگل بالا ببرید. بنابراین همواره سعی کنید تا در حوزه فعالیت خود به یک سایت کامل و جامع تبدیل شوید تا شانس خود را برای دریافت بک لینک از دیگر وبسایت ها افزایش دهید.

تعداد محتواهای طولانی خود را افزایش دهید

سوالی که در مورد محتواهای طولانی (Long-Form Content) وجود دارد این است که آیا صرفا منتشر کردن محتواهای طولانی می تواند تضمین کننده دریافت بک لینک از سایت های دیگر در سئو Off-Page باشد؟ پاسخ منفی است. اما داشتن محتواهای دیگر شانس دریافت بک لینک را دریافت می کند. طبق مطالعه ای که بر روی بیش از 900 میلیون پست بلاگ انجام شده، محتواهایی که دارای تعداد کلمات و طول زیادی هستند 77 درصد لینک بیشتری را در مقایسه با محتواهای کوتاه دریافت می کنند.

سئو Off-Page 5

منظور از محتواهای طولانی محتواهایی هستند که تعداد کلمات آن از 2000 کلمه فراتر می رود.

ریپورتاژ را فراموش نکنید

اینکه مطالب و محتواهای خود را در قالب ریپورتاژ در سایت دیگر منتشر کند فواید زیادی را برای سئو Off-Page شما خواهد داشت. فایده اول آن این است که محتوای شما را در برابر مخاطبین جدیدی قرار می دهد. همین امر باعث خواهد شد تا برند و سایت شما شناخته تر شود و جستجوی بیشتری را در مورد صورت بگیرد. در ضمن، ریپورتاژ باعث خواهد شد تا به نام برند و سایت شما اشاره شود. حتی اگر این اشاره بدون دادن لینک باشد میتوان کمک کننده باشد. در نهایت نیز ریپورتاژ باعث ایجاد بک لینک به سایت شما خواهد شد. با توجه به مطالعات انجام شده، این گونه لینک دهی ها برای سئو Off-Page بسیار موثر خواهد بود به کسب اعتبار نزد گوگل و حضور در رتبه های برتر سرچ کمک خواهد کرد. اما نکته ای که در مورد ریپورتاژ وجود دارد این است که سعی کنید در وبسایت هایی که مربوط به حوزه کسب و کار شما هستند ریپورتاژ انجام دهید چرا که احتمال دیده شدن شما توسط مخاطبین آن ها بالاتر از سایت های غیر مرتبط است.

سئو Off-Page 13

فصل سوم: برندسازی

در این فصل قصد داریم تا به مبحثی بپردازیم که علیرغم داشتن اهمیت زیاد، در سئو Off-Page به ندرت به آن پرداخته می شود، یعنی بحث برندسازی. گوگل اعتبار نام و برند شما را از سیگنال های خارجی که دریافت می کند، تشخیص می دهد. باید توجه داشته باشید که برند و برندسازی یک راه حل و نه یک مشکل و اینکه داشتن برند می توان سبب ارتقا و پیشرفت شما در حوزه کسب و کارتان شود. در این فصل می خواهیم به سراغ راه حل هایی جهت برندسازی و ارتقا سیگنال های برندی برویم.

سئو Off-Page 14

به جستجوهای برند خودتان رسیدگی کنید

جستجوهای برند به تعداد جستجوهایی گفته می شود به کاربران صراحتا در گوگل به دنبال به یک برند خاص می گردند. به عنوان مثال جستجو کردن عبارت آمازون (Amazon) در گوگل یک جستجوی برند برای آمازون به حساب می آید. حتی جستجو کردن نام برند به همراه عبارت و یا کلمات دیگر نیز یک جستجو برند حساب می آید (مانند جستجو کردن عبارت Amazon Laptop). برای اینکه آمار مربوط به جستجو برند خودتان را در گوگل مشاهده کنید کافی است تا به گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) مراجعه کنید. در گزارش عملکردی (Performance Report) گوگل سرچ کنسول در ستون Impression ها می توانید به خوبی این آمار را مشاهده نمایید. برای اینکه به برندی شناخته تر تبدیل شود بهتر است به دنبال راه حل های جهت بهبود جستجوهای برندی خود باشید.

سئو Off-Page 7

از یوتیوب غافل نشوید

یوتیوب (Youtube) در حال حاضر بعد از گوگل، بزرگترین موتور جستجو در جهان است. طبق بررسی های سئو گرفته تا سال 2022 میلادی، 82 درصدی از ترافیک اینترنت صرف ویدیوهای آنلاین خواهد شد که به خوبی نقش ویدیو و بازاریابی ویدیویی را در سئو Off-Page نشان می دهد. بسیاری از افرادی که ویدیو شما را در یوتیوب مشاهده می کنند به دنبال برند و وبسایت شما خواهند گشت و همین امر کافی است تا ترافیک ارگانیک زیادی را به سمت سایت خود روانه کنید. در نتیجه به هیچ عنوان از اهمیت یوتیوب و نقش کلیدی در سئو Off-Page غافل نشوید و به سمت تولید ویدیوهای جذاب و کاربردی در یوتیوب بروید.

سئو Off-Page 9

رصد برندینگ

برای اینکه ببینید مردم و کاربران در بلاگ ها و دیگر وبسایت های اینترنتی چه صحبت ها و اشاره هایی نسبت به برند شما دارند می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. ابزارهایی Mentions و BuzzSumo وجود دارند که به خوبی ارجاع های صورت گرفته به برند و نام شما در اینترنت را رصد می کنند. همین آمار ها به خوبی باعث پیدا شدن نقاط ضعف و قوت شما خواهد شد و به بهبود نقاط ضعف کمک خواهد کرد.

سئو Off-Page 6

فصل چهارم: بهبود E-A-T

در گذشته قدرت دامنه (Domain Authority) یک سایت تنها توسط بک لینک ها تعریف می شد. اما به خاطر تغییرات زیادی که در گوگل و نحوه نمایش نتایج در این موتور جستجو محبوب اتفاق افتاده است، دیگر قدرت دامنه تنها با لینک سنجیده نمی شود. به تازگی سه فاکتور تخصص (Expertise)، اقتدار (Authoritativeness) و قابلیت اعتماد (Trustworthiness) به فاکتورهای سنجش قدرت دامنه گوگل راه یافته اند. این سه فاکتور به صورت اختصار با نام E-A-T شناخته می شوند و از اهمیت بسیاری بالای در سئو Off-Page امروزی برخوردارند. گوگل بخش عمده سه المان E-A-T را بر اساس سیگنال های خارجی سایت محاسبه می کند و بر اساس آن ها تصمیم به رتبه دهی به سایت ها می کند. در این فصل با ما همراه باشید تا راه های بهتر کردن E-A-T سایت را زیر ذره بین ببریم.

سئو Off-Page 10

در سایت های معتبر دیده شوید

بنا به گفته گوگل، گرفتن بک لینک و حضور در سایت های معتبر می توان به بهتر شدن میزان E-A-T شما کمک کند. اگر سایتی که در آن ها از شما نامی برده شده به اندازه کافی بزرگ و معتبر باشد، حتی از لینک نشدن نیز نگران نشوید. همینی که نامی از شما توسط گوگل در این سایت ها دیده شود کافی است تا بر اعتبار شما نزد گوگل افزوده شود و فاکتور E-A-T امتیاز بالاتری پیدا کند.

بک لینک کردن از سایت های کوچک

گوگل همچنان به الگوریتم PageRank خود برای بررسی اعتبار وبسایت ها وابسته است. الگوریتم PageRank نزدیک به 2 دهه است که توسط گوگل استفاده شده و برای سنجش E-A-T بسیار موثر و مفید است. برای گرفتن بک لینک تنها به قدرت دامنه یک سایت دقت نکنید. شاید شما فکر کنید که تنها بک لینک گرفتن از سایت هایی مانند ایسنا، دیجیکالا و … می تواند به سئو Off-Page کمک کند. اما گرفتن بک لینک در سایت هایی که از این سایت های معتبر لینک دارند نیز می تواند برای سئو Off-Page مفید و موثر باشد. در نتیجه ساخت بک لینک در سایت های کوچک و متوسط را نیز از یاد نبرید و آن ها را در استراتژی های سئو Off-Page خود دخیل کنید.

سئو Off-Page 11

کاربران خود به گذاشتن دیدگاه تشویق کنید

در گزارش های مربوط به امتیازدهنده های کیفی گوگل (Google’s Quality Rater) تاکید زیادی بر روی دیدگاه و نظرات آنلاین شده است. علت انجام این کار هم کاملا منطقی است. اگر کاربران و بازدیدکنندگان شما نتوانند ارتباط لازم را با مطالب و محتوای سایت شما بگیرند، چرا گوگل باید سایت را جزو نتایج برتر خود نمایش دهد؟ نظراتی که کاربران شما در قسمت بلاگ و یا محصولات ثبت می کنند، به همراه اشاره هایی که به شما در سایت های متخصص و معتبر داده می شود، شما را به سمت E-A-T بالاتر و یک سئو Off-Page با کیفیت هدایت می کنند.

سئو Off-Page 12

سخن پایانی

سئو Off-Page بیانگر فعالیت هایی است که شما در خارج از سایت انجام می دهد تا نزد موتورهای جستجو اعتبار کسب کرده و خود را به رتبه برتر نتایج گوگل برسانید. امیدواریم این مطلب در مورد سئو Off-Page برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

2 پاسخ

  1. عالی بود خیلی از اشتباهات من رو راجب سئو off-page درست کرد این مقالتون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز بدهید

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله