نقشه راه برنامه نویسی موبایل

در حال حاضر اپلیکیشن های موبایل دنیای دیجیتال را احاطه کرده اند و تقریبا هر محصولی را که فکرش را بکنید از طریق اپلیکیشن های تلفن های همراه در سراسر دنیا به فروش می رسد. گوشی های همراه به عضوی جدانشدنی از زندگی انسان تبدیل شده اند و بیشتر کارهای روزمه از طریق این دستگاه های دیجیتال انجام می شود. بنابراین انتخاب برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل به عنوان شغل آینده تان می تواند گزینه ای جذاب و معقول باشد. با این حال نقشه راه برنامه نویسی موبایل، مسیری پر پیچ و خم است و در صورت آشنا نبودن با تکنولوژی ها و فناوری های مختلف ممکن است گمراه کننده باشد. در این مقاله از سری مقالات آموزشی شرکت پیشگامان داده و فناوری ویرا قصد داریم تا شما را با نقشه راه برنامه نویسی موبایل آشنا کنیم.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 1

اپلیکیشن های موبایل به چند دسته تقسیم می شوند؟

قبل از بخواهیم مسیری شغلی خودمان را به عنوان یک برنامه نویس موبایل انتخاب کنیم باید شناخت کافی از انواع تکنولوژی های پیاده سازی اپلیکیشن های گوشی همراه در نقشه راه برنامه نویسی موبایل آگاه شویم. به طور کلی سه گروه جامع برای اپلیکیشن های موبایل امروزه در نظر گرفته می شود که این سه گروه عبارتند از:

 • اپلیکیشن های بومی (Native Applications)
 • اپلیکیشن های کراس پلتفرم (Cross-Platform Applications)
 • اپلیکیشن های هیبرید (Hybrid Applications)
نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 2

اپلیکیشن بومی (Native) چیست؟

قدیمی ترین راه طراحی اپلیکیشن موبایل ر نقشه راه برنامه نویسی موبایل، ساخت آن به شکل بومی یا به اصطلاح نیتیو است. اپلیکیشن های بومی اپلیکیشن هایی هستند که به صورت انحصاری برای یک پلتفرم خاص تلفن همراه اعم از اندروید و یا iOS تولید می شوند. برنامه نویس نیتیو موبایل به صورت تخصصی در یکی از این پلتفرم ها شروع به فعالیت می کند. پیدا کردن یک برنامه نویس نیتیو موبایل که به صورت همزمان اپلیکیشن های اندروید و iOS را تولید کند. علت این امر هم تفاوت فراوان توسعه اپلیکیشن های اندروید با اپلیکیشن های iOS است.

مزیت ها و معایب توسعه اپلیکیشن نیتیو چیست؟

هیچ یک از راه های طراحی اپلیکیشن های موبایل در نقشه راه برنامه نویسی موبایل کامل و بی نقص نیستند و هر کدامشان مزایا و معایب منحصر به خودشان را دارند. اگر قصد دارید تا به یک برنامه نویس نیتیو موبایل تبدیل شوید بد نیست نگاهی به خوبی ها و بدی ها این انتخاب داشته باشیم:

مزایا طراحی اپلیکیشن نیتیو موبایل

 • بهره وری کامل از سخت افزار و امکانات تلفن همراه
 • بازدهی (Performance) بالاتر نسبت به فناوری های دیگر
 • امنیت بیشتر نسبت به تکنولوژی های دیگر

معایب طراحی اپلیکیشن نیتیو موبایل

 • برنامه نویسی مجدد برای پلتفرم های گوناگون
 • انعطاف پذیری کم
 • از دست دادن جامعه کاربری پلتفرم های دیگر
نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 3

توسعه اپلیکیشن های iOS

حالا که با اپلیکیشن های نیتیو در نقشه راه برنامه نویسی موبایل آشنا شدیم، بهتره به صورت تخصصی نحوه ساخت و توسعه اپلیکیشن های iOS را زیر ذره بین ببریم. کمپانی اپل (Apple) توانسته با معرفی گوشی های آیفون خود به محبوبیت فراوانی دست پیدا کند. میلیون ها کاربر از گوشی های آیفون استفاده می کنند و ساخت اپلیکیشن به صورت انحصاری برای iOS می تواند گزینه ای پر سود و پر درآمد در مسیر برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل باشد. اگر از جمله کسانی هستید که علاقه زیادی به ساخت اپلیکیشن برای آیفون دارید بهتر است به سراغ زبان های برنامه سوییفت (Swift) و یا Objective-C بروید. با توجه به سیاست های اپل شما برای اینکه بتوانید برای گوشی های موبایل این شرکت اپلیکیشن بسازید حتما باید از کامپیوترها و لپ تاپ های این شرکت استفاده کنید. همین قضیه موجب شده تا به علت این محدودیت اپل نسبت به اندروید، کمی انگیزه برنامه نویسان کاهش پیدا کند.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 5

ابزارهای لازم جهت برنامه نویسی موبایل iOS

 • لپ تاپ و یا کامپیوتر دسکتاپ اپل
 • محیط توسعه یکپارچه ایکس کد (XCode)
 • یادگیری زبان برنامه نویسی سوییفت (Swift) یا Objective-C

حقوق برنامه نویسان iOS در سال 99

بعد از اینکه نیازمندی ها و ابزارهای لازم جهت توسعه اپلیکیشن های iOS در نقشه راه برنامه نویسی موبایل شناختیم، بهتره به بحث درآمدی و حقوق این زمینه نیز بپردازیم. طبق نظرسنجی ای که سایت جابینجا از توسعه دهندگان انجام داده است، برنامه نویس اپلیکیشن های iOS در سال 99 و در شهر تهران به طور میانگین حقوقی معادل 6/7 میلیون تومان را دریافت می کنند که این رقم برای دیگر شهرهای بزرگ کشور به 4/2 میلیون تومان کاهش پیدا می کند.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 6

توسعه اپلیکیشن های اندروید (Android)

امروزه پلتفرم اندروید بیشترین کاربر را در سراسر جهان در بین پلتفرم های مختلف گوشی همراه به خود اختصاص داده است. تبدیل شدن به یک برنامه نویس اندروید نیز می تواند گزینه دیگر در نقشه راه برنامه نویسی موبایل باشد. برای توسعه اپلیکیشن های اندروید دو زبان برنامه نویسی پیش روی شما قرار دارد. اولین گزینه زبان برنامه جاوا (Java) است که یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر جهان است. به تازگی زبان برنامه نویسی کاتلین (Kotlin) نیز به ابزارهای توسعه اپلیکیشن های اندروید اضافه شده تا دست برنامه نویسان را در این زمینه باز بگذارد. بر خلاف اپلیکیشن های IOS که همگی منحصر به اپل و سیستم عامل مک بودند، توسعه اپلیکیشن های اندروید از طریق تمامی سیستم عامل ها نظیر ویندوز، لینوکس و مک قابل انجام است.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 7

ابزارهای لازم جهت برنامه نویسی اندروید

 • یک کامپیوتر و یا لپ تاپ
 • اندروید استودیو (Android Studio)
 • یک IDE جهت برنامه نویسی مانند Visual Studio Code و یا Eclipse

حقوق برنامه نویسان اندروید در سال 99

در سال 99 سه گروه مختلف را بر اساس سابقه کاری و محل کار برای تعیین حقوق برنامه نویسان اندروید را در نظر گرفته ایم. در ادامه قصد داریم تا حقوق ماهانه هر یک از گروه ها را متناسب با شهر و منطقه فعالیت مورد بررسی قرار دهیم.

حقوق برنامه نویس اندروید با سابقه کاری کمتر از 2 سال

برنامه نویسان اندرویدی که کمتر از دو سال سابقه فعالیت دارند در سال 99 و در شهر تهران میانگین حقوقی معادل 2/8 میلیون تومان را دریافت می کنند. این میزان حقوق در دیگر شهرهای بزرگ به 2/1 میلیون تومان کاهش پیدا می کند. در شهرهای کوچک نیز حقوقی 2/2 میلیون تومانی به برنامه نویسان اندروید با سابقه کار کمتر از 2 سال تعلق می گیرد.

حقوق برنامه نویس اندروید با سابقه کاری بین 2 تا 5 سال

برنامه نویسان اندرویدی که سابقه فعالیت آن ها بین دو تا پنج سال باشند به صورت متوسط حقوقی 4/5 میلیون تومانی را در تهران و 3 میلیون تومانی را در دیگر شهرهای بزرگ دریافت می کنند. در شهرهای کوچک نیز اگر سابقه کاریتان در زمینه توسعه اپلیکیشن های اندروید بیش از دو سال باشد می توانید به صورت میانگین حقوقی 4/6 میلیون تومانی را در ماه دریافت نمایید.

حقوق برنامه نویس اندروید با سابقه کاری بیش از 5 سال

برنامه نویسان کارپشته اندروید که بیش از پنج سال است به توسعه اپلیکیشن های اندروید می پردازند، در سال جاری در شهر تهران میانگین حقوق 7/8 میلیون تومان را می گیرند که این مبلغ در شهرهای بزرگ دیگر به 5/5 میلیون تومان می رسد.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 8

اپلیکیشن کراس پلتفرم (Cross-Platform) چیست؟

علیرغم اینکه توسعه اپلیکیشن های موبایل به صورت نیتیو یک گزینه در نقشه راه برنامه نویسی موبایل است، اما تنها راه ممکن نیست. اپلیکیشن های کراس پلتفرم نوع دیگری از نرم افزارهای گوشی های همراه هستند که در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته اند و توانسته تا بین جامعه توسعه دهندگان محبوبیت زیادی کسب کنند. اپلیکیشن کراس پلتفرم اپلیکیشنی است که به صورت همزمان قابلیت اجرا شدن بر روی پلتفرم های مختلف موبایل مانند اندروید و iOS را دارد. تنها با یک بار برنامه نویسی می توانید اپلیکیشنی داشته باشید که هم کاربران اندروید و هم کاربران iOS بتوانند از آن استفاده کنند.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 9

مزیت های و معایب توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم کدامند؟

همانند اپلیکیشن های نیتیو، اپلیکیشن های کراس پلتفرم در کنار مزایایی که برای برنامه نویس دارند برخی محدودیت ها نیز برای او در نقشه راه برنامه نویسی موبایل اعمال می کنند. در ادامه نگاهی به مزیت ها و معایب اصلی توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم خواهیم داشت.

مزایا توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم موبایل

 • مقرون به صرفه بودن از نظر هزینه
 • پیاده سازی و راه اندازی آسان و ساده
 • پشتیبانی از پلتفرم های مختلف مانند اندروید و iOS
 • عدم نیاز به برنامه نویسی مجدد

معایب توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم موبایل

 • بازدهی و عملکرد ضعیف تر نسبت به اپلیکیشن های بومی
 • عدم دسترسی کامل به تمامی امکانات و قدرت سخت افزار گوشی همراه

توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم موبایل

اگر از جمله کسانی هستید که علاقه مند به توسعه و انتشار اپلیکیشن بر روی هر دو پلتفرم مشهور تلفن های همراه هستید بهتر است با روند و فرآیند توسعه این اپلیکیشن ها در نقشه راه برنامه نویسی موبایل آشنا شوید. راه های متعددی برای توسعه و ساخت یک اپلیکیشن کراس پلتفرم وجود دارد که این انبوه گزینه ها می تواند گاهی به سردرگمی برنامه نویسان تازه کار جهت انتخاب تبدیل شود. در ادامه سه تا از مشهورترین فریم ورک های توسعه اپلیکیشن های نیتیو را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 10

ریاکت نیتیو (React Native)

ریاکت نیتیو (React Native) در حال حاضر محبوب ترین فریم ورک توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم برای گوشی های همراه در نقشه راه برنامه نویسی موبایل است. این فریم ورک توسط شرکت فیسبوک در سال 2015 به عنوان یک پروژه متن باز (Open Source) منتشر شد. ریاکت نیتیو از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (Java Script) و ویژگی های کتابخانه ریاکت (React JS) جهت پیاده سازی اپلیکیشن های کراس پلتفرم بهره می برد. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در سال میلادی کنونی به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی شناخته شده است. همین ویژگی موجب شده تا این فریم ورک جایگاهی ویژه ای در بین فریم های توسعه اپلیکیشن های کراس پلتفرم تبدیل شود.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 11

فلاتر (Flutter)

فلاتر (Flutter) را می توان رقیب مستقیم و قدرتمند ریاکت نیتیو در نقشه راه برنامه نویسی موبایل دانست. فلاتر توسط گوگل در سال 2018 میلادی عرضه شد و در طی دو سال گذشته توانسته با ویژگی ها و امکانات منحصر به فرد خود محبوبیت فراوانی کسب کند. پشتیبانی فوق العاده گوگل از فلاتر باعث شده تا روزانه بر جامعه توسعه دهندگان فلاتر در جهان افزوده شود. برای اینکه بتوانید به کمک فلاتر اپلیکیشن های کراس پلتفرم بنویسید نیاز است تا زبان برنامه نویسی دارت (Dart) را یاد بگیرید. این زبان هم توسط گوگل معرفی شده اما فاصله زیادی تا کسب محبوبیت و مقبولیت جاوا اسکریپت در بین جامعه برنامه نویسان دارد.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 12

زامارین (Xamarin)

زامارین (Xamarin) نیز از جمله فریم ورک های موجود جهت انتخاب برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس کراس پلتفرم تلفن های همراه در نقشه راه برنامه نویسی موبایل است. زامارین بخشی از پروژه NET. مایکروسافت است که توسط میلیون ها توسعه دهنده در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. برای بهره گیری از زامارین نیاز است تا با زبان برنامه سی شارپ (C#) و همچنین دات نت (NET.) آشنایی کافی پیدا کنید.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 13

حقوق برنامه نویس کراس پلتفرم موبایل

با توجه اینکه تکنولوژی های مختلفی جهت توسعه اپلیکیشن های موبایل به صورت کراس پلتفرم وجود دارد نمی توان حقوق مشخصی را کرد اما به صورت میانگین و با توجه به سابقه کاری و تکنولوژی مورد نظر می توانید توقع حقوقی بین 3 تا 8/5 میلیون تومان را داشته باشید.

اپلیکیشن هیبرید (Hybrid) چیست؟

پس از کسب شناخت کافی از اپلیکیشن های نیتیو و کراس پلتفرم در نقشه راه برنامه نویسی موبایل، اکنون نوبت آن رسیده است تا با آخرین فناوری توسعه اپلیکیشن موبایل یعنی اپلیکیشن های هیبرید آشنا شویم. اپلیکیشن های هیبرید اپلیکیشن هایی هستند که بر خلاف دو تکنولوژی قبلی هیچگونه ارتباطی با امکانات تلفن همراه ندارند و به مانند یک صفحه وب هستند که از طریق مرورگر گوشی همراه باز شده است. در حقیقت یک اپلیکیشن هیبرید یک وب ویو (Web View) است. ابزارهای لازم جهت توسعه اپلیکیشن های هیبرید همان فناوری ها موجود جهت توسعه وبسایت های اینترنتی یعنی HTML، CSS و جاوا اسکریپت است. در حال حاضر تنها راه حل موجود برای ساخت اپلیکیشن های هیبرید فریم ورک Ionic است.

نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 14

مزیت های و معایب توسعه اپلیکیشن های هیبرید چیست؟

علیرغم اینکه اپلیکیشن های هیبرید امروزه بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما یک سری نکات مثبت و منفی در مورد این اپلیکیشن ها وجود دارد که بد نیست آن ها را زیر ذره بین ببریم.

مزایا طراحی اپلیکیشن هیبرید موبایل

 • پیاده سازی و راه اندازی آسان
 • سهولت و هزینه پایین نگهداری (Maintenance)
 • قیمت پایین
 • قابلیت استفاده همزمان بر روی اندروید و iOS

معایب طراحی اپلیکیشن هیبرید موبایل

 • عدم وجود قابلیت استفاده از امکانات موبایل
 • سرعت و بازدهی ضعیف
نقشه راه برنامه نویسی موبایل - 15

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا مسیر راه روشنی درباره نحوه تبدیل شدن به یک برنامه نویس اپلیکیشن های موبایل را به شما نشان دهیم. اکنون نوبت شما است تا با وجود فاکتورهای مختلف و همچنین مزیت ها و معایبی هر یک از تکنولوژی های توسعه اپلیکیشن موبایل دارند یکی را متناسب با سلیقه و اهداف خود انتخاب نمایید و در نقشه راه برنامه نویسی موبایل قدم بگذارید. شرکت ویرا با آغوشی باز جوابگوی سوالات، نظرات و پیشنهادات شما عزیزان است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

post

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله