الگوریتم های گوگل

0 تا 100 الگوریتم های گوگل که باید بدانید

پیدا کردن اطلاعات مورد نظر در دنیای بی انتهای اینترنت بدون کمک گرفتن از گوگل و الگوریتم های پیشرفته آن غیرممکن است. سیستم رتبه دهی گوگل نیز دقیقا به همین خاطر به وجود آمد. گوگل به لطف الگوریتم های پیشرفته و مدرن خود، قادر است تا نزدیک ترین و مرتبط ترین نتیجه ممکن را از میان میلیاردها صفحه وب به شما نمایش دهد. اما سوال اینجاست این الگوریتم ها چگونه کار می کنند و اینکه چرا دانستن آن ها حائز اهمیت است؟ این سیستم رتبه دهی متشکل از چندین الگوریتم پیچیده است که هریک برای وظایف مشخصی برنامه ریزی شده اند. در این مطلب با ویرا همراه باشید تا با یکدیگر به موشکافی الگوریتم های گوگل و اهمیت آن ها در دنیای امروز بپردازیم.

الگوریتم های گوگل - 1

الگوریتم های گوگل چیست؟

روز به روز به تعداد وبسایت های موجود در دنیا افزوده می شود. میلیارد ها صفحه وب در درون این فضای بی کران وجود دارد که هر یک دارای محتوای مخصوص خود هستند. روزانه نیز بیش از 3.5 میلیارد جستجو از سراسر دنیا از طریق گوگل انجام می شود. گوگل برای اینکه بتواند بهترین و نزدیکترین نیتجه ممکن را به کاربران خود نشان دهد، به سراغ استفاده از الگوریتم های خاص و پیشرفته است. به اختصار می توان الگوریتم های گوگل را ابزارهای پیشرفته این شرکت جهت نمایش نتایج صفحات موتورهای جستجو (SERP) هستند.

چرا باید الگوریتم های گوگل را بشناسیم؟

هدف اصلی کسب و کارها جهت ورود به دنیای اینترنت و آنلاین، رشد و ترقی و بهتر دیده شدن است. برای اینکه بتوانید در میان رقبا، خودی نشان دهید و به پرچمدار حوزه فعالیت خود تبدیل شوید، نیاز است تا به رتبه های برتر گوگل از نظر جستجو تبدیل شوید. بحث سئو و بهینه سازی سایت نیز دقیقا تمرکز خود را برای بهتر دیده شدن توسط موتورهای جستجو گذاشته اند. شناخت الگوریتم های گوگل به شما کمک می کنند تا بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و به دنبال افزایش کارایی سایت خود باشید. شناخت الگوریتم های گوگل این امکان را به شما می دهد تا با بکارگیری تکنینک های برتر سئوسایتو بهینه سازی، به برترین نتایج جستجو رسیده و کسب و کار خود را گسترش دهید.

الگوریتم های گوگل - 2

معروف ترین الگوریتم های گوگل کدامند؟

سیستم جستجو گوگل از سال 2003 میلادی دچار تحول عظیمی شد و صنعت سئو را برای همیشه تغییر داد. در طی 17 سال گذشته همواره الگوریتم های جدیدی از سوی گوگل معرفی شده اند. برخی از این الگوریتم ها توانستند تا با ویژگی های منحصر به فرد خود تاثیر بسیار زیادی بر نحوه سئو و بهینه سازی سایت ها بگذارند. در ادامه مطلب با ما باشید تا معروفترین و اصلی ترین الگوریتم های گوگل را با یکدیگر زیر ذره بین ببریم.

الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندا گوگل (Google Panda) در سال 2011 توسط گوگل معرفی شد. وظیفه الگوریتم پاندا، امتیازدهی به صفحات موجود در سطح اینترنت بر اساس کیفیت آن ها است. امتیازی که توسط الگوریتم پاندا به صفحات داده می شود، برای رتبه بندی در نتایج از سوی گوگل مورد استفاده می شود. از سال 2016 بود که الگوریتم پاندا جزو الگوریتم اصلی گوگل (Google’s Core Algorithm) قرار گرفت و نتایج آن بیشتر مورد توجه افراد و گوگل قرار گرفت. از مواردی مخربی (Hazards) موجود در صفحات وب که توسط الگوریتم پاندا به عنوان نکته های بد و مضر شناخته می شوند عبارتند از:

 • محتوای کپی شده (Duplicate Content)
 • محتوای کم و بی کیفیت
 • اسپم های تولید شده توسط کاربر
 • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)
الگوریتم های گوگل - 3

الگوریتم پنگوئن گوگل (Google Penguin)

الگوریتم پنگوئن (Google Penguin) توسط گوگل در سال 2012 میلادی معرفی شد. تمرکز اصلی گوگل با این الگوریتم بر روی لینک های موجود در صفحات وب است. الگوریتم پنگوئن گوگل با بررسی صفحات و لینک های موجود در آن ها، به رتبه بندی صفحات می پردازد. اگر بک لینک های موجود در یک صفحه بیش از حد و غیر طبیعی باشند، و یا صاحبان سایت ها به دنبال خرید لینک های نامعتبر باشند، به سرعت توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه خواهند شد. الگوریتم پنگوئن گوگل موارد زیر را درون صفحات اینترنت مورد هدف قرار می دهد:

 • لینک های خریداری شده (Buying Links)
 • لینک دهی های بی کیفیت (Low Quality Links)
 • متن های لنگر (Anchor Text) غیر بهینه و غیر مرتبط
 • غلظت بیش از اندازه کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)

برای رهایی از جریمه های الگوریتم پنگوئن گوگل بهتر است به سراغ بهینه کردن بک لینک ها و لینک های موجود در صفحات سایت خود بروید. همچنین بهتر است غلظت کلمات کلیدی موجود در صفحه را تا حد مناسب (بین 2 الی 5 درصد) کاهش دهید.

الگوریتم های گوگل - 4

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل (Google Hummingbird)

یکی دیگر از اصلی ترین الگوریتم های گوگل در زمینه جستجو، الگوریتم مرغ مگس خوار (Google Hummingbird) است. این الگوریتم در سال 2013 به لیست الگوریتم های گوگل اضافه شد. بر خلاف دو الگوریتم قبلی، الگوریتم مرغ مگس خوار به دنبال تغییر رتبه بندی سایت ها به صورت مستقیم نیست. این الگوریتم به گوگل کمک می کند تا بتواند عبارت های جستجو شده توسط کاربران را بهتر تفسیر و درک کند و نتایج بهتری را به آن ها نمایش دهد. الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل به سراغ تیترها و کلمات کلیدی استفاده شده درون صفحات رفته و بهترین آن ها را به عنوان نتایج برتر به کاربر نمایش می دهد. نکات حائز اهمیت برای الگوریتم مرغ مگس خوار در صفحات اینترنت شامل موارد زیر است:

 • غلظت بیش از حد کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)
 • محتوای کوتاه و بی کیفیت

برای اینکه بتوانید توجه این الگوریتم را جلب کنید، بهتر است تا استراتژی های بهتری را پشت کلمات کلیدی مورد استفاده خود بچینید. از عبارت های هم خانواده و مرتبط با کلمات کلیدی در محتوای صفحه استفاده کنید. بهترین منبع نیز نتایج پیشنهادی گوگل و ابزارهای موجود جهت بررسی کلمات کلیدی است.

الگوریتم های گوگل - 5

الگوریتم موبایل گوگل (Google Mobile)

همه گیر شدن گوشی های هوشمند در دنیا باعث شد تا گوگل الگوریتم جدیدی را در این حوزه معرفی کند. الگوریتم موبایل گوگل در سال 2015 میلادی متولد شد و هدف آن امتیازدهی سایت های بر اساس نمایش صحیح آن ها در گوشی های هوشمند بوده است. فاکتور نمایش صحیح نسخه گوگل وبسایت ها امروزه از اهمیت بسیار بالایی نزد گوگل برخوردار هستند. الگوریتم موبایل به صورت اختصاصی بر روی موارد زیر تمرکز دارد:

 • ریسپانسیو بودن سایت در گوشی های موبایل
 • سرعت بارگذاری ضعیف (Loading Speed)
 • نمایش صحیح المان های موجود در سایت بر روی گوشی های هوشمند

برای اینکه امتیاز بهتری از سوی گوگل کسب کنید و در نتایج برتر ظاهر شوید، به سراغ بهینه سازی صفحات سایت خود برای گوشی های موبایل بروید. سرعت سایت خود را با بهینه سازی عکس ها و ویدیوها افزایش دهید تا بتوانید امتیاز بیشتری را از سوی این الگوریتم گوگل بدست آورید.

الگوریتم های گوگل - 6

سخن نهایی

شناخت الگوریتم های گوگل به شما کمک می کند تا بتوانید مطالبی جذاب و موردپسند برای موتورهای جستجو تولید کنید. همین مطالب باعث رشد و پیشرفت سایت شما از نظر سئو و بهینه سازی خواهند شد. شما می توانید هرگونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد خود را با کارشناسان ویرا در میان بگذارید.

47 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   بله، شما میتوانید از طریق اکانت @viiraco با پیج اینستاگرام ما در ارتباط باشید🌸

 1. معمولا به ندرت پیش میاد مطلب طولانی توی فضای مجازی بخونم ولی اینجا باید بگم مطلبتون واقعا جذاب و همچنین مفید بود. با تشکر از ارزش افزوده ای که ایجاد میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 – (9 امتیاز)

جدید ترین مطالب

سرتیتر های این مقاله